koliki klen se mresti??

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
nesto razmisljam o lovostaju za klena i minimalnoj meri ?? ajde za vreme lovostaja i nekako iako se cesto desi da se zbog uslova na vodi love primerci puni mleca i u junu.zato bi bilo bolje da se na svakoj reci prati kada pocinje mrest.
vise mi je sumnjiva min.velicina?neznam dali se klen od 20 cm mrestio?ako nije kako je onda dozvoljen njegov izlov ?
zato pitam ,ako neko zna tacne podatke...priblizno ,koje je minimalne velicine klen koji se prvi put mresti?
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.110
Broj reagovanja
317
Lokacija
Svrljig
sasats je napisao(la):
nesto razmisljam o lovostaju za klena i minimalnoj meri ?? ajde za vreme lovostaja i nekako iako se cesto desi da se zbog uslova na vodi love primerci puni mleca i u junu.zato bi bilo bolje da se na svakoj reci prati kada pocinje mrest.
vise mi je sumnjiva min.velicina?neznam dali se klen od 20 cm mrestio?ako nije kako je onda dozvoljen njegov izlov ?
zato pitam ,ako neko zna tacne podatke...priblizno ,koje je minimalne velicine klen koji se prvi put mresti?

ja sam na Timoku lovio klenčiće koji su bili oko 15 cm i imali su mleč, u jesen  ??? Kada se on mresti tačno ne bih znao s obzirom na prethodno rečeno. Da li su to mutacije pod uticajem tragova uranijuma, iz zapuštenog rudnika u Kalni, u Trgoviškom Timoku ili nešto drugo ko bi znao.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
sasats je napisao(la):
nesto razmisljam o lovostaju za klena i minimalnoj meri ?? ajde za vreme lovostaja i nekako iako se cesto desi da se zbog uslova na vodi love primerci puni mleca i u junu.zato bi bilo bolje da se na svakoj reci prati kada pocinje mrest.
vise mi je sumnjiva min.velicina?neznam dali se klen od 20 cm mrestio?ako nije kako je onda dozvoljen njegov izlov ?
zato pitam ,ako neko zna tacne podatke...priblizno ,koje je minimalne velicine klen koji se prvi put mresti?

iako ne iz srbije i njene okolice, evo podatak iz mog kraja - Klen se smije loviti od 1.7. - 14.11. (minimalna mera 30cm).
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Nije bitno koliko je dugačak, već koliko je star. Pretpostavljam (mrzi me da proveravam) da je klen polno zreo sa oko 4 godine i da je svejedno da li je dugačak 20 ili 35 cm.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
sebastian je napisao(la):
Klen se smije loviti od 1.7. - 14.11.
Znaš li razlog zašto lovostaj kod vas počinje ovako rano, krajem jeseni? Čudna odluka...
 
Vrh Dno