Peš

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
To dole je sigurno Keslerov, ali i gornji me je zaveo jer imaju jako varijabilan kolorit, a i perspektiva slika je razlicita.

Ih bre, Joco, gde ce ti dusa, pa zar si resio da pravis mikrostrimere? Pogledaj mu avatar!
Za drugo mu isto tako glava nije... Iako bi hteo da se predstavi drukcije aktuelnim avatarom. Ali taj pogled ... Na koju istorijsku licnost vas podseca?
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Hvala!  :tbumb:

Ovaj ima baš lepe mramoraste šare!  :)
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Ova riba se u Kladovu zove ''Lepa Ruza",inace je neprevazidjen mamac za smudja,za bucova nikako,inace ova riba ovde dostize velicinu i do 20cm.,i ovolike se uglavnom  hvataju na dubinac namenjen smudju kederovan sitnom belicom.Jedne godine Kladovski dubinkasi nisu mogli da zive od napada ove ribe,lupao bi im stap kao struja da ga trese,a kad bi izvadili dubinku na kederu bi bile isisane oci.Inace ja sam ovu ribu kao dete u Podgori hvatao na hleb,i tamo su je tada zvali baba.I u Kladovu postoji teorija da je ova riba u stvari morska,odnosno da je migrirala iz Crnog Mora u Dunav.
 

Zac

Senior member
Učlanjen(a)
26.11.2007.
Poruke
117
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Da ponovimo za one koji nisu pazili na casu

Goci je napisao(la):
Kod dunavskih alasa je "peš" veoma čest keder za lov smuđa i soma, a ne peš!  ;)

Da ne budem zagonetan - većina ribolovaca sa Dunava glavoče (ima ih 5-6, a možda i više vrsta kod nas) naziva peševima. U Dunavu, bar po teoriji, ne bi trebalo biti peša. Inače glavoči su veoma alave i uvek gladne ribice koje se veoma uspešno love na veštačke mamce, a uveren sam da mogu biti odlična zabava i za mušičare. Ako neko otvori temu "Mušičarenje glavoča"  :D okačiću par lepih slika različitih vrsta dunavskih glavoča, čak ću i napisati kako ih moj prijatelj uspešno varaličari na nešto što može biti i odličan mušičarski mamac, i to ne samo za glavoče...  8)

Inače, na Đerdapu ribolovci glavoča nazivaju "Alče". Kao keder za soma se najvise ceni "belo" alče dok za onog koji ima pjegu na leđnoj peraji kažu da ga nista ne jede (ovaj se tek odnedavno pojavio u Dunavu)
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
zvezdan je napisao(la):
I u Kladovu postoji teorija da je ova riba u stvari morska,odnosno da je migrirala iz Crnog Mora u Dunav.
Moguće, pošto sam ja nešto vrlo slično uhvatio u Čanju '99.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.137
Broj reagovanja
1.215
Lokacija
Čačak
glavoca ima i u slatkim i slanim vodama,naravno u slanim vodama vise i nisu isti, mislim da goci to bolje zna od mene
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Zac je napisao(la):
Kao keder za soma se najvise ceni "belo" alče dok za onog koji ima pjegu na leđnoj peraji kažu da ga nista ne jede (ovaj se tek odnedavno pojavio u Dunavu)
Taj sa pegom je okrugli glavoč (Neogobius melaonostomus). Ihtiolozi tvrde da ga je nekada kod nas bilo samo nizvodno od brane Đerdap II, što se slaže sa ovom tvdnjom. Ipak, sada ga ima širom Dunava. Kada sam letos bio u Golubcu, zavirio sam u koficu jednog penzionera i među mnogo babuški pokupio par glavoča. Svi su bili ti sa pegom na kraju prve leđne peraje (na istom mestu gde je ima i grgeč).

Inače ima ih u Dunavu čak u Beču! Moj prijatelj Nele ih ciljano lovi na neke mini silikonske džigove i mušice-strimerčiće:

pesh4sa.jpg


Inače što reče bata Oholi - Glavoči (Gobiidae) su ogromna skupina riba (preko 1800 vrsta), pretežno morskih, ali ima i onih koji žive u slatkim vodama. Izgradnjom kanala Rajna-Majna-Dunav neke vrste su se pojavile tamo gde ih ranije nije bilo.

Inače pošto je ova tema više o glavočima nego o pešu, zamolio bih nekog urednika da je preimenuje u "Glavoči i peš"  8)
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.137
Broj reagovanja
1.215
Lokacija
Čačak
ovog sto ga ovaj lik drzi ima i u zeti provereno, licno sam jednog oteo od belouske,jer nikada takvu ribu u zeti nisam video, a ni vecina ljudi odatle,niko nije imao pojma sta je. danas sam saznao, goci hvala ti i +
 

...:::Vladan:::...

Junior member
Učlanjen(a)
15.01.2009.
Poruke
52
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Ja sam pesa(15cm) prvi  i jedini put upecao na Drini 2008god.(na varalicu koja je malo manja od njega.).. :hammer:
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.315
Broj reagovanja
211
Lokacija
Zvornik
Jedino se još sa njim i jeguljom nisam sreo  :doh: Znači ima ga u Drini,na kom djelu ste ih ulovili?
 

brankoogi

Senior member
Učlanjen(a)
06.08.2008.
Poruke
302
Broj reagovanja
0
tommylee je napisao(la):
Jedino se još sa njim i jeguljom nisam sreo  :doh: Znači ima ga u Drini,na kom djelu ste ih ulovili?
Glavoča u Drini sigurno nema, a Peša ima svugde jer te ribe ima sigurno i u izvorišnim delovima reka od kojih Drina nastaje.
 
Vrh Dno