Plastične flaše

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Ovaj problem država može da reši, ali njih zabole dupe za ekologiju...

Treba da postoji zvanični otkup flaša, po nekoj realnoj ceni (recimo 1 din za flašu i 1 dinar što si čistio đubre, dakle recimo 2 dinara), plus treba da ima kanti za plastiku pored svakog kontejnera, plus treba sprečiti da se to uopšte baca: recimo nerealno podigneš cenu piva za 5 dinara, ali kada kupiš sledeće pivo a doneseš flašu od predhodnog platiš 5 dinara manje.

Ima mnogo ideja kako se ovo rešava u svetu, neke su bolje, neke gore, ali je sve bolje od nerađenja ničega po pitanju ovog problema, što naša država "radi".

Eto, i ovo sada rade neke privatne firme, a državma bleji kao tele...
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
Evo vam malo o plastičnim bocama (PET, PVC, najlonima i ostalom otpadu ) iz prve ruke...
Dakle ima već 2-3 godine kako je u Hr uvedena kaucija na plastične boce (pa i staklene i aluminijske) u iznosu od 0,50 kn po komadu to je 0,067 Eura. I tako to fino šljaka za državu, ona ubire odmah, a ti ako je vratiš ili ne pitanje, na otkupnim mjestima su stavili obvezu da boce moraju biti čiste, ispravne naljepnice na ambalaži da se vidi kako je porijeklo iz Hr inače nema otkupa, jer su u prvih par mjeseci otkupljivali sve, pa kad su skužili da to tako neće valjati jer je iz Bosne najednom stalo dolaziti na tone boce, kako čitavih tako zgužvanih... Sve u svemu mama država je mislila na sebe, toga se riješila i sad naši penzići koji nemaju od čega živjeti obilaze kante za smeće, vade boce ako ih netko odbaci.
Za ostalu plastičnu ambalažu koja je oštećena ili nema porijeklo iz Hr postoje otkupna mjesta, pa za sav PET, PVC, najlon, npr. ima u Osijeku što je meni najbliže ali su otkupne cijene tog otpada tako mizerne da se s time nitko ne želi zaje... E sad, EU je donijela stroga pravila po tom pitanju, npr. ja kao trgovac (i svi ostali pravni subjekti) koji ima ambalažnog otpada moraju strogo da odvajaju otpad i to posebni papir, posebno najlon, posebno opasni otpad... Imamo točno pravilnike prema kojim se to mora odvajati, skupljati i obavezu da to jednom godišnje (ili kada nam se spremnici napune) predamo na to određeno mjesto tj. firmi koja se bavi time. Za isto dobivamo potvrdu o predavanju, a ekološki inspektori su do te mjere tvrdi po tom pitanju, da dnevno moramo voditi očevidnike-liste o nastanku otpada. Dođe mi recimo paket s robom ,ja ga otvorim, razdvojim papir, najlon... i sve to odmah moram uvesti u zapisnik istog trenutka kada sam "stvorio" otpad.
Naravno definicije postoje što je otpad i kada se može kao takav tretirati, a inspektori provjeravaju količinu stvorenoga i zavedenoga otpada.
Da ne duljim, ovaj zakon je iz EU i počeo je da važi pre koju godinu kod nas, a mi pravni subjekti ga još ne upotrebljavamo (ko ne ko da, ja npr. strogo vodim tu papirologiju jer su kazne prevelike, a otpad razvrstavam na taj način i prije no što sam čuo za taj zakon, po svojoj odluci ) dakle 98% malih trgovaca ne radi ništa po tom pitanju dok nekoga ne opale po džepu, a hoće sigurno.
Imali smo nedavno seminar o tome (tko je htio slušati) od strane inspektor zaštite okoliša, za 2 sata izdeklamovo ono što na fakultetu predaje 6 mjeseci i pokušao nam je objasniti što je za nas bitno i što moramo raditi. Problem nije kod mene nego kod onih koi godišnje određene kvote prebacuju, e onda je ta papirologija puno puno veća i kompliciranija do te mjere, da je sam inspektor morao proučavati liste za ispunjavanje danima dok nije pohvatao šta kako kuda.
Ima dakle nekih dobrih stvari u EU, da nas natjeraju da mislimo kako otpad nije smeće i da se od otpada može gotovo sve iskoristiti, ali popratna papirologija ili ti birokracija je katastrofa.
Mnogi će radije lažirati i progurati takav otpad u komunalno smeće nego razdvojiti baš zbog silnih papira , predaja i potvrda.
Daleko smo mi još od ekološke svijesti ali negdje treba krenuti, pa makar i po pravilima ove jebene EU koja mi se kao institucija gadi.
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
Goci je napisao(la):
Ovaj problem država može da reši, ali njih zabole dupe za ekologiju...

Treba da postoji zvanični otkup flaša, po nekoj realnoj ceni (recimo 1 din za flašu i 1 dinar što si čistio đubre, dakle recimo 2 dinara), plus treba da ima kanti za plastiku pored svakog kontejnera, plus treba sprečiti da se to uopšte baca: recimo nerealno podigneš cenu piva za 5 dinara, ali kada kupiš sledeće pivo a doneseš flašu od predhodnog platiš 5 dinara manje.
ovo je odlicno resenje i veoma lako izvodljivo  :tbumb:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
To je meni palo na pamet za par minuta razmišljanja... Zamisli šta može smisliti neka "radna grupa" ljudi iz oblasti zaštite životne sredine da ima daš recimo 6 meseci rok da daju rešenje za problem plastičnih flaša. Sve može samo kad se hoće. A za ekologiju se u Srbiji - nikom neće.
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.315
Broj reagovanja
211
Lokacija
Zvornik
Goci nekada su bili žetoni kao kaucija,jednom kupiš i samo ih vrtiš za ambalažu.Doduše ovo je bilo za staklene boce al' bitan je princip.

http://www.petreciklaza.com/Reciklaza-plastike-17.html
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
Sačekajte još malo, biće to riješeno pod ex-pres kada se približite uniji, po sili zakona. Mada vam se riješenje možda neće sviđati ali... šta je tu je, boca će sigurno biti manje u prirodi al će te vi to da plaćate kao i mi već sada.
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.315
Broj reagovanja
211
Lokacija
Zvornik
Ma boce nisu problem,to se da sakupiti.Veći problem su plastične kese i sličan otpad.Ja bih to zakonom zabranio!
Ceger rules!
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
He he kod nas prošle godine "bivša" ministrica ekologije htjela uvesti naku glupu tarifu za najlonske vrećice (određenu naravno od strane vlade) sa namjerom da će ta katastrofalno velika cijena za reklamne vrećice od najlona natjerati ljude da ih ne kupuju tj. da se prebace u nošenje platnenih, a ko baš hoće najlon nek plati državi porez na budale, nažalost ili na sreću ne znam ni sam, ideja nije zaživjela kao što se vidi iz priloženog gospođica je postala bivša pa i njena ideja o najlonskim vrećicama, mada nas je već bila počela hvatati panika zbog kaucije na najlonsku ambalažu.
 
Vrh Dno