Autor Tema: iglica  (Pročitano 14052 puta)

Van mreže sebastian

• Global Moderator
  • Hero Member
Re: iglica
« Odgovor #15 poslato: April 22, 2008, 04:23:46 posle podne »
lol, ako se iglica zaleti na ovlikog strimera bit ce ona severna od metra duzina ili neka ova nasa od preko pola m. I ista ako se desi bit ce da se zapetlja kljunom u taj materijal ali to je ipak "tu mač" strimer za iglice. Neka bi udice bile ipak manje...moje neko skromno mišljenje za naše jadranske iglice recimo udice od #16 - #10 bi bile ono pravo i cak samo malo vune da navezes bit ce to ok...ali postoje i mnoge druge fine imitacije za ovakve mini predatore. Male ribice, imitacije malih kozica...ona je svejed i pravi mali proždrljivi predator. Mislim da su muve za nju najbolje od nekakvog materijala koji je čupav kao vuna jer u večini slučajeva zbog kljuna se ona upetlja. Retko kada udari odmah proguta več uhvati kljunom i tu udica još ne može ništa dok ju ne gutne i tako neki imaju i promašaje ako imaju glatke varalice ili strimere. Lov prirodnim mamcem je uglavnom uvek progutan i udica odradi svoje...kod mušičarenja treba imati u vidu da ona u napadu ne proguta mamac odmah nego ga uhvati kljunom. Ali i ako se otkači ona uglavnom ne odustaje te napada ponovo i treba joj dati vremena da uzme muvu kako treba ako nemate baš čupavu muvu.   Ako severne veče iglice bliske rođakinje našim jadranskim manjim iglicama uzimaju uvu vrstu popera onda bi i naše trebale to činiti jednako. Samo veličinu udice/muve treba prilagoditi veličini ribe.

http://globalflyfisher.com/patterns/prop_popper/index.php#img_6109

Recimo male srebrnkaste-bele strimere i naranđaste. Recimo da bi naranđasti i crveni wooly bugeri odradili 100% posao. Ja sam lovio odlično na crvenu boju dok mnogi iskusniji kažu da je njena omiljena naranđasta boja.
« Poslednja izmena: April 22, 2008, 04:30:09 posle podne sebastian »

Van mreže gjors

• Jr. Member
  • **
« Odgovor #16 poslato: Januar 27, 2009, 01:12:41 pre podne »
komad vunice je zakon čak i bez udice jer se sama zapetljau svileni konac,za ovu godinu mislim si uzeti Pool tako da udaljenost ribe od obale neće više biti problem(bar se nadam)

Van mreže Rancic

• Hero Member
« Odgovor #17 poslato: Januar 27, 2009, 09:07:14 pre podne »
Davnih '80 ih sam u Mimicama kod Omiša hvatao po dvadesetak iglica za nepun sat vremena.  Rano ujutru u sam izlazak sunca je najaktivnija i lovi u jatu gavune ili gaune.
Svi koji su dolazili iz Bosne su pecali na vaser kuglu, ali nisu imali baš nekog uspeha.
Pecao sam  na "kićanku" - to mi je napravio jedan dečkić, meštanin - mogu da to nazovem strimerom, najviše na to liči - deblji svetliji svilen konac (5 - 6 niti) kao kićanka se vezuje za vrat udice #6 sa dugim vratom.
Plovak je služio samo da se baci što dalje - preko 30 metara - povuče se malo brže dva tri puta i eto je. Dobar je borac i celo jato isprati ulovljenu ribu skoro do kraja. Uživanje kad se vidi po tridesetak iglica koje idu kao strele.
Ima potpuno belo i ukusno meso, a plave kosti i bogat je izvor fosfora.
Najveću koju sam upecao imala je 71 cm.
Posle nekoliko dana sam u pomorskom muzeju video podatak da je maksimalna dužina 65 cm.
Odneo sam glavu i imaju to samo kao nezvaničan podatak o maksimalnoj dužini iglice, jagluna ili igluna - jer nije sačuvana cela, na žalost.

Van mreže Strelac

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Strelacfly
« Odgovor #18 poslato: Januar 27, 2009, 09:12:01 pre podne »
Bravo, bravo, gde se krio lovac na morske nemani  :tbumb: :tbumb:
“ We fish for pleasure; I for mine, you for yours”. J.Leisenring

Ivan Bogdanović
http://strelacfly.weebly.com/index.html

Van mreže Rancic

• Hero Member
« Odgovor #19 poslato: Januar 27, 2009, 09:46:33 pre podne »
:whistle:
hvala, hvala.... ;) Morske sandžame - lele "kolke džukele"  :D
Malo of - te godine sam upecao komarču od oko 1 kg. Svi su se čudili i krstili -  kontinentalac (nenamerno), em ulovio komarču - em, živo čudo - SA OBALE.
Komarča živi na većim dubinama, kako su mi rekli preko 80 m, ne prilazi obali, izuzetno cenjena, ukusna i skupa riba. Znam jednog ribara koji je kod Brača "zapasao" mrežom oko 300 komada po jedno 3-5 kg. Od toga je kupio brodić.

Van mreže Gogo

• Global Moderator
  • Hero Member
« Odgovor #20 poslato: Januar 27, 2009, 10:12:35 pre podne »
...Odneo sam glavu i imaju to samo kao nezvaničan podatak o maksimalnoj dužini iglice, jagluna ili igluna - jer nije sačuvana cela, na žalost...

Pa kad si sladokusac jel ? Čestitam Rančiću ! To mora da je bila dobra zabava !
Bistro i čisto

Van mreže simpson H

• Hero Member
    • www.musicarenje-shop.com
« Odgovor #21 poslato: Januar 27, 2009, 10:17:21 pre podne »
Rancicu jel se to misli na iglice iz Jadrana sto se maksimalne duzine tice? U Grckoj sam gledao klince kako ih pecaju na neko mleveno meso i vaser kuglu a imale su dobro preko 70cm

Van mreže Rancic

• Hero Member
« Odgovor #22 poslato: Januar 27, 2009, 10:19:37 pre podne »
Tako su mi rekli u muzeju - možda to važi na hrvatskom primorju ili na Jadranu - pravo da ti kažem - neznam.

Van mreže kurare

• Full Member
« Odgovor #23 poslato: Januar 27, 2009, 03:17:47 posle podne »
Ma to je ista priča kao ono gdje u nekim knjigama piše da potočna pastrmka naraste do max. 50 cm dužine :D...

I ja sam ulovio pravu neman od iglice pre 3 godine u Istri (na vaser kuglu i giricu) koja je imala verovatno oko 90 cm (nisam je mjerio...) i verovatno preko 0,75 kg, dok smo lovili živu ješku za panulanje lica. Prijatelj, vlasnik broda i licelovac s praksom koji me vodio u ribolov nije mi dozvolio da tu iglicu kapitalku montiram na panulu.... Eh, kolika bi tek onda lica bila :drool:
Pa smo tako umjesto lice večerali iglice, medju njima i kapitalku :doh:

Janez

Van mreže sebastian

• Global Moderator
  • Hero Member
« Odgovor #24 poslato: Januar 27, 2009, 08:33:16 posle podne »
najprije cu otici malo van naslovljene teme u ovom predmetu (Iglica).
@Rancic,  ja mislim da su te domacini krivo informisali glede dubine na kojoj obitava Komarča (Orada - Sparus aurtus L.). Ona se najviše zadržava na dubinama od 5 do 20m. Po nekim informacijama je postala vrlo retka u Jadranu. Orade od 1kg se procenjuju kao prvoklasne (na tanjuru).

Iglice - ja posjedujem neke podatke da su naše jadranske iglice dugačke maximalno 70cm i jedva preko pola kile. Ali ja sam verujem da ima i takvih koje su narasle do 1m i težine recimo oko 1kg. Najbolja doba za lov su leto i jesen ali i po zimi. Vrlo rado zađe u luke i zalive i tako ju možemo lepo pecati i sa obale ali to je vrlo česta riba na otvorenom moru (Jadran i Mediteran). Što se iče poznatih mesta za uspešan ribolov je obala Istre te otoci: Hvar, Kornati, Lastovo i Vis...naravno ima je i na drugim mestima. 
Vrlo uspešno se ju može loviti sa obale pred samu zimu a i u samoj zimi jer se tada više približi obali i isto tako vrlo rado uđe u zalive ;)

Van mreže oholi

• Hero Member
« Odgovor #25 poslato: Januar 27, 2009, 10:56:29 posle podne »
da nisu ti likovi pomesali komracu sa pagrom? on voli malo vece dubine
ne znam da pecam al' me riba hoce

Van mreže Asp

• Jr. Member
  • **
  • Just do it!
« Odgovor #26 poslato: Januar 27, 2009, 11:07:32 posle podne »
. Ona se najviše zadržava na dubinama od 5 do 20m. :tbumb: istina
 Po nekim informacijama je postala vrlo retka u Jadranu....... ma orade ti skoro svugdje ima......tako da ne mislim da je postala nešto rijetka......

Iglice -  Što se iče poznatih mesta za uspešan ribolov je obala Istre te otoci: Hvar, Kornati, Lastovo i Vis...naravno ima je i na drugim mestima. 

Ma iglicu ćeš pronaći svugdje gdje ima gavuna...nije nužno da obilaziš te otoke.   ima je u Jadranu kolko hoćeš......di ima "kedera"tu je i ona.....sigurno.....
a skužiš je jednostavno......gavuni iskaču ko ludi iz vode van.... :bye:

Van mreže Jovanča

• Hero Member
« Odgovor #27 poslato: Januar 27, 2009, 11:16:01 posle podne »
Ja imam vise iskustva se podvodnom puskom nego li sa stapom na moru. medjutim, stapom sam (plovak), jos kao klinac izvukao VEEELIKU iglici u Risnu pa se ceo kej iskupio oko mene,  dok ih puskom nikako nisam lovio. Ali, posmatrao sam ih sa morskog dna kao neki morski predator. Kao sto je u lovu pravilo da lovac nesme da puca u pticu u niskom letu ili na zemlji, tako i na moru, nema pucanja u metu na povrsini vode. Teska posla i da bih pogodio ove spagete od riba. Elem, krecu se u malom jatu i love sitnu ribu. Takodje jedu kojekakve sitne zivotinjice i razne svetlucave stvari slicno kaliforniskoj pastrmki. Uvek prate vodenu struju, i nalaze se na samom prelazu izmedju hladne i tople vode. Izuzetni su borci (jos se secam), a takodje i pravi specijalitet , mada je cale odbijao da proba meso ove ribe jer ga je asocirala na zmiju. Najvise ih ima na otvorenom moru i uvek se krecu pri samoj povrsini vode, sto ih svrstava u red riba koje se mogu musicariti na moru. Oprobacu se jednog dana
P>S> Prelaz izmedju tople i hladne vode se jasno vidi, kao da voda talasa u dva suprotna pravca
« Poslednja izmena: Januar 27, 2009, 11:21:52 posle podne compshop »
Ko prezivi ovu godinu, sledecu je najebao!

Van mreže Rancic

• Hero Member
« Odgovor #28 poslato: Januar 28, 2009, 07:57:57 pre podne »
Ne mogu ništa više da kažem oko iglice, to sam čuo od tipa koji je radio u pomorskom mizeju , mislim, u Makarskoj. E sad, da li je mislio na ribe hrvatskog primorja, ili Jadrana neznam.
Lepo sam  lovio u Mimicama između Omiša i Makarske - u neka lepša i mirnija vremena od '76 - '90.
Lovio se i crveni glamac (mnislim da se tako zove) ispod stena, na plovak bez olovnog otežanja, cipli plavi, picevi, škarpine i šakrpuni - ružne ko đavo ali ukusne, bukve.
Što se tiče komarče - svi su rekli da je to ona - ja nisam imo pojma - sada ih viđam u prodaji. Da je ukusna -jeste, ali i vrlo skupa. Samo je jedan stari koji je pravio čamac rekao  "Prišla iz 80 u obalu, riba, nemoš virovat". Pretpostavljam da je mislio na 80 metara dubine.

Van mreže silvio

• Hero Member
« Odgovor #29 poslato: Januar 28, 2009, 08:29:13 pre podne »
Najbolji mamac umjetni za iglicu je stvarno "vunica" kao gumica za kosu koja je raspredena a još je u jednom kružnom snopu. Niti trebaju da budu od ječe sintetike ili svile a boje narandžasta crvena i sve između te 2 boje. Kažem najbolji jer će te loveći na bilo što drugo imati 1000 udaraca a 10% realizacije jer iglica ima tvrdi kljun i teško se za njega kači osim ako ne proguta strimer. Zbog njene gubice koja je naoružana mnoštvom zubića koji su unatrag povijeni kad udari na ovu vunicu na njoj i ostaje zapletena realizacija udaraca 80%. :yeswink: