Author Topic: Rasina  (Read 11388 times)

Offline sloba

• Newbie
  • *
Rasina
« on: January 02, 2008, 11:58:10 AM »
Rasina je jos jedna reka u SRBIJI.U toku ispod jezera Celije dosta je osiromasena sa ribom zbog ribokradica, ali iznad jezera situacija pocinje da se menja. Uglavnom na rasini lovim klena i zakacim po nekog skobalja. Sada ulovi od pola kg su retki na ovoj reci  ali je bez obzira veoma primamljiva za musicarenje.
« Last Edit: January 02, 2008, 12:27:02 PM by sloba »

Offline sloba

• Newbie
  • *
rasina
« Reply #1 on: January 02, 2008, 12:12:13 PM »
U gornjem toku moze se uhvatiti i po koja pastrmka. U Mitrovom Pojlu ima i revir gde ja pravilo uhvati i pusti.
« Last Edit: January 02, 2008, 12:36:42 PM by sloba »

Offline Goci

• Hero Member
Re: Rasina
« Reply #2 on: January 02, 2008, 12:58:48 PM »
Koliko je topla Rasina nizvodno od jezera? Tj. da li se voda ispušta sa dna jezera, pa je ledena, kao što je slučaj sa Bovnom i Moravicom?

Offline Mixmaster

• Hero Member
« Reply #3 on: January 02, 2008, 01:07:07 PM »
Koliko je topla Rasina nizvodno od jezera? Tj. da li se voda ispušta sa dna jezera, pa je ledena, kao što je slučaj sa Bovnom i Moravicom?
Ne, nije takva. Mislim da se preliva sa površine.

Offline Djomla

• Hero Member
  • big green river
« Reply #4 on: January 02, 2008, 03:00:39 PM »
Evo nekih slika:

Offline sebastian

• Global Moderator
  • Hero Member
« Reply #5 on: January 02, 2008, 03:09:52 PM »
Evo nekih slika: ...

Mnogo lepe slike  :tbumb: :yeswink:

Offline Djomla

• Hero Member
  • big green river
« Reply #6 on: January 02, 2008, 04:04:45 PM »
To su slike od Gila, clana ovog foruma.

Offline oholi

• Global Moderator
  • Hero Member
« Reply #7 on: January 02, 2008, 04:38:14 PM »
mnogo ubavo :tbumb:
ne znam da pecam al' me riba hoce

Offline sloba

• Newbie
  • *
« Reply #8 on: January 02, 2008, 05:13:37 PM »
Voda iz jezera izlazi ispod brane, ne preliva se  znam sigurno.

Offline Mixmaster

• Hero Member
« Reply #9 on: January 02, 2008, 06:53:02 PM »
Voda iz jezera izlazi ispod brane, ne preliva se  znam sigurno.

Ne znam odakle dolazi, ali nije hladna (leti). Pogodna je samo za Cyprinidae. Goci se verovatno pita da li bi bila dobra za salmonidni revir. Jok!

Offline Pedja

• Hero Member
  • Veteran
    • www.musicarenje.org
« Reply #10 on: January 03, 2008, 02:14:02 AM »
Deluje obecavajuce,koliko mogu da se setim voda iz jezera ide ispod brane a da li moze da se uradi nesto kao sa Moravicom ne bih znao reci..
Usvakom slucaju slike su PRELEPE .. :tbumb: :tbumb: :tbumb:

Offline Pedja

• Hero Member
  • Veteran
    • www.musicarenje.org
« Reply #11 on: January 15, 2008, 02:10:44 AM »
Drug iz Blaca,musicar rece mi da je reka itekako siromasna ribom,i da cesto  desi i da prodje citav dan a nista se ne ulovi.
Da li je u pitanju neka greska ili je rasina (ispod brane) zaista toliko siromasna ribom..???

Offline Goci

• Hero Member
« Reply #12 on: January 15, 2008, 07:43:28 PM »
Pričao sam pre par dana sa Vladicom Radojevićem, saradnikom novina Ribolov, koji živi nedaleko od Kruševca i celog života peca na Rasini. Kaže da je pre izgradnje brane bilo mnogo više ribe. Bilo je mrena od par kg, a sada je ova riba gotovo nestala. Klenovi su bili mnogo krupniji. Sada su komadi preko pola kg veoma retki, a nekad su kilaši bili redovni ulov. I potočne mrene su se znatno proredile. Ispod brane se najčešće love komadi od 10-15 cm, a tek daleko nizvodno ima primeraka oko 20 cm.

Potočne pastrmke nema nizvodno od brane, ali ih je u godinama nakon izgradnje jezera bilo, i to veoma krupnih. Verujem da su to pastrmke koje su kao male migrirale nizvodno, a onda je izgrađena brana i nisu mogle da se vrate u gornji tok reke, pa su se vrzmale ispod same brane, ali se nisu mogle uspešno mrestiti. Ipak, svake godine se uhvati poneka kalifa, koja beži iz nekog ribnjaka, na nekoj od pritoka.

Reka je nekada bila veća (verovatno se deo vode gubi isparenjem jezera), bilo je dubokih virova sa dosta granja. Sada je skroz drugačija - plića, pristupačnija, bez mnogo granja... Sve u svemu - sjebana.

Eto to ja saznah, pa vam prenosim... 8)

Offline Pedja

• Hero Member
  • Veteran
    • www.musicarenje.org
« Reply #13 on: January 16, 2008, 01:05:23 AM »
U svakom pogledi ovo o cemu si pisao je izvrsno,tako da ukoliko me put nanese necu se libiti da se malo rekreiram na Rasini..

Offline cerebrum

• Hero Member
  • ttttt
« Reply #14 on: January 16, 2008, 08:56:30 AM »
Cesto sam musicario na rasini. Deo ispod brane je najpogodniji i najbogatiji klenom (mada je to nula u odnosu na rei mo Toplicu) ali su klenovi sitni i kao sto rece Goci retki su oni od 500gr a veceg nisam nikada tamo ni uhvatio. Iznad jezera su tereni tezi za bacanje a oni su jos siromasniji ribom. Dalje od 5-6 km od jezera nisam nikada ni isao. U principu idem tamo kad nemam drugde. Nisam nesto ni odusevljen ni prirodom ni mirisom vode. Iz jezera se ispusta toplija voda tako da pretpostavljam da se preliva iz jezera.
Toni Teofilovic