Author Topic: Vrste pastrmki koje sanjam  (Read 16923 times)

Offline Goci

• Hero Member
Vrste pastrmki koje sanjam
« on: May 17, 2008, 09:16:27 AM »
Dugo sam sanjao da upecam tu mističnu makedonsku pastrmku koja se uselila u sliv Nišave. Uspelo mi je prošle godine u prvom varaličarskom izlasku. Ove godine i u prvom mušičarskom izlasku, na prvi zabačaj.

Dakle imam:

1. potočnu
2. makedonsku

A sanjam:

1. mekousnu
2. glavaticu
3. struna

Jezerska je ista vrsta kao i potočna, pa je ne stavljam na listu, ali bih jako voleo da je upecam. Kalifu nisam upeco, niti je sanjam.

Offline oholi

• Global Moderator
  • Hero Member
Re: Vrste pastrmki koje sanjam
« Reply #1 on: May 17, 2008, 12:15:47 PM »
kalifa je izuzetan borac tako da gresis za nju. a ume biti i vrlo izbirljiva, ja onu sa zete nisam uhvatio >:(
ne znam da pecam al' me riba hoce

Offline Mixmaster

• Hero Member
« Reply #2 on: May 17, 2008, 02:07:53 PM »
 Ja sanjam samo specijalnu "vrstu", nišavsku pastrmku od 2 do 5 kg. Ta retka riba je izazov, jer su brojni niški mušičari do sada uspeli da izvade u proseku po manje od 1 komad. Ja sam već ubilježio oko 40, a tek planiram da ih trtim. :lol:
« Last Edit: May 17, 2008, 02:15:31 PM by Mixmaster »

Offline HITNA

• Full Member
« Reply #3 on: May 20, 2008, 09:50:32 PM »
ove su radile veceras....

Offline HITNA

• Full Member
« Reply #4 on: May 20, 2008, 10:00:35 PM »
i ovakve....

Offline Pedja

• Hero Member
  • Veteran
    • www.musicarenje.org
« Reply #5 on: May 20, 2008, 10:45:32 PM »
Sanjam i ja tu od 2-5 kg.
Ali i  ne napinjem toliko,pastrmka je mnogo posle poribljavanje Sicava uzela danak i spustila se do samog grada pa cak i do uliva Nisave u Moravu..
Sladeci moj cilj ce da bude PASTRMKA u sred Nisa gde ce se videti kej oko mene,a imajuci u vidu i da je makedonka krenula da tamani sitne ribice i da punu Nisavu desice se to veoma brzo...
A ova neman,sacekace letnje vreme i moj topli nezni zagrljaj uz poljubac i vracanje nazad.... :bye: :bye: :bye: :bye: :bye:

Offline Goci

• Hero Member
« Reply #6 on: May 20, 2008, 11:40:08 PM »
Ehej, tema je Vrste pastrmki koje sanjam, a ne veličine i lokacije!!  :doh:

Offline silvio

• Hero Member
« Reply #7 on: November 03, 2009, 12:45:43 PM »
MORSKA PASTRVA Salmo Trutta non Fario

Offline sebastian

• Global Moderator
  • Hero Member
« Reply #8 on: November 03, 2009, 03:11:28 PM »
sošku i mekousnu, jezersku sam več par puta ali ne brojim ih jer su male...barem jednu od 80cm  ::) sledeče godine

da vrlo su srodne da ne kažem pljunute iste sa potočnom ali si opet malo drugačije...meni su predivne

Pogledajte te silne krupne pege...dok sam lovio grgeča i klena ova se zaletila tako da spada i pod slučajne ulove a slika i nije neka jer je telefonom slikano. 

Offline lazza

• Administrator
  • Hero Member
  • Bad MoFo
    • Fly Fish Diary
« Reply #9 on: November 03, 2009, 06:15:50 PM »
Strun definitivno!

Letos smo bili u CG ali nismo stigli da odemo do Morace da je potrazimo. Sanjam te krstaste sare.  :drool:

Offline Goci

• Hero Member
« Reply #10 on: November 03, 2009, 11:05:07 PM »
Kad spomenu struna...

Poznati CG biolog Danilo Mrdak je uradio analizu DNK čuvenog struna ("Salmo dentex" - pod navodnicima) i našao ništa drugo do običnu jadransku Salmo trutta. Još ako se u priču doda Skadarsko jezero i sve mutacije koje jezerska voda, pa još takva (na nivou mora) može da izazove na pastrme, nimalo ne čudi što su te ribe zaista jedinstvene i prelepe! Ipak, vrsta Salmo dentex izgleda ne postoji. Ni u Morači, ni u Neretvi.

Offline lazza

• Administrator
  • Hero Member
  • Bad MoFo
    • Fly Fish Diary
« Reply #11 on: November 04, 2009, 12:20:23 AM »
Nisam je lovio tako da ne mogu da tvrdim ali koliko znam nije samo izgled razlika. Ova riba se potpuno drugacije ponasa, potpuno je drugaciji borac od Salmo trutta. Tako da ne mogu da poverujem u to da je ista vrsta u pitanju.

Offline Goci

• Hero Member
« Reply #12 on: November 04, 2009, 12:27:50 AM »
Nisam je lovio, pa ne znam ni ja...  8)

Al DNK analiza retko kad greši...  :)

A ponašanje, borbenost, spoljašnji izgled - sve to može jako varirati od jedne do druge populacije, naročito rečne i jezerske.

Offline silvio

• Hero Member
« Reply #13 on: November 04, 2009, 08:16:14 AM »
Ja se slažem s tobom GOCI i mislim također da je u Neretvi Salmo Dentex samo nedorasla glavatica i mješanci glavatice (marmorate sa potočarom) u stavari Danilo Mrdak je sigurno u pravu, ako pročitaš moje postove vidjet ćeš da sam uvjek tvrdio da je strun-zubara-salmo dentex jedan oblik pastrve sa najviše obilježja potočare. :yeswink:

Offline Goci

• Hero Member
« Reply #14 on: November 04, 2009, 10:42:06 AM »
Izgleda da je tako. Misteriozni zubatak iz Neretve je izgleda glavatica.

Uzgred, pod nazivim glavatica se u prošlosti u Hrvatskoj nazivala mladica! I to je izgleda bio zvanični narodni naziv. Sulec ili sulc u Sloveniji, glavatica u Hrvatskoj i mladica u Srbiji i BiH.

A onda je nekako taj naziv pao u zaborav i prepisan je mramornoj pastrmki iz Neretve, koja se izgleda u prošlosti najčešće u narodu zvana zubatak.

Sve je to prilično zamršeno...  :doh:

Definitivno je najlogičniji naziv za glavaticu - mramorna (mramorasta) pastrmka.

Kao i kalifu - dužičasta pastrmka.

Sve u svemu, ja ću i meku i glavaticu da sanjam do proleća, a tad izvesno dolazim na 3-4 dana na Neretvu!!
« Last Edit: November 04, 2009, 10:44:25 AM by Goci »