Author Topic: Moj sistem za mušičarenje krupnijih grabljivica u REKAMA  (Read 7260 times)

Offline kurare

• Full Member
Moj sistem za mušičarenje krupnijih grabljivica u REKAMA
« on: October 04, 2008, 11:39:24 AM »
Na predlog Mixmastera otvaram novu temu u kojoj bi predstavio svoj sistem za mušičarenje večih grabljivica koji je specifičan zbog koriščenja u dubljim rekama širine 20 pa i do 50 + m koje imaju prilično snažan tok a njihove obale su često obrasle gustim grmljem, drvečem, strmim bregovima (ovde ne mislim na planine nego na "obrežja"), več koji metar od obale su često duboke preko 1,5 m što sve onemogučuje gaženje i klasično bacanje strimera "flycastom".

Iako nisam nikakav majstor u lovu mladice (zbog koje je nastao ovaj post) juče sam je išao ciljno mušičariti prvi put i imao par udarca a jednu od 74 cm i uspešno ulovio i pustio. Inače su mi mladice i prije več udarile par puta na strimera dok sam pecao s nadom na krupnu potočaru od 5 kg+ ali zbog labave strune kontra nije bila pravovremena. Juče sam otkrio neka nova zapaženja kod lova mladice koja se slažu i s mojim iskustvom iz varaličarenja mladice voblerom...   

Od opreme najvažniji dio je STRIPPING BASKET koji lako možete napraviti sami kao što sam ja svoj:

Basket vam omogučuje, da u njega složite 15 m (to je nekako maksimum s ovom tehnikom zabačaja) strune i zabacite strimera popreko na tok reke tamo gdje je klasičan mušičarski zabačaj nemoguč. Na mestu gdje sam juče ulovio mladicu stojao sam 0,5 m od obale u vodi dobro preko pojasa medju naplavljenim granama oko metar od gustog vrbovog grmlja ispod strme bukove šume na rubu vira 10 cm od prelaza na dubinu od preko 3 m. Zabacujete dakle težu strimera a ne kanapa.- Znam da to mnogi ne smatraju mušičarenjem ali ako želite loviti u dubokim rekama navedenog tipa a najvažnije - tamo gdje su krupne grabljivice klasičan turistički i puristički pristup najviše puta nije moguč.

Ja basket koristim i zbog toga jer koristim shooting taper strunu i gdjegod se može zabacujem klasičnim mušičarskim zbačajem jer na taj način dostignem največu dužinu zabačaja koja je u mom slučaju nešto preko 20 m a pored toga struna zabačena na ovaj način je "ravnija" bez trbuha tako da brzo imate direktan kontakt s strimerom.

Strimeri su posebna priča, radjeni moraju biti tako, da omogučuju zabacivanje s obe tehnike zabacivanja - dakle dovoljno teški da ne idu po samoj površini u brzom toku reke ali ne preteški (zbog neprirodnog tonjenja), dakle trebaju biti balansirani i uže forme koja stvara manji otpor toku i omogučava da idu dovoljno duboko i kada ih povlačite protiv toka.

Materiali od kojih su ovi strimeri su uglavnom zečetina, "schlappen", Kystal flash, epoxy, olovna žica, pvc i stainless tube. Ovde vam predstavljam i jedan trik koji možete da upotrebite ali vas upozoravam, da vodjenje ovakvog strimera protiv toka nije nimalo prijatno i može vas dobro zaboljeti zapestni zglob jer je osječaj kao da vučete umorenu ribu od kilo, ali akcija... ;D

Koristim, štap akcije 9/10 a kod predveza ne kompikujem - struna + albright knot s cca 0,5 m najlona 0.60 - 0,40 i 0,5 -0,7 m tippet od fluorocarbona 0,33 mm.

Ako se vam ne posreči več prvi put ovo:

-onda možda bar ovo ;D

Janez

« Last Edit: October 04, 2008, 11:41:17 AM by kurare »

Offline gringo

• Hero Member
  • Why... so... serious?
Re: Moj sistem za mušičarenje krupnijih grabljivica u REKAMA
« Reply #1 on: October 04, 2008, 12:31:50 PM »
Vrlo lep tekst Kurare :tbumb:
"Many men go fishing all of their lives without knowing that it is not fish they are after" Henry David Thoreau

Offline oholi

• Global Moderator
  • Hero Member
« Reply #2 on: October 04, 2008, 12:53:55 PM »
a kako zabacujes?
ne znam da pecam al' me riba hoce

Offline kurare

• Full Member
« Reply #3 on: October 04, 2008, 12:57:47 PM »
a kako zabacujes?

Pa klasičnim "flycastom" ili kao varalicom.

Janez

Offline Mixmaster

• Hero Member
« Reply #4 on: October 04, 2008, 09:43:55 PM »
Hvala, Kurare. Dao si nam korisne informacije, a meni su se rodile neke čudne ideje vezane za ST i strimerisanje pastrmki i bucova. Na žalost, u blizini mog grada (još uvek) nema mladica.

Offline oholi

• Global Moderator
  • Hero Member
« Reply #5 on: October 04, 2008, 11:48:56 PM »
klasicno varalicarski sa musicarskim priborom? koliko je tezak taj strimer?

Offline kurare

• Full Member
« Reply #6 on: October 05, 2008, 10:35:24 AM »
Pa nisam ga vagao ali kad je mokar 10 -20 grama sigurno, a štapom 9/10 i ST strunom mogu ga sasvim fino zabaciti i klasičnim mušičarskim bacanjem naravno tamo gdje ima bar 7-8 m prostora za razvijenje strune. Pogooglaj malo Shooting Taper strune i biče ti sve jasno. Dva "slepa" zabačaja i onda fijuuuu na 20+ metara ;D

Uostalom probaj sam - idi na neki travnjak ili na vodu, naveži neki jig na predvez od 1-1,3 m, razmotaj 15 m strune ispod nogu, skrati kanap na štapu toliko da ti iz špic ringle viri samo čvor s kojim je vezana struna i predvez z jigom i zabaci.

Nema tu neke filozofije.

Janez 

Offline Strelac

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Strelacfly
« Reply #7 on: October 05, 2008, 11:47:27 AM »
Zanimljiva (opasna ???) tehnika.
“ We fish for pleasure; I for mine, you for yours”. J.Leisenring

Ivan Bogdanović
http://strelacfly.weebly.com/index.html

Offline oholi

• Global Moderator
  • Hero Member
« Reply #8 on: October 05, 2008, 02:08:01 PM »
jos samo da uzmem neki jaci stap, pa prbam :tbumb:

Offline Djomla

• Hero Member
  • big green river
« Reply #9 on: October 12, 2008, 02:30:16 PM »
Odlican text kurare!

Ja bih samo pitao, da li bi mogla ta tehnika da se olaksa sa spey stapom? Kazem to jer dosta musicara koji musicari ne samo mladicu vec i atlantskog lososa (u skandinaviji) koristi ove stapove jer jaka reka i (duboka i brza) moze praviti velike probleme sa tim "rodama" od strimera.

Offline kurare

• Full Member
« Reply #10 on: October 12, 2008, 07:03:41 PM »
Djomla, ja još nikad nisam uživo video spey pribor ali vidim, da austrijanci i nijemci dosta mušičare mladicu spey priborom tako, da je odgovor na tvoje pitanje najverovatnije pozitivan :tbumb:

Janez

Offline Jovanča

• Hero Member
« Reply #11 on: October 13, 2008, 08:42:43 AM »
Hvala, Kurare. Dao si nam korisne informacije, a meni su se rodile neke čudne ideje vezane za ST i strimerisanje pastrmki i bucova. Na žalost, u blizini mog grada (još uvek) nema mladica.

Primetio sam da  forsiras ovo - JOS UVEK.
Da nisi nesto planirao po tom piotanju?  :whistle:
Ko prezivi ovu godinu, sledecu je najebao!

Offline Mixmaster

• Hero Member
« Reply #12 on: October 13, 2008, 12:36:55 PM »

Primetio sam da  forsiras ovo - JOS UVEK.
Da nisi nesto planirao po tom piotanju?  :whistle:
Nisam ništa planirao, ali znam da naši stručnjaci za ribarstvo i ihtiologiju nisu baš toliko glupi da ne vide potencijal Nišave. Pretpostavljam da će se neko od njih odjednom "setiti" da je Nišava raj za mladice i uraditi projekat sa tim naslovom. Nisu totalni slepci.