Author Topic: Mušičarenje grgeča  (Read 23690 times)

Offline PredragUE

• Full Member
Odg: Mušičarenje grgeča
« Reply #75 on: August 20, 2015, 07:05:02 PM »
Jedan Vrutacki...nije na musicarski pribor, ali zasto ne bi mogao...

Offline tommylee

• Hero Member
  • www.drina.in.rs
« Reply #76 on: August 20, 2015, 10:44:45 PM »
Upravo tako,zašto ne na strimere  :tbumb:  :drool:

Offline Goci

• Hero Member
« Reply #77 on: August 21, 2015, 01:23:04 PM »
Problem sa krupnim jezerskim grgečima u kontekstu mušičarenja je što gotovo nikad ne prilaze obali. Izađu marta u plići deo jezera na mrest i to je to od njih. Ostali deo godine provedu u hladnim dubinama i njopaju ribe dna: babuškice, sunčice... Možda oni i imaju neke cugove kada prilaze obali i love, ali taj njihov prilazak ni izblaza nije nalik onom koji radi smuđ (20 cm od obale), već grgeč sa 15 m dubine možda na kratko patrolira duž obale na 5 m dubine, ulovi ribu i vrati se u duboku hladnu vodu, koja mu očito prija.

Izuzetak mogu biti situacije kada se krupnjikavi (ne i kapitalni) grgeči dignu daleko od obale na velika jata beovica i love ih sa površine, ali to zna da bude na 50-100 m od obale i traje kratko, najšeće u samo svitanje.

Ribe od 100-300 g su već druga priča, njih često ima i na 1-2-3-4 m dubine blizu obale, što se lako dohvati strimerom.

Mušičarenje krupnih grgeča je nemoguća misija u Srbiji. Smem da potpišem da je 100x lakše uhvatiti krupnog smuđa na strimer.

Offline PredragUE

• Full Member
« Reply #78 on: August 21, 2015, 01:31:02 PM »
Mozda si i u pravu Goci...ovi veliki grgeci sto su lovljeni kod mene su lovljeni mahom na keder i varalice u strmim obalama na 2-3m minimum...nekada i na 5 i dublje....

Offline Goci

• Hero Member
« Reply #79 on: August 21, 2015, 01:37:16 PM »
Oho, pa to nije onda nemoguće. To se može dohvatiti strimerom čak i sa obale.

Online Mafke Fly

• Hero Member
« Reply #80 on: August 21, 2015, 02:23:12 PM »

Tomi ime,citao sam da se u Svajcarskoj npr. neguje ova riba i potpomaze  njihovo razmnozavanje time sto  mlade  jele i borice ostale od praznika polazu u vode  zbog zgodnjijih uslova za ''gnjezdjenje'' grgeca. Normalno da i ima  orijaskih primeraka gde se ceni ova riba.
U mom kraju ga zovu jos i ''kokelj'' i strasno ga mrze plovkarosi i cesto male primerke tresnu o zemlju uz socne psovke  sto dosadjuje pa i
cesto ga bace iza ledja u travu jer ga smatraju korovom i dosadom :o :(.
 Drago mi je sto si napipao  jato,valjda ako budes uporan uspes da ''izdvojis'' i nekog bas veceg. Presrecan bih bio kada bih mogao ciljno da ga lovim pa i ne od 150-200 gr UL priborom. Obecao mi jedan komsija koji  ima vikendicu  pored same sljunkare uz Moravu,da ciljno mogu da lovim  bandara i do kg i peko kg komade :drool:,ali nikako da  ga obidjem. Covek je poribio i zagradio  tu sljunkaru-jezerce,pa ima velikih sarana i stuka a on licno nadgleda  jezerce i tamo je non-stop. Izgleda da samo na takvim cuvanim mestima jedino i moze ciljno da se lovi ova krasna sportska riba. Samo da izvidim  situaciju i nadjem ga,a lov je laksi deo  ;)

Offline tommylee

• Hero Member
  • www.drina.in.rs
« Reply #81 on: August 21, 2015, 03:42:35 PM »
Ovo postaje jako interesatno.Ovih dana usled kiše voda mi se zamutila pa ne znam koliko je pametno ići u eksperimentisanje.
Uglavnom su veličine dalana.Ima sitnih u plićim dijelovima.Drže se krša pod vodom.A sve je vezano oko bara,Drinskih otoka.
Na ovim barama su prošle godine lovljeni i kilaši.Bilo je ogromnih bandara!
Ove godine ih nisu locirali,sve je bilo u jednoj bari koja je povezana sa Drinom.
U toku sam istraživanja ovh bara jer pokrivaju ogromnu površinu.

Naravno da mi je želja krupnog na stimer.problem se javlja u malom stimeru i slabom otežanju.Ako iole ima prtoka od Drine onda strimer jako teško ide na dno,a ovi tu najradije atakuju.

Offline gegula

• Hero Member
« Reply #82 on: August 21, 2015, 05:09:13 PM »
Ja ih pre par godina nagazim na drini na izlasku iz preliva..bruka....jedan za drugim kao na teaci...doduse mali ali napadaju halapljivo....strimer je bio na udici 8..crveni repic I telo od epoxija unutar tela ubaceno malo folije da se presijava
always appreciate what you have,there is always someone out there who wishes that had what you have

Offline tommylee

• Hero Member
  • www.drina.in.rs
« Reply #83 on: October 12, 2015, 03:51:15 PM »
Tražio klenove pa našao njih,

Offline Salex

• Jr. Member
  • **
  • Александар Мишић
Re: Mušičarenje grgeča
« Reply #84 on: June 17, 2016, 01:42:02 PM »
Prezanimljiva riba..
Na kostolačkom dunavcu kada napipaš jato, za sat vremena možeš sit da se napecaš, doduše uglavnom sitnijih komada, ali na #3 bude jako zanimljivo.. Uglavnom ih lovim na mini i mikro strimere, i mnogo bolje uzimaju tamnije...
it's nice to be important but it's more important to be nice

Offline Gordi

• Newbie
  • *
  • Jagodina
« Reply #85 on: October 16, 2016, 09:06:52 PM »
Evo od mene jedan zanimljiv ulov. Nije toliko interesantan po gabaritu, vec po tome da je
ovo bandarče ulovljeno u gornjem-salmonidnom toku reke Crnice.  :blush:

Offline radezamora

• Sr. Member
« Reply #86 on: October 25, 2016, 07:09:54 PM »
ne znam sta je ovo , i na mojoj reci, sirine 3 m , uhvatih ove godine ovog leta 4 grgeca(danas cetvrti) a nikad  ga nije  bilo ovde u gornjem toku tj.uhvacen  5 km od uliva reke u moravu, udica desetka, mokra  bleda musica sa zecijim dabingom.

Offline radezamora

• Sr. Member
« Reply #87 on: October 28, 2016, 06:39:15 PM »
prevari se jedan i danas, oko dvadesetal santimetara na moravi, musica zulu, letos ni jednog tu ne uhvatih, vodjenje sredinom dubine od 70 cm. steta sto  ovamo nema vise ove lepe ribe/i za jelo medju privim od slatkovodnih /

Offline radezamora

• Sr. Member
« Reply #88 on: November 11, 2019, 07:37:29 PM »
десетак мањих комада-до 15 цм данас  на суву, помогли ми таласи које је багер правио, наравно да би их било више да сам само њих пецао