Author Topic: hocu li prekrsiti zakon???  (Read 15186 times)

Offline sasats

• Hero Member
hocu li prekrsiti zakon???
« on: April 05, 2009, 09:26:04 PM »
posto je stupilo na snagu novo pravilo o lovostaju na ribe koje pre nisu bile zasticene,hoce li biti musicara na rekama do prvog juna?jedino sto mogu da lovim na moravi u predstojecem perjodu je beovica....i do sad sam je rado pecao u prolecnom delu sezone ,a sad neznam da li cu ciljanim lovom na nju prekrsiti zakon i imati problema sa cuvarima ako se desi cudo pa naidju u obilazak terena koji posecujem.
pri lovu ove ribe na sitne suve muve cest ulov je i klen.neretko se desava da naletim na jato , pa ulovim vise lepih klenova nego beovica...kako da objasnim cuvarima ako me vide sa musicarskim priborom da mene ne interesuje klen , i da ga ne zelim na udici??
ko ce da mi poveruje da beovice lovim ako kod sebe nemam ulov??znam da je zabranjeno uznemiravati ribe u mrestu , pa mi izgovor nemoze biti pustanje ribe i prazna torba??
sta mislite o ovom problemu i dali cete izlaziti na reke u toku zabrane(oni koji love beovice)

Offline Darko (ex. Feanor)

• Sr. Member
Re: hocu li prekrsiti zakon???
« Reply #1 on: April 05, 2009, 09:32:02 PM »
Ja hocu sigurno.
Nema sta da mi veruju ili neveruju ,moraju da dokazu da ciljano lovim klena ili drugu ribu koja je u lovostaju...
Zakon neces prekrsiti svakako.

Offline crni

• Hero Member
« Reply #2 on: April 05, 2009, 09:36:02 PM »
Sto se mene tice samo jos malo da se sredi J.Morava i odo ja da musicarim belicu(beovicu) ako uleti koji klen vraticu ga nazad.Mozes i da zadrzis belicu ali i to ti nije izgovor da ne juris klena.Ako te cuvari zateknu na vodi bez klenova u cuvarci mislim da nebi trebalo da ti prave probleme.
Stojkovic Nenad

Offline Jovanča

• Hero Member
« Reply #3 on: April 05, 2009, 09:40:01 PM »
ma kada ti je savest cista imas sve argumente da branis svoje stavove, koji su u tom slucaju ispravni. Sta sad, da sedis do leta u kuci?
Ko prezivi ovu godinu, sledecu je najebao!

Offline Mixmaster

• Hero Member
« Reply #4 on: April 05, 2009, 09:56:57 PM »
Ja sam za beovice pripremio krupne bambule. :hammer:

Offline zvezdan

• Hero Member
« Reply #5 on: April 05, 2009, 10:07:25 PM »
Mene će da teše babuške i smuđevi dok ne krene bucov.
"I woke up this morning with nothing on my mind
!" Jim Morrison

Offline strashni

• Hero Member
« Reply #6 on: March 17, 2010, 07:31:51 PM »
Nisam ranije video ovu temu...
Naseg kolegu proslog proleca cuvari cimali jer je musicario na reci Raci. To je poznata klenovska reka ali posto ima i beovice on je isao na taj argument. Klenove koje je lovio nije zdrazavao nego vracao u vodu i naravno zamalo da mu pokupe opremu i pisu kaznu. U toj situaciji je vazan nastup, ako osete mrsu mogu da cimaju ali ako vide odlucnog i emancipovanog coveka... ???
Како је велика срећа чистог срца, све заборавља што је опростило, бескрајно сунце чистог ума, сваку молитву прима и жељу испуњава

Offline falco

• Hero Member
« Reply #7 on: March 17, 2010, 07:51:48 PM »
Nemam više živaca da studiram svakakve zakone i uredbe, ali ako se ne varam sada lovostaj na klena praktično ne postoji, odnosno primenjuje se samo na područjima koja su proglašena za mrestilišta (a ne verujem da će korisnici voda preterano da se trude oko toga).

Offline Strelac

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Strelacfly
« Reply #8 on: March 17, 2010, 08:37:26 PM »
Riba ulovljena u toku lovostaja, kao i primerci čija je veličina manja od propisane mora se odmah, na mestu ulova, vratiti u ribolovnu vodu sa što manje oštećenja.

Ovo je tekst iz naših godišnjih dozvola.

Iz ovoga se zaključuje da je pecanje dozvoljeno i u lovostaju ali riba u lovostaju mora da se vrati nazad, što većina nas radi i bez obzira na lovostaj.

Ne piše da je pecanje u lovostaju određene vrste riba zabranjeno jer se lovostaji raznih riba preklapaju i bilo bi na neki način besmisleno doneti takve zabrane.
“ We fish for pleasure; I for mine, you for yours”. J.Leisenring

Ivan Bogdanović
http://strelacfly.weebly.com/index.html

Offline zvezdan

• Hero Member
« Reply #9 on: March 17, 2010, 08:49:46 PM »
Nešto vi to mnogo slobodno tumačite zakon :smoke:
Ako je lovostaj za,recimo,bucova od 15.aprila do 15. juna nema pecanja bucova i gotovo!Tako isto i za klena,treba ostaviti tu ribu da se izmresti bez preteranih šokova!
"I woke up this morning with nothing on my mind
!" Jim Morrison

Offline Strelac

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Strelacfly
« Reply #10 on: March 17, 2010, 09:01:07 PM »
Trebalo bi ako je ikako to moguće napraviti listu prioritetnih ribljih vrsta i ustanoviti potpunu zabranu pecanja tih riba u vreme lovostaja.

Ovo što piše u dozvolama dozvoljava slobodno tumačenje jer je kao takvo moguće. Da piše Zabranjuje se to, to i to u tim i tim slučajevima... bila bi druga priča.
“ We fish for pleasure; I for mine, you for yours”. J.Leisenring

Ivan Bogdanović
http://strelacfly.weebly.com/index.html

Offline falco

• Hero Member
« Reply #11 on: March 17, 2010, 09:02:21 PM »
Iz ovoga se zaključuje da je pecanje dozvoljeno i u lovostaju ali riba u lovostaju mora da se vrati nazad, što većina nas radi i bez obzira na lovostaj.
Naravno da nije dozvoljeno.

Offline falco

• Hero Member
« Reply #12 on: March 17, 2010, 09:06:00 PM »
Ako je lovostaj za,recimo,bucova od 15.aprila do 15. juna nema pecanja bucova i gotovo!Tako isto i za klena,treba ostaviti tu ribu da se izmresti bez preteranih šokova!
Slažem se u potpunosti, samo treba naglasiti da zakon jasno štiti bucova, a klena samo formalno, bar po poslednjoj naredbi koju sam video.

Offline denmil

• Hero Member
« Reply #13 on: March 17, 2010, 09:19:05 PM »
Zakon jasno stiti i klena...
Lovostaj od 15.4 do 31.5
Minimalna mera 20 cm
Maksimalni dozvoljeni ulov 10 kom dnevno...
Neznam sta tu nije jasno
Meni nije jasno jedino KO ce ovo da sprovede u delo >:(

Offline falco

• Hero Member
« Reply #14 on: March 17, 2010, 09:28:00 PM »
Zakon veoma nejasno štiti klena, pošto u poslednjoj verziji naredbe piše:
Ustanovljava se lovostaj za sledeće vrste riba, na mestu na kome se riba mresti, i to u periodu:
....
- klen ... od 15.04 do 31.05.
....
« Last Edit: March 17, 2010, 09:29:43 PM by falco »