Author Topic: Lampetra Planeri  (Read 1908 times)

Offline japanac

• Hero Member
  • Ad Fines
Lampetra Planeri
« on: February 07, 2012, 07:18:36 PM »
Pre nekog vremena pričam s drugarom o tome kako sam na pritoci Toplice- Kosanici, viđao jegulje. On mi potvrdi da je takođe viđao jegulje ali na Toplici. I tako ostadosmo u uverenju da su u tim malenim rekama koje su daaaleeeeko od mora, došle one jegulje izmrešćene u Sargaskom moru. Hmmmm
Sinoć pričam s drugarom koji je doktorirao radom u kome je proučavao ribu Lampetra Planeri, ili kako je kraće zovu po redu kom pripada- Petromizones.
Nije interesantna za pecanje. Parazit je koji može da se hrani i insektima. Ima je u nekoliko zemalja Evrope. Negde nije ugrožena, negde jeste.

Interesantno je da je u Srbiji za sada registrovana u Kutinskoj reci kod Niša i Kosanici kod Kuršumlije. Zašto samo tamo i da li je ima u drugim rekama, nemam pojma (tad smo već bili poprilično "pod gasom" da bih se setio svega što me interesovalo  :lol: ).
Inače, sećam se da sam jednom bio s bratom na Kosanici i da je on izvukao jednu iz rupe koja je bila nekih pola metara udaljena od ivice vode.

http://internet-fishing.ru/encyclopaedia/374.html
Morality is not the doctrine of how we may make ourselves happy, but how we may make ourselves worthy of happiness.

Offline sebastian

• Global Moderator
  • Hero Member
Odg: Lampetra Planeri
« Reply #1 on: February 07, 2012, 08:29:05 PM »
mladica kada je ugleda nema praštanja a posebno kada se paklare skupe jedna uz drugu kakav je to tek zalogaj za nju, nije ni čudo da je Cof tolike godine dogurao a još uvek popularan među mladičarima. Evo jedne moje imitacije, nije dočekala slavu, ostala je na dnu reke :) (http://www.musicarenje.org/forum/index.php?topic=2128.15).

Offline Milanče

• Hero Member
    • SILEX
« Reply #2 on: February 07, 2012, 08:54:37 PM »
Jedan jedini put sam u svojoj ribolovačkoj karijeri video ove "paklare" tj. Lampetre i to u Mlavi u gornjem toku oko 2000-te godine!!!
"observation plus thought equals fish" Richard Walker

Offline Markovic

• Hero Member
« Reply #3 on: February 07, 2012, 10:06:11 PM »
Такође могу да потврдим да је у горњем току Млаве има.
Спасио сам једну пастрмку на коју се била залепила, какав је то костур од рибе био :'(
штета што тада нисам имао фото апарат. Много чудна живуљка.

Offline falco

• Hero Member
« Reply #4 on: February 08, 2012, 07:44:38 AM »
Nalazio sam na Gradcu mrtve jedinke, ne znam tačno koja je vrsta pošto ih valjda ima 2-3.
Pre nekoliko godina sam u jednom zabarku sa peščanim dnom video 10-ak komada, a neke i uhvatio.  ;)   

Offline Goci

• Hero Member
« Reply #5 on: February 08, 2012, 09:54:17 AM »
Da li paklare mogu da se mušičare?

Recimo na strimer utopljen u krv potočne mrene iz potoka.  :-*

Zabaciš na dno i čekaš da se paklara prikači.

p.s. Moj prijatelj ih je viđao pre 30 godina u pritoci Toplice, ali ne u Kosanici nego u nekom manjem potoku.

Offline japanac

• Hero Member
  • Ad Fines
« Reply #6 on: February 08, 2012, 01:38:05 PM »
Šta tebe briga da li mogu da se mušičare?
Ti si mušičar... zarobljen u telu varaličara.  :bleh:
Latentni mušičar, takoreći.  :lol:
Morality is not the doctrine of how we may make ourselves happy, but how we may make ourselves worthy of happiness.