Author Topic: Najcesce bolesti riba  (Read 17631 times)

Offline Sjekloca

• Hero Member
  • Mi chiamo Bertorelli...
Re: Najcesce bolesti riba
« Reply #45 on: November 20, 2007, 12:41:52 PM »
Da, nalazio sam ih kod klena u Nisavi... i u ustima i iza skrga. Ali nijedan se nije nesto zalio, niti izgledao nesto zanemocano! Moguce da je u pitanju kojekakva simbioza! Ko bi ga znao! :blush:
Hasta la vitoria siempre!

Offline Mixmaster

• Hero Member
« Reply #46 on: November 20, 2007, 02:17:31 PM »
 Uuuu, pa te male riblje pijavice baš obožavaju pastrmsku krv. Svakog proleća ih nalazim u velikom broju na skoro svim uhvaćenim pastrmkama. Jednom sam u brzoj i čistoj Temskoj ulovio potočnu pastrmku koja je bila skoro potpuno prekrivena tim pijavicama, a uzela je sasvim normalno suvu muvu.
 U odnosu pijavice-ribe ne zna se ko je po koga opasniji. U krečnjačkim, zatravljenim rekama, lovio sam pastrmke čija su usta i stomačići bili puni tih istih, ali sažvakanih pijavica. Jedna drugu napadaju, pa ko pobedi.
 Nakon ranog proleća, pijavice postepeno, misteriozno, nestaju sa pastrmki. Verujem da jedna drugoj pomažu u čišćenju. Logično, zar ne?

Online falco

• Hero Member
« Reply #47 on: November 20, 2007, 02:41:37 PM »

Siguran sam da sam ih nalazio i preko leta na potočnim mrenama, ali u tim rekama nema pastrmke. Mislim da su isključivo bile u usnoj duplji, nisam ih primećivao na telu. Baš bih voleo da znam o kojoj se životinjici radi.

Online falco

• Hero Member
Odg: Najcesce bolesti riba
« Reply #48 on: July 13, 2012, 11:53:05 AM »
Nedavno sam uhvatio krupnog klena koji je imao neko oštećenje repa.
Na slici se vidi da nedostaje solidan deo peraja.

Offline tommylee

• Hero Member
  • www.drina.in.rs
« Reply #49 on: July 13, 2012, 01:02:10 PM »
Ko zna kako ga je oštetio.Kod pastmki u ribanjci obavezno fali rep,pojedu jedne drugima!

Offline Bahus

• Hero Member
  • covek sam nista ljudsko,nije mi strano
« Reply #50 on: March 17, 2013, 12:59:13 PM »
Pastrmka ima i svoje parazite.Na njenom telu se naricito mogu naci neka vrsta vodenih vasiju,koje nauka svrstava u vrstu argulus-a.Prema tvrdjenju nekih strucnjaka,ta vas nije mnogo stetna za pastrmku sem sto je neprijatna a obicno se prilepi za tamnije delove tela,ledjno peraje i duz ledja.
No takodje od svih bolesti postoji i neka vrsta cira koji je ujedno najopsasniji,furunkuloza ili tako nekako.Ovaj cir se moze pojaviti i kod pastrmke i ljipljana.
Simptomi bolesti su zapaljenje creva ,posle cega dolazi do cireva u misicima i gnojevih rana po telu.Bolesne ribe postaju lenje,odbijaju  se od svojih drugova i zalaze na mesta na koje zdrave nebi nikada otisle.Ova bolest kao zaraza se prenosi na sve moguce nacine,No za samog coveka nije opasna,leci je sama priroda u odsustvu drugog leka.