Author Topic: Mušičarenje grgeča  (Read 16242 times)

Offline Mixmaster

• Hero Member
Mušičarenje grgeča
« on: March 10, 2007, 11:22:36 PM »
Nikako da pomenemo ovu veoma važnu i interesantnu vrstu. Grgeč je grabljiva riba i, samim tim, pogodna za mušičarenje. Ni ja ga ne lovim često, ali ga veoma cenim, zbog snage i borbenosti, koja ga ističe. Dok lovim nimfom sunčanice, bodorke, crvenperke ili karaše, zakačeni grgeč me uvek dovede u zabludu da imam kapitalnu bodorku koju godinama sanjam. Duplo je jači borac od ostalih barskih riba. Tako je bilo i danas, dok sam nimfario bodorke. "Pao" je lep grgeč na nimfu broj 18 i strunu 0.12mm. Na lagan pribor to je ulov koji se samo poželeti može. Opet sam pomislio da imam bodorku od bar 500 g, a bio je to grgeč od 200 g. Čuvam ga živog u akvarijumu i slikaću ga sutra.
« Last Edit: July 08, 2007, 09:35:58 PM by sebastian »

Offline sebastian

• Global Moderator
  • Hero Member
Re: Mušičarenje grgeča
« Reply #1 on: March 11, 2007, 12:03:20 AM »
lepo, lepo...ja sam ih ovih dana samo malo posmatrao u našem jezeru. Ako ne izdržim do aprila verovatno me čekaju oni i klenovi na jezeru. inace je jos mnogo hladno i tek jedva nesto manjih klenova se da opaziti kako patroliraju po jezeru. grgeči su se več počeli grupisati uz obalu. u mom slućaju bead head zlazne boje su se pokazali kao najbolja muva za njega a odma iza su i brasiji i manji wolly buger-i.

jedva cekam sliku :-)

evo jednoga grgeča iz slovenije...ulovljen na Bohinjskom jezeru. E Mixe da si ovakvog uvatio mislio bi da si zakacio deveriku od 3kg :lol:  :hammer: ;-)

Inace i ja se nadam necem takvom :-)
« Last Edit: July 08, 2007, 09:36:14 PM by sebastian »

Offline Mixmaster

• Hero Member
« Reply #2 on: March 11, 2007, 01:32:57 PM »
Nema slike! Moja majka dala je grgeča mački. Moraću da ulovim novog.

Offline sebastian

• Global Moderator
  • Hero Member
« Reply #3 on: April 12, 2007, 01:30:08 PM »
Evo jednog našeg EU rekordnog grgeča ulovljenog u Velikoj Britaniji. Celih 2.268kg!!! Jeste da nije ulovljen na muvu ali to je zanimljiva informacija i za nas musicare koje ta riba zanima. Zamislite nesto takvo na extra finim stapovima. Ovo je za mene prva informacija o tolikom grgeču. Čuo sam da dođu do 1,5kg i ti su bili lovljeni u Dunavu (čitao sam da je isto i u Finskoj), ali ovih 2.268kg je stvarno zavidna mera za grgeča. Ulov takvog grgeča je ulov života. Verujem da dosta naših balkanskih voda kriju takve beštijice u sebi.
Više informacija o ovom ulovu imate na http://www.anglerstimes.co.uk/perch.htm

Bistro!

Offline dr.lucky

• Founding father
  • Hero Member
  • Flyfishing or Death
    • musicarenje
« Reply #4 on: April 17, 2007, 02:04:17 PM »
Ekstremmno me pali ova riba, ali ekstremno. Planirao sam da joj se ove godine dosata posvetim, ali dzaba. Znam da ih ima prs i pleva na jezeru Bovan u okolini Aleksainca, pa svi zainteresovai pravac Bovan.
Ljudski mozak je ko potok, što plići, to bistriji

Offline sebastian

• Global Moderator
  • Hero Member
« Reply #5 on: April 30, 2007, 07:55:31 PM »
Prvi maj ima da provedem mušičareči grgeča na prvom mestu. Naravno pokušat ču da prevarim i druge ribe na našem bledskom jezeru. Navečer ču se malo više potrudidi i oko jezerske pastrmke. Zato tokom celog dana imam veliku želju prevariti kakvog grgeča iznad 800gr :-D Poželite mi sreču!
Ako uhvatim kakvog večeg sledi fotka.

Isprobat cu ove strimere: http://globalflyfisher.com/staff/bouma/perch/pic.php?id=663&caller=index
, http://globalflyfisher.com/staff/bouma/perch/pic.php?id=669&caller=index

************** http://globalflyfisher.com/staff/bouma/perch/index.php#rod

Offline Goci

• Hero Member
« Reply #6 on: April 30, 2007, 08:51:37 PM »
Vlasinsko jezero je mnogo pogodnije za mušičarenje grgeča od Bovanskog. Pliće je, pristupačnije, ima mnogo više vegetacije gde se grgeči kriju, tresetnih ostrva... U sumrak grgeči polude i jedu sve što mrda! Prosek je mali, svega oko 70-100 g, ali se može uhvatiti i do 20-ak komada za sat-dva. U dubinama Vlasinskog jezera ima jako puno grgeča od 1-1.5 kg i svake jeseni se ulovi puno takvih na kedera. Potpuno je izvesno da ima i komada od preko 2 kg.

Bovan je dublji i nema mnogo vegetacije, pa i veći grgeči nisu baš često pri obali... I tamo ima pravih kapitalaca, istina retko preko kilograma.

Lovio sam ih i na Zavojskom jezeru, gde se veoma rado upuštaju u površinski lov na sitne beovice, pa je lov malim strimerima nesumljivo produktivan.

Što se tiče meni poznatih kapitalaca, moj dobar prijatelj je nedaleko od centra Niša uhvatio komad od 1.3 kg, nažalost na pribor za šarana, pa je atraktina borba izostala...

Offline Mixmaster

• Hero Member
« Reply #7 on: May 01, 2007, 09:11:54 AM »
Obožavam mušičarenje grgeča, ali ih u ovim barama u okolini Niša, gde mušičarim sve postojeće barske ribe, nema baš mnogo. Izgleda da više voli jezera ili mu smeta pretopla voda u barama (jul, avgust).
 Ipak, ponekad ga ulovim nimfom namenjenom karašu ili bodorki, a onda počinje izuzetno atraktivna borba.
 Interesantno je da ga nikad nisam ulovio na strimera!?!!

Offline poljo

• Jr. Member
  • **
« Reply #8 on: May 28, 2007, 04:02:12 PM »
Pokusao sam strimerima i uspjeh je bio gotovo nikakav.Oko mene narod vadi sakom i kapom na crva i glistu komade od po 400-500 g. Da li treba voditi strimere drugacije nego za stuku ili...Koje muve koristiti osim strimera?

Offline sebastian

• Global Moderator
  • Hero Member
« Reply #9 on: May 28, 2007, 04:20:30 PM »
treba ga loviti i strimerima i ostalim tonučim muhama. pustiti muvu na dubinu na kojoj se hrani i povlačiti. trzanje, polako, sporo, sve to dolazi u obzir. ako ga se nimfari onda nimfa mora da se kreće kao i živi insekt, ne kao torpedo ;). odlična nimfa je nimfa demsel i dragon fly od marabu perja. žuta, maslinasta, crna to bo moralo da upali. ako toga nemamo u kutijici trebalo bi da upale sve sa zlatnim glavicama. Tako da mozes da vodis i kao za stuku, ali važno je skužiti na kojoj dubini se hrani.

Offline lazza

• Administrator
  • Hero Member
  • Bad MoFo
    • Fly Fish Diary
« Reply #10 on: May 28, 2007, 06:07:38 PM »
Preporucio bih ti i da probas sa sto fantasticnijom muvom. Ja sam ih uvek uspesno lovio na alexanra-u i bloody worm-a o kome smo vec pricali ovde:bye:

Offline sebastian

• Global Moderator
  • Hero Member
« Reply #11 on: July 08, 2007, 09:37:35 PM »
Crazy Charly in action

Offline Mixmaster

• Hero Member
« Reply #12 on: September 14, 2007, 09:17:34 PM »
 Danas sam ulovio grgeča od oko 25 cm, na strimera veličine 3/0! :lol:

Offline lazar

• Sr. Member
  • musicarenje je ZAKON
« Reply #13 on: October 20, 2008, 07:27:42 PM »
Da li moze u ovo doba da se musicari grgec i ako moze neko da postavi josh neku sliku strimera na koju ga lovite.
Mushicharenje je zakon!!

Offline Gogo

• Hero Member
« Reply #14 on: October 20, 2008, 10:52:37 PM »
Da li moze u ovo doba da se musicari grgec i ako moze neko da postavi josh neku sliku strimera na koju ga lovite.
Lazare nisam pri kolekciji da ti pokažem strimerčića na kojega sam u subotu lupao štukice i grgeče no možeš da ga vidiš na mojoj galeriji (koliko se vidi) jes da je na štukičinim ustima al sam s njim lomio bandarčiće ko dlan, napadali su ga ko ludi.Kad se vratim kući sutra naveče pokažem ti ga suhog. A do tad toliko...
http://www.musicarenje.org/index.php?action=gallery&g2_itemId=5742
Bistro i čisto