Author Topic: "ONO NEŠTO"  (Read 2131 times)

Offline Srle

• Newbie
  • *
"ONO NEŠTO"
« on: April 24, 2015, 10:29:12 PM »
Pre nego sto se vratim u stanje duboke hibernacije (kada je u pitanju virtuelna stvarnost, forumi i drustvene mreze) htedoh reci koju u kontekstu svih desavanja, prepiski, optuzbi, teskih i ruznih reci vezanih za "Musicarsku ligu 2015".
Samo na ovom forumu ispisano je stotinak stranica na ovu temu, (necu ovde nista od toga ponavljati), o kojima, dok ih na preskok prelistavam, razmisljam i pitam se, kuda sve to vodi?
Gde se izgubilo "Ono nesto" sto je meni jos od decackih dana svaki odlazak u ribolov (ne samo na musicarenje) pretvaralo u novu avanturu, novi poseban dozivljaj koji izaziva neopisivo uzbudjenje zbog koga sam, ne tako retko, na pecanje kretao posle neprospavane noci. "Ono nesto" sto sam osecao i kod drugih ljudi koje sam sretao na obalama mnogih reka, "Ono" sto nas je spajalo i cinilo da se savrseno razumemo. Isto "Ono" sto pri svakom povratku kuci sa pecanja, i pre nego sto sam se raspakovao, postavlja pitanje - Kada idemo ponovo? -
U ovakvim razmisljanjima setih se, usudicu se da kazem, antologijske knjige Jovana Petrovica "Tajne musicarenja" cije je prvo izdanje svetlost dana ugledalo pre skoro tri decenije u jednoj, danas skoro zaboravljenoj, zemlji na brdovitom Balkanu. Neki su je procitali, neki nisu, neki mladji mozda nisu ni culi za nju i njenog autora. Ja sam je citao kada sam pocinjao da se bavim musicarenjem, a neka razmisljanja autora su mi se duboko urezala u secanje i rekao bih da prilicno dobro opisuju "Ono nesto", sto danas, iz meni nepoznatih razloga, sve redje prepoznajem i naslucujem u ponasanju i pogledima ljudi koje srecem na vodi dok pecam.
Bicu slobodan da ovde prenesem jedan citat iz pomenute knjige. Nadam se da ce biti interesantan onima koji je nisu citali, a pretpostavljam da ce onima koji su je citali, biti drago da malo ponove gradivo.

......Rijec dokolica se izvodi iz starofrancuske rijeci laisser koja je nastala od latinske rijeci licere – dozvoliti sebi. Kao predmet individualnog izbora, ima aspekte i “slobode od” i “slobode za”. Ona je sloboda od hronoloski regulisanih ritmova svakodnevnice i sansa da se (ponovo) pocne uzivati u prirodnim i bioloskim ritmovima, na rijekama, planinama i drugim prostorima podesnim za razonodu, igru i ostale oblike aktivne dokolice. Takodje, kao sloboda od obaveza u domenu rada i otudjujuce svakodnevnice, dokolica predstavlja slobodu u punom smislu te rijeci. Ta sloboda, medjutim, obavezuje na postovanje principa na kojima se dokolica zasniva. Inace, nedovoljno osmisljeno, mehanicko bjekstvo od svakodnevnice time i samo postaje oblikom otudjene dokolice. Tim povodom, treba zakljuciti da dokolica, bez obzira na oblik, ima svoje sopstvene zakone i zahtjeve. Naime, ona treba da bude bogata po sadrzaju, ali ne i razudjena po formi. Zato se i treba drzati izvjesnih regulativnih principa i pravila koja,  odbacujuci kao irelevantno sve sto cini nekontrolisanu svakodnevnu realnost, daju regularnost dokolici, a time i mogucnost iznalazenja njenog smisla i daljeg oplemenjivanja.
Rafinirana dokolica, zasnovana na principu zadovoljstva i rafiniranog uzivanja, sposobna je da oslobodi individualne kreativne snage. Drugim rijecima, dokolica, kao faza nerada u zivotu jednog covjeka, pretpostavlja rad. U tom kontekstu, nerad treba shvatiti kao superiorni “rad” koji, buduci oslobodjen spoljasnje svrhe, predstavlja neposrednu i bitnu investiciju u sebe samog. Zato je mudro da se rad i dokolica shvate kao dva bitna, komplementarna aspekta bivstvovanja kao integralnog nacina zivota.
Musicarenje (pastrmke, lipljana…..), s obzirom na ambijent, karakter i kompleks desavanja, predstavlja pravu avanturu i ekskluzivnu rekreaciju. Pored toga sto je vrijedno i interesantno samo po sebi, musicarenje implicitno znaci i distancu od banalnih svakodnevnih problema, sto ima oslobadjajuci i okrepljujuci efekat. Lagani ritam fizickog naprezanja i spontana, blaga koncentracija dovode do harmonije psihofizicke relaksacije i dusevnog mira. Uostalom, nije potrebno posebno govoriti o blagotvornom uticaju aktivne rekreacije u prirodi na covekovo fizicko i psihicko zdravlje, a samim tim i radni elan. Tim povodom treba naglasiti da vrste riba koje se love musicarenjem iskljucivo zive u hladnim, bistrim i divljim vodama, uglavnom u planinskim tokovima potoka i rijeka. Zato, zaputiti se daleko do neke planinske rijeke i loviti u autenticnoj prirodi predstavlja pravo hodocasce.
Nedvosmisleno se moze zakljuciti da su prednosti dobro koncipirane dokolice velike. Ona predstavlja istinsku oazu smisla i dusevnog mira u sveopstem haosu savremenog svijeta. Jedino je tu moguca reafirmacija sopstvenog zivota, poboljsavanjem njegovog kvaliteta i prosirivanjem podrucja licne slobode. U tom smislu, musicarenje, kao oblik osmisljene dokolice, ima najistaknutije mjesto........

Eto, pa razmislite malo o ovome......
I da, ne znam zasto sam sve ovo napisao ali mislim da ne moze da skodi. A kada ne skodi (i ovo sam prepisao od nekoga) mozda moze necemu pametnom da posluzi.....procenite sami.

Vidimo se na vodi, Boze zdravlja!

Online maric

• Kralj gradačkih lipljena
  • Hero Member
  • Kralj Gradackih lipljena
Odg: "ONO NEŠTO"
« Reply #1 on: April 25, 2015, 09:02:13 AM »
Umetnost dokolice Herman Hese. Bio Sam virtouz u dokolicarenju..umetnik dokolice..onda dodje fax, pa posao. Pa brak, nadam se I deca uskoro, sve manje covek ostaje Slobodan. Svoju slobodu zamenjuje drustvenim normama I onim TAKO TREBA. Onda prodju neke godine I negde pred kraj 50 tih coven ponovo pronalazi slobodu. Shvati da sve drugo nije imalo smisla, ni novac, ni status , nista..Blazeni su slobodni I oni koji zadrze tog decaka u sebi tog Petra Pana ceo zivot .

Offline Milanče

• Hero Member
    • SILEX
Re: "ONO NEŠTO"
« Reply #2 on: March 01, 2016, 07:49:37 AM »
Kume, javlja mi se... "ono nešto"...  ;D
Sezona 2016 je otvorena, danas je Prvi Mart. E sad, da li ću za ovaj vikend ili sledeći, da li će biti kiše, snega, mutne vode ili nekakvih "viših sila" više nije važno. Važno je da mogu u lov na pastrmku kada god se namestim, pa i sutra ako treba!!!
"observation plus thought equals fish" Richard Walker

Offline KLENAROS

• Hero Member
« Reply #3 on: June 30, 2016, 10:41:49 AM »

Послато са HUAWEI Y530-U00 уз помоћ Тапатока

Milan Đurić 11.7.1995

Online maric

• Kralj gradačkih lipljena
  • Hero Member
  • Kralj Gradackih lipljena
« Reply #4 on: June 30, 2016, 01:08:04 PM »
Sto si se ti oznojio tako  :hammer:

Offline KLENAROS

• Hero Member
« Reply #5 on: July 02, 2016, 01:23:26 PM »
Tek sada vidim svoj post.. gledam i ne vjerujem. Otkljuca se telefon sam i radi sta mu volja :doh:
Milan Đurić 11.7.1995

Offline gegula

• Hero Member
« Reply #6 on: March 07, 2018, 06:23:53 AM »
Where are you from mister????
always appreciate what you have,there is always someone out there who wishes that had what you have

Offline neca011

• Hero Member
« Reply #7 on: March 07, 2018, 07:55:24 AM »
From Cybertrone  :D