Author Topic: Musicar vs plovkaros  (Read 3367 times)

Offline Mafke Fly

• Hero Member
Musicar vs plovkaros
« on: November 22, 2015, 10:32:59 PM »

Duze vreme ubedjujem sebe da je musicarenje najefikasniji vid ribolova za pojedine vrste riba ( mislim na klena konkretno ).

Bio sam prisutan u puno situacija kada  neki FF kolega  ili ja neuporedivo uspesnije prolazimo u ribolovu, a cesto i FF bude i jedini moguci

nacin za ulov preopreznog klena.

E sad,ima i opasnih igraca prirodnim mamcima,koji znaju da odnesu najkrupnije sto pliva u vodi tog dana.

Verujem da je vecina  na strani  FF-a,ali realnost pre svega,pa da pocnemo  ;)

Offline sasats

• Hero Member
Odg: Musicar vs plovkaros
« Reply #1 on: November 22, 2015, 10:39:56 PM »
mafke , da budemo realni ... dobar plovkaros na moravi ima da ulovi mnogo vise od najboljeg musicara . nema mnogo tih dobrih plovkarosa pa uglavnom vidjamo one slabije pa nam se cini da smo superiorni . ali nije tako  :nowink:

Offline 89kobra

• Sr. Member
  • Spala knjiga na dva slova :D
« Reply #2 on: November 22, 2015, 10:48:37 PM »
Sto se klena tice mislim da nam nema ravnih, mnogo puta sam plovkarose ostavljao bez teksta, ali mislim da plovkarosi imaju vece sanse kada su u pitanju neke druge vrste kao sto su npr. skobalj i babuska...

Послато са ZTE Blade Q Maxi

Offline denmil

• Hero Member
« Reply #3 on: November 22, 2015, 10:52:01 PM »
Mislim da je Sasa u pravu, nazalost... Nazalost zato sto na vodi nisam jos video nekog ko je na plovak uhvatio klena od deset cm i veceg, a da ga je vratio u vodu.
Ja uglavnom pecam na Belom Timoku, tako da se ovo moje opazanje odnosi na ovu reku, mislim da je na njoj odnos ulova plovkarosi- musicari jedno 80% -20% u korist plovkarosa...
Pogotovo sto se klen cesto dobija na zive mamce kao kolateralna steta prilikom pecanja skobalja, i to u periodu kad je uglavnom u virovima i zalepljen za dno.
Prednost u lovu klena musicar ima , po meni, u periodu jun-oktobar kad se izbistre reke i kad opadne vodostaj, onda plovkarosi losije prolaze

Offline Mafke Fly

• Hero Member
« Reply #4 on: November 22, 2015, 10:56:11 PM »

Hvala ime sto si uskocio odmah  :tbumb:

Veruj mi na rec da mi velicina  ulova ne igra glavnu ulogu,stoga sam se i zaljubio u FF pored krupnih somova,sarana a i upravo nezaboravnih klenova loveci nocu na celu zabu (ne zabice kao vecina ) dubinskim i teskim plovkaroskim  priborom.

Zazeli se covek da mu se zabode FF stap u vodu,ali to bese pre par god. na imitaciju pesa. Odrastao sam uz vrsne klenarose koji su lovili kilase kao od sale na recicama 2 m sirine,petljasima 4 m i cikovima kao mamcima. Imao sam ''mrtvu trku'' s'najopasnijim klenarosom  tehnikom na pec petljasem od 5m,ali, proseta  plovkaros  koji je lovio na dud i pronese klena preko 2 kg :doh: Tako i na tresnju i visnju.

Ove mrsave sezone za mene,po ono malo zamucenoj vodi bas na mom potesu ciga pitrolicom na pust i na celu beovicu ubode klena 50 cm,a narednih dana  su padali polakilasi. Pa cek da se preslisam malo uz pomoc koleZZa.
 Mozda da sam bio vredniji i provozao strimer po mutnjikavoj vodi i meni zaheftao taj polametras,ionako sam imao ove sezone na stapu cetiri puta mrcine od klenova ali ni jednog ne izvadih na obalu da slikam.

Offline sasats

• Hero Member
« Reply #5 on: November 22, 2015, 11:05:59 PM »
ima trenutaka kada se mnogo vise hvata na muvu ...nimfu strimer ili suvu . ali su retki. evo npr sada po minimalnoj bistroj vodi i zimi niti ga hvataju varalicari niti plovkarosi . ja ulovim desetine komada . doduse sitnijih ali ipak ima akcije . isto po velikoj vrucini u avgustu sam dobro hvatao lepe klenove dok nije jeo na druge mamce . ali ostali deo godine ko ume da ga peca na odgovarajuci mamac za doba godine ima uvek i vece i vise da uhvati.
primecujem da nestaju plovkarosi klenarosi . mrzi ljude da se provlace kroz granje i da pesace . svi vole da dodju na zgodno mesto da pecaju .

Offline denmil

• Hero Member
« Reply #6 on: November 22, 2015, 11:15:41 PM »
Kod mene na Timoku najkrupniji klenovi se izlove tokom zimskih meseci uzgred dok se peca skobalj. Ono sto preostane ili sto dodje uz vodu zbog mresta u prolece prepolovi se na visnju, dud, svica, popka, skakavca, tako da pocetak prave sezone za muvu doceka vrlo mali broj glavonja... nazalost  :(

Offline sasats

• Hero Member
« Reply #7 on: November 22, 2015, 11:18:33 PM »
to je problem malih reka . malo ribe a mnogo ribolovaca  :(

Offline denmil

• Hero Member
« Reply #8 on: November 22, 2015, 11:21:49 PM »
Bas tako... zato ja bar, u sirokom luku, obilazim mesta koja vaze za "skobaljaska"

Offline Mafke Fly

• Hero Member
« Reply #9 on: November 22, 2015, 11:23:34 PM »
Kod mene na Timoku najkrupniji klenovi se izlove tokom zimskih meseci uzgred dok se peca skobalj. Ono sto preostane ili sto dodje uz vodu zbog mresta u prolece prepolovi se na visnju, dud, svica, popka, skakavca, tako da pocetak prave sezone za muvu doceka vrlo mali broj glavonja... nazalost  :(

Upravo sam hteo da pomenem da po najbistrijoj vodi sam  pravuio drustvo plovkarosu koji pred  vece za samo 40 min. na 3 zlatice na udici uhvati  pet klenova  od 400 gr-1.4 kg,potopljene  robusnim priborom uz samo dno.

To sam vidjao i sa vocem kao mamac,ali jedan po jedan svaki dan od 2.2-2.4 kg na reci Lugomir koja je mala sa virovima maxi 1.5 m

Da ne pominjem na cikova celog malog od 4 cm po 10 klenova od 1.6 kg,na istoj recici. Niko od pomenutih ne nosi sicu :nowink:

Probacu,Boze zdravlja na imitaciju cikova-pesa u rano prolece da osvetlam obraz kolegama FF,a i leti u samo svitanje :yeswink:

Offline Mafke Fly

• Hero Member
« Reply #10 on: November 22, 2015, 11:33:05 PM »

Ime,imao sam X situacija kada plovkarosi samo blenu bez i jedne ribice u sred decembra a Saleja i ja na svak zabacaj bockamo klencice,on

na nimfu,a ja naa sitne jednodnevke i to zagazili u Moravu  i samo sibamo vodu  :D :D

Offline denmil

• Hero Member
« Reply #11 on: November 22, 2015, 11:34:43 PM »
Mislim da je woolly bugger  crne boje odlicna imitacija za klena u ovom nastupajucem periodu, pogotovo na manjim recicama gde ima dosta pijavica, koje klen rado uzima

Offline tommylee

• Hero Member
  • www.drina.in.rs
« Reply #12 on: November 23, 2015, 08:12:15 AM »
Čak i plemenite vrste kao što su lipljen i pastrmka,iako to zakonom nije dozvoljeno,plovkariši iha razbijaju.O bijeloj ribi da ne pričam tu mušičari nemaju šta da traže.Smiješni su ulovi.
A za klena dobar varaličar ga uvjek dobija!Sale ja sam ga neki dan sa varalicom razbio,sitni komadi i nije mi neko zadovosljtvo ali sam isprobavao nove varalice i pristup.
A bilo je krupnih klenova čak i cc 4Kg ali oni nisu htjeli ništa,čak ih je neki čiča pokušao na plovak+hljeb dobiti.
Unazad sam koristio razne tehnike,ima još jedna koja je mnogo gadna.Ja je zovem laka dubinka.
Ovom metodom brzo pretražujem svaki ćošak.A moj sistem vezanja je specifičan,da ne dužim.
U strimer sam se ove godine skroz razočarao,ima mnogo boljih metoda,čak i lakših za korišćenje.

Offline Sumadinac

• Hero Member
« Reply #13 on: January 06, 2016, 01:49:05 PM »
Najveci klenovi na Drini se love na mekog raka, ovde kod mene ga zovu mekunac. Sistem kotrljajuce olovo, isto kao za mrenu, trokraja i rak...Komadi od 2kg pa gore....Nekada je grupa ljudi odavde odlazila samo da peca klenove i mrene, jer skobalja kazu tad retko ko pecao jer je bio mnogo sitan i nebitan, posto ga je imalo svuda...

Offline vrana

• Hero Member
« Reply #14 on: January 06, 2016, 02:25:48 PM »
Šumadinac, je l' to rak kamenjar ili neka druga vrsta?