Author Topic: Alligator gar (Atractosteus spatula)  (Read 7236 times)

Offline lazza

• Administrator
  • Hero Member
  • Bad MoFo
    • Fly Fish Diary
Alligator gar (Atractosteus spatula)
« on: April 29, 2007, 11:20:50 PM »
U zadnje vreme smo svedoci velike ekspanzije mušičarenja svih mogućih vrsta riba. Stillwater fly fishing je sve popularniji u svetu pa I kod nas. Voleo bih da vam predstavim jednu jako čudnu vrstu ribe koja me je mnogo zainteresovala Vladinom krivicom. Pričali smo o velikim mušičarskim ribama i ispostavilo se da ne znam za najveću koja postoji, a može se loviti na veštačku mušicu.
Radi se o Alligator Gar štuki (Atractosteus spatula) primitovnoj ray-finned ribi koja je poznata i kao Gator Gar. Ova riba je dobila ime po svojim nesrazmerno velikim ustima i zubima kao što i možete pretpostaviti. Ova riba se spominje i kroz istoriju starosedilaca Amerike. Oni su koristili osobinu njenih jakih krljušti kako bi pravili vrhove za strele i nakit. Veruje se da je ovaj veličanstveni, a primitivni predator opstao i do danasnjih dana samo zbog svog oklopa i osobine da diše pod vodom kao i sve ribe, a i na površini.
Stanište Aligator Gar štuke je jug SAD: Teksas, Oklahoma, Lusiana, Misisipi, Alabama, Tenesi, Arkanzas, Florida, Džordžija i Južna Karolina. Mogu se naći samo u stajaćim vodama i velikim rekama sa sporim tokom.
Aligator Gar je veoma agresivna grabljivica i samim tim predstavlja veliki izazov za sve ribolovce. Najpopulaniji način lova na nju je bowfishing pored varaličarenja i mušićarenja.

« Last Edit: September 15, 2007, 10:15:37 PM by lazza »

Offline sebastian

• Global Moderator
  • Hero Member
Re: Alligator gar (Atractosteus spatula)
« Reply #1 on: April 30, 2007, 12:15:46 AM »
da, vrlo zanimljiva "ribica". davno sam čitao o istoriji ove ribe. jadnica je zbog svog strašnog izgleda i neverovatnih dimenzija koje je znala postiči svojim rastom postala meta mnogih ranih doseljenika u USA. Lovili su je puškama, posle nekim ogromnim njihovim "parangalom".
Imati je na mušičarskom štapu je garant užitak.

Offline dr.lucky

• Founding father
  • Hero Member
  • Flyfishing or Death
    • musicarenje
« Reply #2 on: April 30, 2007, 12:46:52 AM »
AUUUU MILE,
Ja priznajem da nisam imao pojma o ovoj ribi, ali sada kad je videh, stavljam je na vrh top liste riba koje bi lovio a nisam.
Ljudski mozak je ko potok, što plići, to bistriji

Offline KaGeMuShA

• Jr. Member
  • **
« Reply #3 on: April 30, 2007, 01:55:02 AM »
Ja sam odusevljen!!!:-):-):-)

Offline gile_ks

• Jr. Member
  • **
« Reply #4 on: April 30, 2007, 08:45:40 AM »
Da sam u vodi a ovo sa ovolikim zubima da prodje pored mene ma nikad vise vodi ne bih prisao!!!!!!!!! Jel znate mozda koliko moze da naraste????????

Offline sebastian

• Global Moderator
  • Hero Member
« Reply #5 on: April 30, 2007, 01:52:36 PM »
Pre par godina sam na internetu našao jednu staru crno belu sliku sa nekim dedicom i ovom "ribicom". Bila je preko 2,5m koliko se ja sečam, možda i više ali e želim preterivati. Na žalost ne mogu više šrpnaći tu sliku.

Dostigne dužinu od 2m i teži oko 45 kg. Navodno je največi prijavljen bio dug 3m i 159kg. Više o tome na http://www.flmnh.ufl.edu/fish/Gallery/Descript/AlligatorGar/AlligatorGar.html
i naravno na: http://en.wikipedia.org/wiki/Atractosteus_spatula

No, ovde je ta slika na koju sam mislio. :-) mala ribica haaa!?? :lol: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/7/76/Alligator_gar.jpg

Offline sebastian

• Global Moderator
  • Hero Member
« Reply #6 on: April 30, 2007, 02:02:15 PM »
na nekog strimera da dođe ovolika grdosija čuli bi smo samo bzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
sve do kraja backonga i peng....puče struna :lol: pa makar imali i mahač #14 i neku blesavu jaku strunu...hehe

ovakvu ribicu ko što je ta na toj crno beloj slici, nju loviti mahačem :lol: to je ko da bi probali loviti belugu ili orku srednje jak morski pribor za "big game f." :lol:.

Naravno u slučaju da riba ima prostora za manevrisanje!

Ja kada bi išao na nešto takvo bi se trudio pronači primernu ribu za pribor koji koristim :lol:

Offline sebastian

• Global Moderator
  • Hero Member
« Reply #7 on: April 30, 2007, 02:09:42 PM »
pogledajte ovaj video....predator.... http://www.youtube.com/watch?v=louHAnHRCZ0

Offline lazza

• Administrator
  • Hero Member
  • Bad MoFo
    • Fly Fish Diary
« Reply #8 on: April 30, 2007, 02:11:06 PM »