Author Topic: Vlasina  (Read 26145 times)

Offline St.Igor

• Hero Member
  • FFF FCI
Vlasina
« on: July 09, 2007, 02:43:22 PM »
Predstavljam vam reku svog detinjstva sigurno najlepsu reku juga Srbije - Vlasinu. Ovo je njen srednji deo neposredno pre Vlasotinca i na samom ulazu u Vlasotince. U ovom delu ona vise nije salmonidna voda ali je i dalje prelepa za pecanje ove slike su napravljene u nekih 500 m toka a ovakvih mesta preliva, virova , brzačića ima nebrojano mnogo na žalost klenova sve manje i sve manjih , tradicionalne metode i majstori brzog  peca(skakavac)ć dudinjke, višnja i naročito grož
« Last Edit: August 31, 2010, 11:45:30 AM by Goci »

Offline St.Igor

• Hero Member
  • FFF FCI
Re: VLASINA
« Reply #1 on: July 09, 2007, 02:52:18 PM »
dje (zajeba se pusti ga ranije) kao i krivolov su učinili svoje ali ima klena još pa za prave zaljubljenike u ovu reku još uvek ima smisla pecati a vama ostalima ne preporučujem da na Vlasinu dodjete da ,,razvalite'', i sl. jer vec ima dosta razvaljivača tako ako ste za celokupno uživanje sa banjanjem, vaćanjem ribe, sunčanjem, ckarom itd 'dobrodošli .

Offline St.Igor

• Hero Member
  • FFF FCI
« Reply #2 on: July 09, 2007, 02:54:31 PM »
pukli kamen

Offline St.Igor

• Hero Member
  • FFF FCI
« Reply #3 on: July 09, 2007, 02:55:51 PM »
klenovi

Offline St.Igor

• Hero Member
  • FFF FCI
« Reply #4 on: July 09, 2007, 02:57:28 PM »
besko

Offline St.Igor

• Hero Member
  • FFF FCI
« Reply #5 on: July 09, 2007, 03:00:46 PM »
borina česma

Offline Mixmaster

• Hero Member
« Reply #6 on: July 10, 2007, 09:14:19 AM »
 Odlično poznajem celu reku Vlasinu! Prorešetao sam hiljadu puta svaki vir od Crne Trave, Broda, Sastava Reka, Tegošnice, Gornjeg Oraha, Svođa, Kamenjara, Deyana, Kruševice, Boljara, Manastirišta, Vlasotinca, Konopnice i Stajkovca. :lol: Imam čak i vikendicu pored Vlasine.
 Ovo je potpuno čista reka, bujičava i moćna. Veoma je pristupačna i lepa, ali i "oslobođena" riba. Možda ću je posetiti ove godine, mada to nisam uradio već 9 godina.

Offline pedjabg

• Hero Member
« Reply #7 on: July 13, 2007, 08:47:36 PM »
Vlasina je reka u kojoj je u najuzvodnijem delu ispod brane nadjena pastrmka koja je takodje posebne, mada relativno nove i iyvedene molekularne varijante. Do sad sam cuo da je poribljavana pre 3 - 4 godine, sto je steta, ali nemam nikakvih informacija kakva je kao pastrmska reka. Nemam utisak da je posebno atraktivna, gresim li?

Offline St.Igor

• Hero Member
  • FFF FCI
« Reply #8 on: July 13, 2007, 11:18:58 PM »
 U pravu si Pedja nije to voda za atrakciju, mada mene odavno kopka ideja poribljavanja srednjeg dela od Boljara pa naviše , i u vezi toga sam hteo tebe da pitam dali je to moguće. ona jeste bujičava ali u pomenutom selu se nalazi mala akumulacija sa prelivnom kaskadom .... uostalom ako bi mi napisao koji su ti parametri potrebni da bi mi odgovorio o poribljavanju ove reke ja bi se potrudio da ih nabavim pa da čujemo tvoje mišljenje jer to je reka predivne konfiguracije ni previše divlja ni previše utupljena-taman. Pa da vidimo može li nešto da zaživi u joj od omiljenih nam salmonidnih vrsta.
  pozz igor

Offline Mixmaster

• Hero Member
« Reply #9 on: July 14, 2007, 01:19:02 AM »
 Vlasinu vredi videti. To je reka koja podseća na crnogorske reke. Dno joj je šljunkovito i peskovito, bez vodenog bilja i naslaga mulja. Ume da bude bistra kao Tara. Jedina "mana" joj je, što je leti pretopla za potočnu pastrmku, pa se ta vrsta zadržava isključivo u izvorišnom delu, iako i srednji tok Vlasine izgleda kao predivna planinska reka.
 Po mom skromnom mišljenju, jedino bi često poribljavanje krupnim lipljenom, urodilo plodom. To je vrlo skupo i sačekaće boljeg gazdu.
 Igore, nemoj da štediš svoju kameru! Slikaj svaki vir. Obiđi i Dejan i Kamenjare i Svođe. Mogao bi malo da pročešljaš i Lešje i Sastav. Hoću da ljudi vide svaki vir prelepe Vlasine! :tbumb:

Offline pedjabg

• Hero Member
« Reply #10 on: July 14, 2007, 08:16:44 AM »
U najtoplijem delu leta da ne predje 14 - 16 stepeni i da ima preko 8 - 9 mg/l rastvorenog kiseonika. I da nema zagadjenja iz sela (stale i kanalizacija), mada je to sekundarno.

Offline St.Igor

• Hero Member
  • FFF FCI
« Reply #11 on: July 14, 2007, 10:56:50 AM »
Trenutno sam u BB , ove slike Vlasine su iz grada a u avgustu cu biti u Vlasotincu pa idem da izvrsim merenja i slikanja do Crne Trave ako treba. Ova Randjina ideja sa lipljanom me dovodi do ludila :drool: . Kakvi su uslovi za njega potrebni nije li on manje zahtevan od pastrmke?

Offline pedjabg

• Hero Member
« Reply #12 on: July 14, 2007, 10:35:38 PM »
Nijedno poribljavanje lipljenom za koje znam iz proslosti nije se odrzalo, ali valjda je u prirodi ljudi da ispocetka teze neostvarivom. Lipljen verovatno nikad nije tu ziveo, a pastrmka oduvek zivi u gornjem toku Vlasine. Verovatno da jednostavno u vreme glacijacija, kad je stizao na Balkan, lipljen nije tu mogao da prodre, jer ga nema, a nema ni podataka da ga je bilo, ni u Nisavi, niti u bilo kojoj drugoj reci sliva Juzne Morave. Pitanje je kako je dospeo i u Ibar i Studenicu u slivu Zapadne Morave, da li iz same doline Morave uzvodno (malo verovatno), ili ranije, preko kraktorajnih medjuslivnih veza tokom interglacijacija, iz zone Plavskog jezera. Njegov trenutni napredak u Velikom Rzavu je dosta ogranicen, rano je davati bilo kakve prognoze, ali ruku na srce, V. Rzav je i drugacija reka od Vlasine, hladna, kamenita, klisurasta, relativno stabilna (manje bujicava od Vkasine svakako), cista, bez bitnih naselja uzvodno.
Dakle, ne smatram da bi lipljena trebalo dovesti u Vlasinu, vec musicare lipljenu, ako im se vec toliko lovi. I svim drugim vrstama koje u njihovom kraju ne zive. Ja bar zbog svog obraz(ovanj)a ne smem da kazem nista lepo o prenosenju novih, do tad nepostojecih vrsta u vode kud se kome svidi. Uz to, mislim da Vlasina nizvodno od Crne Trave nema kvalitet vode (ako sam zapamtio rezultate magistarskog rada mog kolege Momira Paunovica na fauni dna i p[roceni statusa vode Vlasine) koji je lipljenu potreban, ne samo zbog uticaja coveka, vec zbog fizickih odlika podrucja (npr. obezsumljenost, erozija i bujicavost) kroz koje prolazi i odlika (pre svega termickih i rezima rastvorenih gasova, pre svega kiseonika) voda koje prima.
Sa druge strane, pastrmka je uvek tu zivela u gornjem toku iznad Crne Trave i pitanje je samo ima li mogucnosti da taj deo bude musicarski i uopste ribolovno atraktivan.
Takodje, radi ocuvanja potocare, duzicasta pastrmka, koja se ne mresti i lako se izlovljava daje neslucene mogucnosti za razvoj musicarskog ribolova...

Offline St.Igor

• Hero Member
  • FFF FCI
« Reply #13 on: July 17, 2007, 07:12:42 PM »
Izuzetno cenim dužičastu pastrmku kao sportsku ribu i mislim da bi poribljavanjem Vlasina postala atrakcija kakve nema u bližoj okolini primer za to je recimo Grza koja je mnogo manja reka a bila je pravi revir(ne znam dali je još) , tako nešto bi voleo da vidim i na svojoj reci koja je u nekim svojim delovima fizički presečena brana u Vlasotincu, Manastirska kaskada, brana u Boljaru a u tim delovima je i izuzetno laka i pristupačna za čuvanje a sela u tom delu ka Crnoj Travi su slabo naseljena i sem eventualno fekalnog zagadjenja(seoski klozeti) apsolutno nema zagadjivača glavni  problem bi eventualno bile prolećne bujice ali i ostale planinske i kraške reke znatno menjaju svoj vodostaj u tom periodu pa nisu sve pastrmke i lipljani završili u Dunavu.Zato pitam  za mišljenje sve koji poznaju ovu reku i ovu ribu kakva bi to kombinacija bila?

Offline pedjabg

• Hero Member
« Reply #14 on: July 17, 2007, 09:24:01 PM »
Mislim lepa, ali ne znam zasigurno. Trazi ulaganja, a da li je isplativo. Ne posluje se entuzijazmom, vec zbog profita i zivota. Duzicasta je svakako jedna od trenutno dobrih opcija