26 standardnih pastrmskih muva

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
987
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Ukoliko neko zna neka mi pomogne, naime interesuje me moze li neko da mi kaze koje su to 26 standardnih pastrmskih muva jos bi bolje bilo ako neko ima slike da mi ih sibne na mail [email protected] HVALA UNAPRED!!!
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Pozdrav Sumadinac i dobrodosao,
Gde bas pronadje 26???
U svakom slucau ako neko zna o cemu se radi neka napise ovde! Naravno i slike su dobrodosle!
 
M

Mr.Zakula

Guest
Treba da imash nimfu zechje uvo vezanu na udici br. 14,12,10.Potrebna ti je Mrtovka (nimfa),zatim nimfa fazanov rep,14,12,10.Ogromne nife kamenjarki na udicama 8,6,10 (2x duzi vrat).Gamarusi u maslinastoj,roze,narandzastoj boji.Ceshke nimfe,u razlichitm bojama,(najbolje kombinacije za nase reke su maslinasto telo,crna glava;zuto telo boje sundjera,tamno braon glava;krem telo,braon glava).Obavezna muva je za mene i Invikta (Invicta)-vlazna musica,(odlicna za sumrak,kada se roje tulari),Princ nimfa isto dobro lovi.Velika,zuta i krem majska musica je obavezna.Mozes poneti i neke Wullf-ove musice u zutoj i krem varijanti.Adams na udicama 14 i 16.Zamalo da zaboravim,obavezno da imash neke suve varijante kamenjarki,npr. Stimulator-e (oranz telo/zuta glava),...Ponesi i suve imitacije tulara,na udicama 12,14,16.Odlicni su tulari sa CDC-om i srnecom dlakom.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Evo maj je mesec, dok se izbistre i smire reke pojavice se majska musica. Ako mislis cesto da lovis pastrmke od maja do jula napravi ili kupi 26 kvalitetnih majskih musica. Osam nimfi, osam subimaga i osam spinera. Posto je preostalo jos cetiri, najbolje je da to popunis sa 4 lepe bambule, pa i klenove da trtis.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
987
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Prijatelju hvala na zamaranju to sto si mi vec napisao znam nisam musicar pocetnik. Musicarim vec 10 godina a muve pravim nekih 7-8 godina. Ali nesto drugo je u pitanju. Nedavno sam cuo da postoji kolekcija od 26 standardnih lovnih pastrmskih muva, pa me interesuje koje su to. Pokusavam da iskopam informaciju ali niko da mi pomogne.
 
M

Mr.Zakula

Guest
Nemoj da se zamarash sa tim stvarima!Ne moze da se napravi takva neka selekcija,nemoguce je.Morash da imash neke svoje muvice,u koje ces da verujesh i kojima ces loviti...Tudje selekcije,iskustva,savete morash da iskoritish za svoju primenu....
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Malo sam se salio kad sam ti nabrojao majske i bambule. Izvini ako sam te zamarao. To sam uradio zbog toga sto to sto ti trazis ne postoji. Kao iskusan musicar, cudi me da postavljas takva pitanja. 26 standardnih pastrmskih vestackih muva ne postoji, jer ne postoji ni univerzalnih 26 pastrmskih insekata i ostalih zalogaja. U jednoj reci pastrmke se dave u gamarusima, larvama krznokrilaca i jednodnevki, pesevima, pliskama i vilinim konjicima, dok na drugoj to uopste ne jedu, vec krkaju pijavice, puzeve, kamenjarke...
Ako i postoji 26 standardnih pastrmskih muva, onda to sigurno nisu vestacke muve. Bolje je poznavati 26 najomiljenijih pastrmskih zalogaja u obliznjoj reci, pa prema tome i praviti mamce.
Kad malo bolje razmislim, postoje firme, proizvodjaci musica, koje u svom katalogu mogu da postave bombastican naslov "26 standardnih pastrmskih muva" ili "26 najefikasnijih" ili "26 neodoljivih". Jos ako neko neupucen to procita, pa isprica svom drugaru, pa ovaj to preprica, eto novog saznanja za sve nas: Postoji 26 standardnih pastrmskih muva! -...ali u necijim snovima.
E, sad ponovo procitah sve ovo sto sam prethodno napisao, pa se predomislih (ali necu nista da brisem). Mozda se ti pitas koje muve bi jedan lovac na pastrmke trebalo uvek da ima u svojoj kutiji. Mozda bi bilo dobro da svako predlozi nekoliko pa da napravimo izbor, ako top-listu prvih 26?
Evo mojih predloga:
1. Green Drake
2. Brown Sedge
3. Black Sedge
4. Stonefly
5. Yellow Sally
6. Red Spinner
7. Potamophylax Randjis
8. Mayfly Nymph
9. Blue Winged Olive
10. Hare's Ear
11. Hydropsyche Randjis
12. Black Zonker
13. Gammarus
14. Black Midge
15. Witch
16. Black Palmer
17. Bambula
18. Cinnamon Sedge
19. Grasshopper
20. Orange Spinner
21. Large Summer Dun
22. Blue Dun
23. Olive Quill
24. Orange Quill
25. Ecdyonurus Randjis
26. Last View
 

tokyo

Newbie
Učlanjen(a)
03.05.2006.
Poruke
3
Broj reagovanja
0
ALL
Pozdrav svima a pogotovu ljudima koji su postavili ovaj forum. Rijetko je naci pravu stvar a da nije na engleskom ili svahiliju.

Za Sumadinca: Dobro si cuo da postoji 26 standardnih pastrmskih muva, a onaj koji ti je rekao sigurno gleda na satelitu francuski kanal "chasse at peche" http://www.chasse-pechedirect.com. Postoji serija na tom kanalu koja se zove 26 standardnih... i to je preporuka voditelja te emisije (tip je doktor hidrobiologije i ima FF licencu). Neke od tih muva su standard u svijetu ali svaki kraj i svaka voda ima svojih 26 standardnih.

Za Mix Mastera: Jako dobar izbor, ali za br 7 i br 25 nikad nisam cuo.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Pozdrav Tokyo i dobrodosao,
hvala na lepim recima za sajt!
Sto se tice kandidatkinja br. 7 i 25 to su verovatno neke Mix-ove cudnovate muve. Ali ce ti verovatno on dati podrobnije objasnjenje!
Salut!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
New York, Rio, Tokyo... bese hit negde 1985. Na ovom forumu ima musicara iz Amerike, ali da ce neko da se javi iz Japana, to nisam verovao. A da se tamo gleda francuski "Chasse & Peche", ni to nisam znao. I ja sam jedno vreme gledao taj program, ali sad je skremblovan, a gays iz SBB hoce da im dodatno platim za to. Pa ja li da placam da gledam ribarske emisije? I eto zbog njih nisam gledao tog skolovanog hidrobiologa sa FF licencom. Propustih mnogo. Ali posto znam da stalno vrte isti program, siguran sam da cu kad-tad da gledam tih 26 standardnih pastrmskih muva. Ako neko od vas ima TV tuner, neka snima. Rado cu mu ustupiti neke snimke iz moje kolekcije za to.
Japan. Najrazvijenija ekonomska sila najveceg i najmnogoljudnijeg kontinenta. Tamo ljudi ne znaju za moju muvu broj 7 i 25, ali zato izgleda dobro poznaju ostale, kao sto su 11.Hydropsiyhe Randjis, 17.Bambula i 26.Last View.
Tokyo, pregledaj muve u mojoj galeriji i uverices se da su ovi modeli neophodni za pastrmku. To sto ih ja pravim drugacije od crnaca iz Kenije, koji snabdevaju vecinu najpoznatijih trgovaca muvama, je mozda prednost, sta mislis? Naci ces sve ovo sto za sta nikad nisi cuo, ali neces jednu tajanstvenu muvu. Last View-Poslednji pogled.
Jos nesto: Dobrodosao tokyo!
 
M

Mr.Zakula

Guest
Ja postujem coveka,postujem njegovu diplomu,ali je tezak petard!!Veze nema da pravi muve!!Toliko je trapav i smeshan,da se ja smejem kada ga gledam.Svaku nuvu sto je napravio,ja cu nogama da napravim 3 puta bolje!!A i ribar nije bolji!Lako je njima tamo,pecaju u vodama gde lopatom mozesh da vadish ribe!!!Neka mi on dodje na Jermu da uhvati pastrmku od 3 kila!Tada ima da prestanem da mushicharim!
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
4
Lokacija
Beograd
Jao nama od tolikih vrhunskih vezaca muva :hammer: .

Daj bre da uvedemo i to nozno takmicenje u vezivanju jer ste ocigledno prerasli rucno :lol: .

Mene zanima ko je imao (ili ima) neki znacajniji uspeh u vezivanju muva van ove nase jadne i napacene zemlje sem Andrije Urbana? Ima li cija muva u nekom inostranom katalogu? Ima li bilo kakav text o nekom domacem vezacu na netu ili inostranoj stampi? Nebeski narod, zar ne? :hammer:
 

tokyo

Newbie
Učlanjen(a)
03.05.2006.
Poruke
3
Broj reagovanja
0
Tokyo je pseudonim :) Lokacija je BiH.
Na ovaj forum sam slucajno naletio, a poslije detaljnog pregleda odusevljen sam. Raspored tema je fantasticno postavljen. Admin jos jednom svaka cast!

MixMaster gledajuci tvoje muve sjetio sam se da sam ih vidio na Hiline (sada znam i ko si, covjece pa za tebe znaju i u ovim krajevima.) Ako je Potamophylax Randjis lovan kao sto dobro izgleda lako je moguce da se zabrani zakonom kao i original:) Jedna varijanta potamophylaxa je neki dan cuda radila na Ribniku (samo je imala malu kucicu i CDC frizuricu)
 
M

Mr.Zakula

Guest
Jao Simpsone,ti ziv nisi dok ne napravish neki problem!!Jer si gledao ti nekada tog Dr.,Mr.-a kako radi mushice?Kako peca?Ako si video,i josh lagano prozivash ovde na sajtu,ja nemam komentar!Onda stvarno nisi pochetnik!?Ti si ultra pochetnik!!
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
4
Lokacija
Beograd
Pa ja jesam ultra pocetnik a taj francuski kanal je dno dna. Tu se ribe love svim mogucim nacinima a najvise volim pastrmku na kedera i glistu.
Ali sam vrlo ozbiljan kada treba da komentarisem tudji rad. Cisto sumnjam da je taj francuz tolika vuna ali medij na kome se obraca je namenjen za imbecile obicno pa samo tim jezikom mozes i da im pricas. Kada bi ih Randja zavezao svojim komentarima oni bi se pusili i jedno 7 dana bi im trebalo da ukapiraju o cemu govori.

I skroz sam ozbiljan sa pitanjem o domacim vezacima ali ne dobih odgovor?
 
Vrh Dno