Absolute beginner!

Neo

Senior member
Učlanjen(a)
11.11.2016.
Poruke
286
Broj reagovanja
7
´Stovanje.

Pecam vec cetrdeset godina, varalicom zadnjih trideset. Vreme je da krenem dalje. Sledece sezone nameravam da probam sa musicom. Cilj - pastrmka, klen i sl.. Voda - manje reke, potoci i manja jezera. Citam, gledam i istrazujem, raspitujem se te dodjoh i ovde. Potrebne su mi informacije o opremi. Stap i cekrk #4/5 su na prvom mestu. Sta je zaista dobro i sta mozete da mi preporucite? Hvala unapred na svim predlozima.
 

vrana

Hero member
Učlanjen(a)
19.06.2013.
Poruke
1.402
Broj reagovanja
219
Lokacija
Beograd
Dobro došao, Neo  :)
Opreme ima raznorazne, manje i više kvalitetne. Mislim da prvo treba da vidiš koliko novca si spreman da odvojiš za ulazak u ovu priču. Da sam na tvom mestu, ne bih kupovao nešto skupo dok ne probaš sviđa li ti se mušičarenje. Ako ti se svidi, iskustvo koje ćeš sticati će te voditi do sve kvalitetnije i tebi odgovarajuće opreme.

Pozdrav
 

Neo

Senior member
Učlanjen(a)
11.11.2016.
Poruke
286
Broj reagovanja
7
Hvala. Definitivno sam odlucio da pocnem sa musicom i tu nema dileme hoce li mi se svideti, na vodi sam ca. 100 x godisnje. Imao sam nekoliko puta priliku ove godine da zavitlam stapove prijatelja, cak sam i potrefio par riba. Namera mi je da nastavim sa spinn-om ali bih jedan deo izlazaka posvetio i musici.
    Kupio bih stap i cekrk iste firme i nemam vremena za pocetnicku opremu. Imao sam prilike da opipam i pogledam nesto od musicarskog alata i na oko, dodir i sarm Hardy se probio napred. Ostali takodje zavredjuju paznju, naravno. Preporuku za kombo iste firme si´l vous plait. Sve ce biti kupljeno u inostranstvu gde ce biti i registrovano zbog garancije. Budzet: 1000.- sa blagim headroom extension ukoliko bas padnem na g..... od radosti! Hvala unapred.   
 

neba

Full member
Učlanjen(a)
01.02.2014.
Poruke
921
Broj reagovanja
87
Apsolutno podrzavam kupovinu vrhunskog pribora odmah na pocetku naravno ako se iima mogucnosti

No ono sto ne podrzavam jeste kupovina nekih skupih brendova kao sto si naveo Hardy ,a da se isti proizvode na dalekom istoku. Ja u životu ne bi dao tolike pare za takav proizvod,al opet nismo svi isti

Sto se tiče čekrka,danielsson je meni i dalje pravo remek delo u svakom tehničkom smislu,sada je dosta povoljniji od kako se prodaje direktno od vlasnika,i ima svoju pravu etiketu made in sweden i loop opti je al se pravi u kini,za maltene isti cekrk 2,5 puta vise kesa

Štapova od Sage-a ,Orvisa.... Ne bi ni gledao dalje nit na sta drugo pomislio ukoliko zelis odlicne gotove stapove

P.s. Gde god kupio stap garancija se apsolutno isto registruje,a cenim da se ovde povoljnije uvek moze naci nego bilo gde preko,jer jelte takvi smo mi ,uvek gledamo gdi da ustedimo
 

Neo

Senior member
Učlanjen(a)
11.11.2016.
Poruke
286
Broj reagovanja
7
E, ovo je vec informacija. Mislio sam da se Hardy bolje kotira medju musicarima. Drzao sam par njihovih stapova i cekrka u rukama i to je vrhunska izrada. Mrsav sam sa znanjem o musicarcima ali na suvo, haptika, oprema i izgled Hardy-a su jednostavno top. Posto nisam pecao njima dalje ne mogu nista da kazem. Dobro - recimo Orvis, Loop, Sage, Guideline (njime sam malo pecao). Zasto su oni bolji osim sto nisu radjeni na istoku?

Novac i te kako igra ulogu, ali koliko vidim moj budzet je relativno skroman kakve su cene! Gde kod nas mogu da pogledam kvalitetne stapove i cekrke? Polovno ne dolazi u obzir ni pod razno. Internet takodje, samo varijanta roba u ruke i pravac kasa. Btw. do kraja godine cu nekoliko puta ici preko (D) a za docek sam takodje vani (A). Bice vremena da se nesto cekira na miru. Za sada mi trebaju informacije sta konkretno da gledam i ne gubim vreme. Najvise ce mi pomoci ako neko kaze ja pecam s ovim i dobro je zato sto... Licno iskustvo me zanima. Necu da kupujem ono sto bi neko drugi zeleo da ima. Jos jednom: male reke, potoci, manje vode generalno. Pastrmka, klen... Stap i makina #4/5, 2.20 max. 2.70 m. suvarak, mali streamer i sl.
Ok. Danielsson, cekiracu sta je to.
Hvala jos jednom. 
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.115
Broj reagovanja
1.164
Lokacija
Čačak
Sage....klasa 4 duzina 8-8.6ft. Model, ne previse brz....tu nek neko drugi pomogne, modele nisam pamtio nikad nit imam zelju :)
Za solidno manje para imas redington stapove kojima nista ne fali....

Sent from my ATH-AL00 using Tapatalk

 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Dobrodosao!

Za te novce ne mozes mnogo pogresiti u izboru stapa. Svi su tu negde i potrebno je zaista veliko iskustvo da bi mogao pronaci finese i neke razlike u stapovima koji imaju slicnu cenu. Zanemari price oko tezine i tu su se razlike svele na minimum.
Ako ces vec kupovati izvan zemlje, licno bih ti preporucio neki iz Loop-ove kolekcije, mada kao sto rekoh neces pogresiti ako uzmes i neki drugi. Meni su Loop i LTS na srcu zbog osecaja koji daju u ruci. Mislim da imas i LTS u Austriji ako tamo ides.

Uzmi u startu stap #5 mada bi i neki manje klase posluzio za te recice, ali je petica univerzalnija ako ti zatreba i za malo vece daljine i vece reke.
Srecno!
 

neba

Full member
Učlanjen(a)
01.02.2014.
Poruke
921
Broj reagovanja
87
Neo je napisao(la):
E, ovo je vec informacija. Mislio sam da se Hardy bolje kotira medju musicarima. Drzao sam par njihovih stapova i cekrka u rukama i to je vrhunska izrada. Mrsav sam sa znanjem o musicarcima ali na suvo, haptika, oprema i izgled Hardy-a su jednostavno top. Posto nisam pecao njima dalje ne mogu nista da kazem. Dobro - recimo Orvis, Loop, Sage, Guideline (njime sam malo pecao). Zasto su oni bolji osim sto nisu radjeni na istoku?

Da me ne razumes pogrešno,daleko da su to loši štapovi,ali isto misljenje imam i o Loopu,da su to stapovi koji su makar na 30 % od stapova made in USA,NZ ....pa hajde,al ovako kad za istu cifru mozes uzeti stap sa poreklom. NE DAM,niti me interesuje. Samo lični stav.

Isto bi se složio sa Oholim,8-8'6" klase 4 ti je najuniverzalnija motka,ja bi pre izabrao 86 npr
Isto tako mislim da je 5 najgori izbor,ne pruza dovoljno uzivanja,a nije dovoljno jak za vece reke,ja npr isto bacam i sa 5  i sa 4, 6ica mi je tek ono pravo sto pravi razliku u bacanju
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.115
Broj reagovanja
1.164
Lokacija
Čačak
Meni je 5ica bila prvi univerzalni stap....par god ga nisam koristio. Od potoka nekog pa do lima, koristim 3 i 4 klasu

Sent from my ATH-AL00 using Tapatalk

 

Neo

Senior member
Učlanjen(a)
11.11.2016.
Poruke
286
Broj reagovanja
7
Sto se tice duzine stapa, slazem se sa predlozima i gledacu u tom pravcu, takodje klasu 4. Inace pecam sa ultra lakim uglavnom jednodelnim stapovima sve finesse tehnike, DS, CR&TR, gumice i wobleri do 5 grama. Uzivam u laganom priboru i pecanju a i volim ribi da dam sansu da utekne.

Video sam Danielsson cekrke, kao i isti Loop koji je ca. duplo skuplji! Danielsson nema nigde da se cekira osim direktno u manufakturi sto znatno otezava uporedjivanje sa konkurencijom. S obzirom da je cena sasvim korektna, sa rezervnom spulnom nesto oko 320.- veverica, model L5W 4seven W, vredi upustiti se u avanturu. Posto zaista izgleda sjajno, uzdrzani elegantni understatement u odnosu na gomile cekrka koje sam pogledao u zadnjih par sati od kojih neki vulgarno vredjaju sve estetske norme, ovo je sprava koja se lansirala u sam vrh moje liste. Ako samo upola dobro radi kako izgleda verujem da je ovaj cekrk pravi izbor! 

Jos je rano donositi odluku ali posto imam dobrog prijatelja u Stokholmu koji moze da mi sredi Danielsson-a i posalje/donese na ruke ova varijanta mi se cini kao dobar izbor. Ukoliko mi se iz bilo kog razloga ne svidi, pa... otkupice je neko ovde, jel´?!   
 

neba

Full member
Učlanjen(a)
01.02.2014.
Poruke
921
Broj reagovanja
87
Za tu klasu koju juris 2 six i to lw ti je pravi izbor  :tbumb:
Inace danielsson spusta cene (za pdv)  kada salje za adrese van eu,tako da mozes za iste pare ovde da ga narucis( ili manje ako naidjes na raspolozenog carinika)

L5w di je dosta tezi cekrk i generalno za vise zahtevne situacije(more) ,a i dosta tezi i on ti ne treba
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
neba je napisao(la):
Isto tako mislim da je 5 najgori izbor,ne pruza dovoljno uzivanja,a nije dovoljno jak za vece reke,ja npr isto bacam i sa 5  i sa 4, 6ica mi je tek ono pravo sto pravi razliku u bacanju

Uh, pazi se Nebo, veliku si jeres sad izrekao.  :lol:

Šalu na stranu, slažem se 100%. Klasa 5 je, makar iz moje perspektive, najgluplja moguća klasa štapa. Tobože neka univerzalnost, a nije naročito dobar ni za šta.

Niti je dovoljno dobar kad treba bacati muve na 16, 18 i manje, niti dovoljno dobro štiti tipete 0.12 mm i tanje kad na udici imamo ozbiljnu ribu, niti je to dovoljno jaka alatka za neko ozbiljnije strimerisanje.

Ponavljam, ovo pišem iz perspektive nekoga ko je fokusiran na reke tipa Lima i Tare. Na npr. Moravama, u lovu klena, čisto sumnjam da su potrebni tanki tipeti i neki XL strimeri, pa pretpostavljam da je tu petica odličan izbor. 
 

radezamora

Senior member
Učlanjen(a)
04.02.2011.
Poruke
419
Broj reagovanja
33
Lokacija
NOVO SELO-zapadnomoravsko
ima kome 5-ica zavrsava posao, ne odricem se svoje 6-ice, valjda sto sam stariji ribolovac , njome se manje muce uhvaceni kilasi- moravski sam ribolovac. cak i po potocima volim da sam sa sigurnijim stapom, zbog zabacivanja i mogucnosti preloma stapa.
 
Vrh Dno