Babuška

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Devedesetsedme,bese to prva polovina maja,vracajuci se sa nekih dobrih bucovskih terena iznad Kladova,svratio sam do gradske marine,mestu koje je tih godina bilo kultno mesto lokalnih plovkarosa,sto zbog bogatstva bele ribe sto zbog velikog broja stare garde Kladovskih ribolovaca koji su bili nenadmasni u zajebanciji  jedni drugih.Svratih do par mladjih koji mi se pozalise da riba slabo radi tih dana zbog malog vodostaja.Letimicno bacih pogled na zatravljenu vodu ispred sebe,i umalo se ne srusih.
                "Ljudi,vidite li vi ove ribe ispred vas?"upitao sam prisutne jos u neverici zbog samog prizora.Na nekih 10cm. ispod povrsine nacickano su statirale letargicne babuske u ogromnom broju.Nista ih nije moglo uznemiriti.Secam se da su lagani plovci sa minimalnim dubinama namamceni crvima,hlebom i glistama beskorisno stajali kraj riba,koje nisu pridavale znacaja ponudjenim mamcima pa ni toliko da se bar pomere prilikom streljanja nervoznih ribolovaca.Bilo je tu riba raznih velicina,od najsitnijih do pravih kapitalki koje su lenstvovale pak nesto dublje od svojih sitnijih srodnica.
                "Ma probacu,mislim se u sebi makar me ubili od zajebancije,pa ni oni nista ne hvataju".Namakao sam na brzinu neki tanki predvez,zavezao malu nimficu crvene boje porebrenu fino bakarnom zicom,i krenuo sa mahanjem.
                "Jao, daj da donesem tepih da mi ga isprasis,idi tresi sljive,ljudi ovaj ce da nas pomlati",i ostalo skandiranje behu kao hladan tus za mene,tako da taj prvi zabacaj prodje u nekom magnovenju i bez ikakvog smisla.Sledeci zabacaj je bio prava inekcija samopuzdanja za mene.Pri samom padu nimfice na povrsinu,bar pet sitnijih babuski se ustremilo na nju.Ribe su iz potpune obamrlosti kao kakva grabljivica kidisale ka musici,a onda bi na par centimetara od nje usporile i lagano je srknule.Bio je to spektakl.Babuske su se utrkivale koja ce pre dosegnuti nimficu.Za sve nas bilo je to neponovljivo iskustvo,ljudi su ostavljali stapove i dolazili da navijaju,licitiraju kojoj sledecoj da bacim,upozoravali na kontru uz bucne sugestije...
Tog dana sam uhvatio puno babuski do pola kilograma,uz par promasaja pravih prasica koje su odokativno prelazile i 1.5kg.To mesto nikad vise nije davalo takve ribe,jer je postalo steciste krivolovaca,ali neka druga jesu i ja sam puno puta nakon toga musicario babusku sa velikim uspehom.Uvek je to bilo na male crvene nimfe(druge nisam ni probao),u pozno prolece i tokom celog leta kad je babuska na samoj povrsini.Musica ne bi propala ni 5cm. a imao bih intenzivan napad.Treba pokusavati i kad se riba ne vidi,bacajuci u rupe od trave,jer je ona cesto na samoj ivici trave i ima jako dobar pregled svega sto se desava ispred nje.Borba sa babuskom je za mene uvek bila veliko uzivanje,jos dok sam kao dete pecao na plovak.Upecana babuska na musicarskom stapu,sa primerenom strunom,fantastican je borac.Pumpanje krupne ribe bice pravo nadmetanje za onog ko resi da se oproba u musicarenju babuske.
          Ove godine idem najozbiljnije na ribolov sve bele ribe koja obitava u vodama oko Kladova,a medju njima u samom vrhu rang liste je babuska.Kad dodje vreme bice slika i novih iskustava.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Dok sam čitao ovu priču, sa velikom preciznošću sam projektovao sliku u glavi, jer sam to isto doživeo nekoliko puta. Na veoma sličan (skoro identičan) način sam i ja prvi put pokušao da ulovim babušku nimfom. Isto kao i Zvezdan i ja sam često prolazio pored jata krupnih babuški, koje kao da su se sunčale i "plakale" za nimfom. Slično su reagovali i brojni plovkaroši, a već u prvom pokušaju sam imao oko 5 kg babuški od kojih ni jedna nije bila manja od 500g. Vrlo brzo je naleteo i šaran, ali to je druga priča.
Svoju rekordnu babušku sam ulovio prad očima Dr. Lucky-ja i mislim da je bila između 1.2 i 1.4 kg. Preporučujem svima da probaju ovo, jer je neverovatno prijatan osećaj kada radiš nešto što 99.9999% ljudi na ovom svetu ne može.
U mojoj galeriji odavno stoji sledeća slika http://www.musicarenje.org/galerija/main.php?g2_itemId=313

main.php
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Upravo tako,samo sto su tereni oko Kladova bogatiji travom i riba je koncentrisana na povrsini u rupama,a krupnija je u samoj travi na desetak centimetara ispod povrsine.Taktika je baciti muvu u jato (ja sam ih vezao na udicu 16 tako da ih ona ne poplasi,vec ih stimulise)i usledi napad,a ako riba nije pokazivala interesovanje odmah,pomerio bih nimfu par cm. i odmah bi neka krenula za njom.Zanimljivo je da se babuska zaleti kad vidi musicu kao sumanuta,a onda bi potpuno usporila i prakticno se vidi kad zevne da proguta nimfu.Ovo se sve desava na samoj povrsini kad se riba vidi,neko dublje trazenje babuske otezanim nimfama nisam ni pokusavao.Nemam sliku nimfe jer cekam da mi stignu udice,pokidalo se,istupilo...Cini mi se da njoj to najvise lici na larvu komarca i zato ga halapljivo i napada.Crveni konac tanko namotan na udicu i porebreno tankom bakarnom zicom,lametom,ko kako voli.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja sam ih lovio i na teže nimfe i tako dobijao krupnije komade. Dok nimfa tone pored površinskih babuški, vidi se kako se spuštaju za njom. Kada je zgrabe, jasno se vidi kako se ispravlja predvez i pomeraju čvorići i uvijutci na struni. To je ono o čemu sam pre neki dan pisao u temi "Indikator ili oštro oko".
Uh, nimfarenje babuški, karaša i šarana je moćan ribolov!
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Ne mogu da docekam tople majske dane i dizanje babuske na povrsinu.Prosle godine sam nasao mesto sa babarogama,ali sam se mlatio sa bucovom,gde je moj matori uhvatio babusku od 2.2kg.Uhvacena je na hleb a ja ovo spominjem jer sam takvu babusku video prvi put u zivotu.Bila je sira nego duza,doslovce,a ja sam vidjao i vece.Uopste ne znam kako bih takvu ribu izvadio na musicarac,jer je mesto potpuno obraslo travom sa retkim rupama precnika do metar,a matori je prethodno dva dana cistio travu,sto meni ne pada na pamet da radim.Jedino da je odmah zakucam u mestu,da je ne pustim da se okrene ka travi,ali sumnjam da je tako nesto moguce sa tankom strunom kada babuska krene da pumpa na pocetku.To su vec slatke muke,videcemo.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ohrabrujuća vest za tebe, Zvezdane, je da sam ja juče gledao babuške koje stoje ispod same površine. Dakle, nema potrebe da se čeka, one su već raspoložene!
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Koja je dubina na tom mestu gde si ih video_Ovde je malo drugacije,dok ne prodju ove velike vode nema nista od bele ribe na porsini.Mada,podsetio si me da obidjem lokalna jezera,koja su inace u samom centru grada,gde ima kapitalnih babuski.Cim prodje vetar idem da napravim par fotki i da vidim ima li kakve aktivnosti.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
zvezdane  :respect1: predivna prica  :tbumb: ja sam na vrlo sličnu nimficu prvi put (pre par godina) lovio crvenperke i bodorke.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.080
Broj reagovanja
1.118
Lokacija
Čačak
zahvaljujuci zvezdanu prvom prilikom cu da probam da je lovim,iako me ta riba nervira,prljava mi mnogo
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
zvezdan je napisao(la):
Koja je dubina na tom mestu gde si ih video_Ovde je malo drugacije,dok ne prodju ove velike vode nema nista od bele ribe na porsini.Mada,podsetio si me da obidjem lokalna jezera,koja su inace u samom centru grada,gde ima kapitalnih babuski.Cim prodje vetar idem da napravim par fotki i da vidim ima li kakve aktivnosti.
Dubina je oko 1 metar, a voda je bistra kao suza. To je jedna zatravljena bara. Jasno sam video jato babuški raznih veličina kako stoje blizu površine tik uz travu. Delovale su mi veoma raspoloženo i sigurno bih maznuo neku na nimfu da nisam promenio baru u potrazi za bodorkom.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Evo i bare o kojoj Mix priča i babuški iz nje!  :)

b2.jpg


b1.jpg


Inače kada mušičarite babuške lako se može desiti da vam se posreći i da upecate karaša, ribu koja je u našim vodama pred istrebljenjem. Obavezno, ali obavezno ga vratite nazad, predhodno fotkajte ako imate aparat, pa okačite sliku da se divimo toj retkoj ribi. Najlakše ćete ga razlikovati od babuške po nešto višem telu, ispupčenoj spoljnoj ivici leđnoj peraja, nešto žućkastijoj boji (nepouzdan podatak), ponekad oranž obojenim parnim perajima.

Vidite ovog lepotana! Kako ubiti ovu ribu?

cruician.jpg
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.125
Broj reagovanja
121
Lokacija
Niš
Evo, uhvaćen na suvu muvu. Na slici moj drugar, bare Batušinačke. :)
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
@Goci
Karaš bi u principu trebalo da ima zlatkasto žutu boju. Zato je babuška i nazvana srebrni karaš.
Što se tiče tvog predloga o apsolutnom uhvati i pusti za pravog karaša apsolutno ga podržavam, ali bih na listu dodao još jednog stanovnika bara, a to je linjak :tbumb:
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Zvezdane, dali si mislio na nesto slicno ovome?
 
Vrh Dno