Bas u Šumaricama

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
U šumaričko jezero ( u Kragujevcu) pušten je bas.
Pošto nikakvih iskustava, a ni znanja o basu nemam, kao ni većina ovdašnjih ribolovaca, neka neko ko zna napiše nešto.
Biologija, ishrana, kako ga loviti, kada, na šta......


 

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
kada je pusten, koliko je pusteno, koliki su komadi i Gde mu dodje to sumaricko jezero? I sta je sa jezercetom u centru Kragujevca?
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Jezerce u centru grada na samom ulazu u Kg (kod servisa Zastave) postoji i sada. Lepo je sređeno, kao izletište i šetalište sa restoranom i dečjim igralištem.
Ima soma, štuke, babuške, sunčice, amura i šarana i  nažalost neko je ubacio i tu cverglana. To dođe više kao porodično popodnevno i vikend šetalište. Ima i pecaroše ali ništa ozbiljno se ne peca.
Šumaričko jezero je pored puta sa desne strane za Gornji Milanovac. Sa leve strane se skreće za hotel "Šumarice", a desno za jezero.
Deo jedne obale jezera je uređena plaža, restorani, igrališta i leti je puno, a deo je za pecaroše šetače, decu... druga strana jezera je sva obrasla šumom i trskom i to je samo za pecanje.
Ne znam koliko je basa ubačeni i koje veličine, ali sada se love komadi oko 300 grama. Ubačena je i sitna štuka.
Evo slike jezera Bubanj u centru sa česmom

 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
A ovo je šumaričko jezero  - put Kg (levo) - Milanovac (desno) je gore levo od jezera
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ja  sam samo jednom imao priliku da uživam u mušičarenju ove fenomenalne sportske ribe. Za mušičarenje je ko stvoren. Najviše mi se dopadaju raubi kapitalnih grgeča. To kada udari po kederima na površini toliko pukne i toliko vode leti u zrak da je to pravi mali spektakl. Nije ni čudo kada ima onolika usta, telo ko' torpedo, žilav i močan i brz...
Meni je nalepše loviti ga poperima i gurglerima, uglavnom površinskim "muvama"...a kada je u dubini onda su tu strimeri npr. clouser minnow (teške oči ili lake ovisi o dubini)...dobri su i razni zonkeri ali i hollow imitacije bi bile jako dobre...uglavnom skoro u svim slučajevima...bilo da sam lovio na površini ili pod njom napadali su strimere kada bi mirovali ili tonuli...prilikom samog povlačenja sam ulovio svega dve ili tri ribe. Dakle, prilikom povlačenja ja savetujem iz svog iskustva da se treba pustiti strimer da miruje neko vreme ili da tone...recimo dva tri povlačenja pa kakvih par sekundi mirovanaj ili tonjenja...sve ovisi o terenu, dubini i imiitaciji...uglavnom sam ga najviše ulovio blizu kakvog granja ili podvodne vegetacije...kao i mnogi predatori i on voli da se sakriva i vreba iz svog zaklona. Tu i tamo se desi da izađe na sunce pa se sunča ili malo kao propatrolira kao klen...ali je daleko on od klena po mnogim stvarima. Budući da se moje mušičarenje velikoustog basa svodi samo na jednom danu na jezeru Borovik nemam vise sta da pametujem...ali evo ovde jedan koristan link na kojem ce te moci procitati nesto onavikama, staništu...ove ribe: http://www.ribolovci.rs/ribe/pastrmski-grgec-bas.html.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.112
Broj reagovanja
1.153
Lokacija
Čačak
rancicu, iako sam iz cacka pre 2-3 godine sam prvi put na sumaricama lovio basa, tad se nismo proslavili, ja sam imao jednog od oko 200gr a drugar jednog od bar 40cm koji mu je spao pred nogama, tad sam na povrsini video dosta baseva koji se suncaju i retko je koji bio ispod 30cm, za nase uslove to su lepe ribe. na uscu u onoj potopljenoj sumi, sa strmije strane je bila skolica malih 20ak cm dugih basica koji bi pobegli cim nesto vece padne medju njih. najbolje se lovi, nazalost, u mrestu, a za ostale top datume ja nisam bas strucan da savetujem. mozda jednom dodjem da ga ponovo lovim :)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Malo sam čitao iz engleskog "štiva" nešto o mušičarenju velikoustog basa. Kaže da sada u aprilu on ne bira mnogo, ne komplicira, hrani se ko "sumanut" i skoro napada sve što mu prođe pod nosom...veliki teritorialni komadi posebno napadaju svakakve imitacije i večih dužina naravno ako ih se pronađe (takvi su uglavnom na nepristupačnim i zatravljenim delovima voda).  Također i za njega valja kao i za večinu grabežljivica - ujutro i sumrak su najbolje vreme za ribolov ove zanimljive ribe.

Šta mislite kako bi bilo zakačiti ovu ribu teško kakvih 5-7kg???  :drool: :drool: :drool: ::)
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Ja sam ga juce prvi put hvatao! Dane(Esox) mi je bio "vodic" a on ima dosta iskustva u lovu basa po vojvodjanskim kanalima pa mozete pogledati njegove strimere na "musicarenje.com". Jedan je pao na guglera a ostali su se zaletali na neotezane varijante wooly-a! Usput je palo i par stukica!  
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Posebno me je iznenadilo da je bilo dosta varalicara koji su generalno imali manje uspeha od nas koji smo lovili na "muve" i ako su nasi ulovi bili skromni!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ovo je dobra kombinacija za basa...wolly bugger sa silikonskim nogicama...isto tako moglo bi se uraditi neke zonkere ili bunny leach strimere koje bi obogatili tim silikonskim nogicama.
Sa ovim i slicnim sam ulovio nekoliko stukica i klenova i mnogo pastrmki (zlatovčcie i kalife u akomulaciji). Na ovakvog je pala i kalifa od 2kg. Inače nisam ga mnogo ni forsirao. Onda sam ga negde pustio na dnu i navezao ovoga sa slike. Zbog ove teme mi se ponovo porodile ideje da uradim par "sili leg" strimera za basa i sa zaštitom protiv kačenja...da se nađe ako me kakav put navede do neke basovske vode. 
 

Prilozi

  • sili leg wolly bugger.jpg
    sili leg wolly bugger.jpg
    69 KB · Pregleda: 478

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Rancic je napisao(la):
Ima soma, štuke, babuške, sunčice, amura i šarana i  nažalost neko je ubacio i tu cverglana.
...lepih smuđeva, ponekog klena, krupnih crvenperki, grgeča, deverika...
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Goci,
ne pričamo o jezeru Gruža - ono je 25 km od Kragujevca na putu za Čačak.
Da, na Gruži ima svih tih vrsta + beli amur ...ali u ovom gradskom nema tih riba.

Oholi,
tamo gde si pecao i sada je isto. Samo što je 400 m od ušća proglašeno za mrestilište i važi apsolutna zabrana.

Hvala ljudi na odgovorima, moram da nađem gde ima nešto o poperima.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Ja i pričam o Šumaricama. I ima svih riba koje sam naveo. Provereno 100%. Čak sam pecao tamo u nedelju...  8)

Ako ne veruješ, šaljem ti slike svih pomenutih vrsta upecanih upravo na Šumaricama.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
A, sad je jasno.
Naveo si rečenicu iz teksta o bubanjskom jezeru u gradu, a mislio si na šumaričko, pa se napravila malo zbrka.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Kad si bio u nedelju i na kojoj strani. kako se nismo videli. Kad sledeći put dolaziš javi se.
 
Vrh Dno