Belun, balin ili bucov?

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
ribu koju koju u hrvatskoj nazivaju balin u mom kraju zove se belun. takodje i na velikoj moravi zovu je isto tako dok u ostalim krajevima srbije preovladava naziv bucov.
nedavno u razgovoru sa jednim kolegom cuo sam interesantan podatak da je taj naziv pogresan pa sam malo potrazio po internetu...i evo sta sam nasao...belun i bucov su dve potpuno razlicite ribe sa razlicitim brojem krljusti duz bocne linije . takodje ne rastu do iste velicine i ne izgledaju isto . cak pise i koje je godine koja otkrivena i konstatacija da ribolovci cesto iz neopravdanih razloga mesaju nazive ove dve ribe .
evo gde sam to pronasao ...  link

pod slovom B stoji balin ili belun i bucov kao dve razlicite vrste...??
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
ribu koju koju u hrvatskoj nazivaju balin u mom kraju zove se belun. takodje i na velikoj moravi zovu je isto tako dok u ostalim krajevima srbije preovladava naziv bucov.

nedavno u razgovoru sa jednim kolegom cuo sam interesantan podatak da je taj naziv pogresan pa sam malo potrazio po internetu...i evo sta sam nasao...belun i bucov su dve potpuno razlicite ribe sa razlicitim brojem krljusti duz bocne linije . takodje ne rastu do iste velicine i ne izgledaju isto . cak pise i koje je godine koja otkrivena i konstatacija da ribolovci cesto iz neopravdanih razloga mesaju nazive ove dve ribe .

evo gde sam to pronasao ... 

http://sr.wikipedia.org/sr-el/Слатководне_рибе_у_Србији

pod slovom B stoji balin ili belun i bucov kao dve razlicite vrste...??
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
iz prilozenog sledi da se naj popularnija strimeraska riba u srbiji pravilno zove belun a da je bucov neka sasvim druga riba koja raste jedva preko kilo??
sta kazete na ove podatke ?
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Podatak sa tog sajta je netačan.

Aspius aspius je naš bucov i tu nema dileme. I tako ga zove 90% ribolovaca u Srbiji, a i mnogi na Ex Yu prostorima. A ista ta riba se u tvom kraju zove belun.

Chalcalburnus chalcoides
je kod nas relativno retka ribica, pa čak nema ni narodno ime. Čest je recimo ko sabljarkica (sabljar).

Izgledom veoma podseća na malog bucova ili krupnu beovicu (Alburnus alburnus). Naraste malo više od nje (25-30 cm), a daleko manje od bucova.

Evo par sličica te ribe:

images_5.26.1.png


Evo jednog kog je upecao kolega iz Bosne:

http://www.postimage.org/image.php?v=aVxthz9

Kao i više komada takođe iz Bosne, upecanih na plovak:

http://www.postimage.org/image.php?v=Pq4U7DS

Ceo donji red su Chalcalburnus chalcoidesi.

Kao i jedne koju je upecao moj drug doktor Mome iz Sremske Mitrovice:

haringa.jpg


Ribu je uhvatio na Savi ispod uliva Drine.

U literaturi se spominje pod nazivom pegunica.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
O ovome smo već pisali i otklonili svaku dilemu,bucov je jedan jedini. :D
 

Hunter

Senior member
Učlanjen(a)
10.12.2006.
Poruke
188
Broj reagovanja
0
kod mene i dva sela +- i u okolici B.Manastira bucova zovu balin ,a to je zbog tog sto su nam pradede previse ganjali madjarice!
 
Vrh Dno