Bilecko Jezero

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Poznajte li ovu vodu? Meni deluje veoma zanimljivo! Zasto? Imam neke informacije da tamo postoji veoma dobra populacija velikih I divljih kalifa. Kako sam ja video neke slike to su manje vise ribe od 60 do 70cm u proseku. Kazu jezero je jako duboko I riba je isto tako. Najvise je love varalicom I dubinecem. Uveren sam da postoji I vreme I mesto kada se ju moze efikasno loviti I na nas musicarski nacin. Jezero je veoma bistro. A ono sto me je impresioniralo je informacija da tamo ima I znatno vecih primeraka. Navodno jedan je ribolovac ne dugo u nazad ulovio primerak debelo preko 20kg...ako se tacno secam bese to 25kg. Cekam da vidim sliku glave te grdosije. Uz prave pripreme I adekvatno sklopljen pribor za jezersko musicarenje tamo bi se dalo fantasticno provesti  ;)

Cena dnevne dozvole je 5 EUR.

Da je meni to blize I da imam vise vremena sigurno bi se organizirao za jedan odlazak tamo za nedelju dana.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.090
Broj reagovanja
893
Da bio sam nekoliko puta, pored kalife ima krupnog soma, šarana, klena (strugača). Kalifa se lovi najčešće raznim žlicama, kastmasterima na dubinski na pastu. Nekek tradicije mušičarenje nema osim na Lastvi to je isto blizu dio jezera - Trebišnjice koja teče tu se malo lovi i leptirom i vaserkom i muhama. Kalife ima id do 10kg u ovom jezeru a i mrijesti se u nekoj riječici koja se ulijeva u ovo jezero. 
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
valja tamo otici krajem septembra I loviti do kraja oktobra...u svim tim uscima pritoka koliko da ih ima ili je samo jedna, ne znam, I tamo kod brane u uskom delu.... ::) hmmmm cini mi se tamo riba nije navikla na ovo kako ja lovim takve ribe kod nas posto kazes da nema neke musicarske tradicije tamo....hmmm  ::) Bilo bi to bas zanimljivo posetiti. Ako je tako I ljudima I ribama bi bio ja tamo vanzemaljac....a kad samo pomislim da ima kalifa I oko 10 kg....jaooooo I nadam se da su bar duge I 1m+ jer ako bi riba od 80cm imala 10kg to bi bilo skoro ko saran a ne pastrmka  :hammer: ;)
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.090
Broj reagovanja
893
Ti ako budeš dolazio mogu zovnuti prijatelje koji samo to i love, kalifu po jezeru, kod brane bude naj većih komada na velikim dubinama samo se ti javi Zovnem Rašu da te dočeka provoda po dobrim terenima.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Hvala Silvio...no ako se dogodi i to čudo da nekako dođem sigurno ču ti se javiti. Za sada ovako iz dosade po zimi malo švrljam po internetu i tu i tamo po nešto zanimljivo iskopam što se tiče ff-a.
Sa Rašom sam se več čuo. Možda čak svrne i u Sloveniju kad bude u prolazu. 
 

schok

Senior member
Učlanjen(a)
19.12.2011.
Poruke
322
Broj reagovanja
0
iz iskustva u lovu krupnih pastrmki na jezerima kojima je dubina bila i do 50m,Seb mogu ti preporuciti da se rasanis i vratis u realnost,jer na takvim jezerima i tim dubina mozes slobodno da batalis musicarac,jedino sto bi tamo mogao da lovis musicarcem su kalife koje patroliraju u priobalju,a ove od desetak kilograma moraces da potrazis varalicarcem u dubinama  :smoke:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
@schok, lepo je da brines o tome dal sanjam, hvala, ipak nije potrebno jer sam totalno budan. Ko jako dobro pozna to jezero I dobro pozna te ribe I ako je vest musicar sa malo vise truda ulovit ce I tu od 10kg. Na mnogo dubljim jezerima u USA neki bas tako velike kalife love musicarskom tehnikom I ne slepanjem sistema nego klasicno....ali u pravo vreme na pravom mestu I pravilno poslozenim priborom....sve je moguce, ako se sve radi kako treba.
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Shock, prevario bi se jako po pitanju jezera, a i kalifa. U 50 m dubokom jezeru ribe gotovo nikad nisu na toj dubini jer tamo cesto nema ni hrane ni kisika. Opcenito, podrucje u kojem se nalaze zove se termolkina, a ona varira tokom godine vezano uz temperaturu zraka i vode, vjetru, dotoku vode odnekud... U pojedinim dijelovima godine je vrlo blizu povrsine. Sto se kalifa tice one su inace orjentirane blizu povrsini. Vrlo cesto kapitalna riba je na samoj granici prozirnosti vode, sto moze biti dva metra ispod povrsine. Seb, je specijalac u lovu na jezeru i ne prijeti se bez veze i vrlo bogatog iskustva. 
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Hvala ALP za dopunu. Bas sam se raspisao I o termoklini, slojevima vode, takodjer I o mom jezeru koje je od mene samo 150m od kuce koje je duboko 30m I o nekim drugim jezerima kao sto je cak I michigensko I na kakvim dubinama I kakvim strukturama pronalaze takve ribe ali posle sam se predomislio pa sam odgovorio samo ukratko... da zivim pored takvog jezera koja krije kalife I I po 10kg I da je populacija velikih pastrmki velika definitivno bi mu se posvetio da upoznam teren I lako bi pronasao posle I te ribe....ovde kod mene na jezeru mi pasrmke nisu previse zanimljive I samo po nekad ih lovim....kada mi se lovi pastrmka radije idem na reku I negde gde nema bas mnogo ljudi...ovde oko mog jezera je skoro non stop guzva.

Sto se tice Bileckog jezera, ako se gleda satelitska slika kdo brane su tereni idealni I dobro se vidi I prelaz iz plitkog u duboko I ako je jos to nagli prelaz sa policama....eto mesta gde se one krecu...
 

schok

Senior member
Učlanjen(a)
19.12.2011.
Poruke
322
Broj reagovanja
0
alp je napisao(la):
Shock, prevario bi se jako po pitanju jezera, a i kalifa. U 50 m dubokom jezeru ribe gotovo nikad nisu na toj dubini jer tamo cesto nema ni hrane ni kisika. Opcenito, podrucje u kojem se nalaze zove se termolkina, a ona varira tokom godine vezano uz temperaturu zraka i vode, vjetru, dotoku vode odnekud... U pojedinim dijelovima godine je vrlo blizu povrsine. Sto se kalifa tice one su inace orjentirane blizu povrsini. Vrlo cesto kapitalna riba je na samoj granici prozirnosti vode, sto moze biti dva metra ispod povrsine. Seb, je specijalac u lovu na jezeru i ne prijeti se bez veze i vrlo bogatog iskustva.
ne bih se prevario,jer napisah iz iskustva.kalife od desetak kila sam vadio iz dubina,tacnije nakon samog podizanja blinkera sa dna.za petnaestak godina lovljenja na takvim jezerima vecu kalifu od 2.5kg nisam nigde video pri povrsini i priobalju,to je bilo rezervisano samo za normalne velicine kalifa.Sebovu vestinu nisam ni dovodio u pitanje,musicarcem na duboka jezera u potrazi za velikim kalifama=utopija
 

schok

Senior member
Učlanjen(a)
19.12.2011.
Poruke
322
Broj reagovanja
0
Seb,ovde ces pre soma od 10 kg uloviti musicarcem...jezero-dubine i do 100m,sirine 7km i duzine 17km...

http://www.kzv-wobbler.com/o_nama_story6.htm
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
cuo sam da imaju ogromne bestije od somova!

Koliko je meni poznato salmonidi u jezerima vole zonu od 4°C do 22°C,  zlatovcice I jezerske pastrmke vole nizi rang tog temperaturnog teritorija dok potocna I kalifa vise vole malo visi rang (10 do 18°C). Logicno je da ce I svaka 10kg kalifa biti malo dublje nego manji primerci njene vrste jer takva riba ipak ide malo nize gde joj se metabolizam uspori I vise uspara svoje energije. Takva riba ako bi bila u malo toplijem sloju gde joj metabolizam brze radi morala bi vise da se krece da bi vise jela nego manji primerci. Zato je ona po nekim mojim spoznajama u rangu od 8 do 12°C.

Treba poznavati jezero I konstrukciju dna I dubine. Sva cetiri godisnja doba uticu na to kako ce reagovati svaki eko sistem u jezeru. Tako se I temperature menjaju na dubinama. Uglavnom ugrubo receno lovno podrucje je od 3m do nekih 14m dubine, manje ribe su I tik pod povrsinom ali I ove vece mora da se hrane I hranu ne traze pod zonom termokline nego idu vise u pelagicnu zonu a buduci da je hrane najvise u sublitoralnoj pa jos plice malo u litoralnoj moraju I one da zaplivaju blize malo. I to je amij zona ili "action zone".
Ako treba loviti I dublje brzotonucim kanapima se moze tih 10tak metara  pa I 15tak m komoto spustiti muva I nad samu termoklinu u toplim letnjim danima kada je termoklina dublje. Mada iskreno to nije ribolov za mene. Ja lovim na vidjeno I samo ako to nije moguce onda se odlucujem loviti poznavanjem vode, postivanjem nekih pravila ... I manje vise tada isto uspesno lovim.

Na ovako ogromnoj vodi, ocu reci, mora da bude mogucnost za dobrim ulovom tako velike ribe na pravom mestu u pravo vreme jer nije ona non stop na 15m dubine ili doblje kako kazu lokalni ribari. Oktobra moraju I te vece biti dostupnije I nama koji je lovimo iskljucivo na ff. Definitivno je to skoro jednako mazohizmu traziti takvu ribu musicarcem kada je ona toliko duboko na tako velikom jezeru. Posebno ako ne poznas vodu I gde probati. Da ja dodjem tamo odmah bi se zakacio na onaj najuzi deo od brane pa polako nize I to sa crnogorske strane jer mi po satelitskom snimku tamo deluje obecavajuce jer tamo je taman polica gde naglo pocinje dubina.
Kada znas jos da ta riba tamo ima naviku da migrira I ako znas kada I kamo...to je vec pola posla obavljeno.
Iskreno, ako bi ja tamo lovio, preko dana  vise bi se usredotocio na ove manje dok prvi mrak vabi I ove velike nemani iz dubine.

Na kraju, da ne pametujem vise....moram napisati sve je moguce ako se dobro pripremis I znas doci na pravo mestu u pravo vrme.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
"musicarcem na duboka jezera u potrazi za velikim kalifama=utopija"

mozda ne bas utopija ali sadizam definitivno. Posebno ako populacija tako velikih riba nije bas na zavidnom nivou. Na zalost tu informaciju nemam kakva je populacija njihovih kalifa.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.090
Broj reagovanja
893
Relativno dobra ma Rašo je legenda može ti dati točne informacije gdje šta kako...
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.309
Broj reagovanja
203
Lokacija
Zvornik
Uvjek postoje specifična mjesta,kod nas na jezeru ima podvodnih izvora.Koji ribama daju kiseonik i vjerovatno dobru temperaturu vode na toj dubini.
Po pravilu najdublja mjesta zauzimaju somovi.Ja sam dugo vremena se zanosio da i druge ribe idu tak oduboko ali jok!
Vjerovatno iz razloga da ne budu pojedene  :whistle:
Korito jezera je u obliku slova "V",te su nagli prelazi,a na tim "stepenicama" su ribe.Obično im pogoduje dubina 3.5-4m.
Opet sve zavisi od strukture dna i protoka vode.Ima mjesta gdje voda protiče jako,bacao sam olova i preko 150g a nisu mogla da se zadrže,tereni sa kamenim dnom,ili spori protok i muljevito dno.
Bježale su pastrmke iz ribnjaka i obitavale u jezeru a u zimskom periodu iz gornjeg toka Drine spuštale su se mladice.
Čak i uredno lovljene.
Problem je migracija riba pa se ne može sigurno tvrditi da li konstatno ima salamonida u jezeru a vjerujem da ima jako krupnih riba!
 
Vrh Dno