BLANK

HITNA

Senior member
Učlanjen(a)
04.12.2005.
Poruke
166
Broj reagovanja
0
STA JE TO U BITI BLANK I ZASTO SE TAKO POJEDINI OD ISTE FIRME STAPOVA DRASTICNO RAZLIKUJU U CIJENI ?
Kakva je razlika u tehnologiji pravljenja puno skupi i srednji....? :doh:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ništa te ja, pobratime, nisam razumeo  :doh:, ali pokušaću da ti budem od koristi.
Blank je štap, pre nego što mu se vežu sprovodnici, zalepi drčka i držač čekrka. Dakle, gola motka, pre nego što se od njega napravi upotrebljiva sprava, koja će moći da drži čekrk, da ima rukohvat i da sprovodi konac.
 

HITNA

Senior member
Učlanjen(a)
04.12.2005.
Poruke
166
Broj reagovanja
0
Evo ga jasno ...

Jedan proizvodjac stapova svoj jedan prozvod cijeno nekih 150 EURA A DRUGI ZA 600 EURA  U CEMU SE RAZLIKUJU OSIM U CIJENI I NEKIH 20 GRAMA TEZINE
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
neki blankovi su jaki jer su im zidovi debeli,ali su i tezi, poenta je napraviti stap lak kao pero a da bude jak... e zato su neki skuplji,opet nije da je ta skupoca skroz opravdana ali mi se tu ne pitamo ama bas nimalo
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Pošto sam često u dodiru sa karbonom (takvo mi je radno mesto) mogu nešto da kažem iz iskustva glede samoga materijala. Da bi nešto nastalo od karbona potrebno je nabaviti određenu kvalitetu i strukturu karbona. Najjednostavnije bi to opisao ovako: izgleda kao platno, dakle isprepleteno je sa karbonskim vlaknima i kevlarom. Sada tu postoji more različitih struktura kako je to sve izprepleteno i kakvog su kvaliteta upleteni materijali i kakve je sve to debljine. Pored toga što je to sve izpleteno je premazano posebnim smolama. Debljina jedne takve "tkanine" (nazovimo to tako iako to nije) može da varira. Kod štapova je opet u igri koji tip karbona se koristi, sa kakvim omerom kojekakvih smola i kevlara, također treba imati u vidu da one ozbiljne firme imaju svoje inžinjere koji naručuju takav i takav karbon takve i takve struktutre. To se sve mora posle staviti u poseban kalup, naviti i zapeč, posle od grube obrade ide ka finijoj obradi do samoga finisha. Mnogo toga se treba uraditi da bi nastao jedan blank. Tu se troši struja, višestruka farbanja... treba platiti radnike a posebno ako se štap ne štanca več radi polako i sigurno od posebno odabranih materijala nije ni čudno da toliko košta (npr. 700$). Skupi štapovi se rade polako i precizno od početka do finsha (tako ja barem predpostavljam) i zato na takvim štapovima teško nalazimo greške. Jeftini štapovi ne prođu ni pola takve obrade, prođu samo ono osnovno i sve ide po sistemu štampanja. Tako se zna desiti da model jednog jeftinog štapa može da bude čisti promašaj dok drugi isti takav model vrlo izdržljiv (ali ne i profinjen), jedan če puknuti nakon prvog ribolova a drugi isti če odolevati svemu i svačemu i ništa mu neće biti. Dakle sve ovisi o kvaliteti samoga karbona (onog tzv. karbonskog platna - to ja tako nazivam) i procesu proizvodnje. Sam karbon je vrlo skup i dobavlja se u velikim dugačkim rolama. Treba imati u vidu sve te faktore koji utiču na cenu jednoga štapa (materijali i proces proizvodnje + ostali troškovi proizvođača koji moraju biti pokriveni).
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
Tako se zna desiti da model jednog jeftinog štapa može da bude čisti promašaj dok drugi isti takav model vrlo izdržljiv (ali ne i profinjen), jedan če puknuti nakon prvog ribolova a drugi isti če odolevati svemu i svačemu i ništa mu neće biti.
tacno tako seb!
imam varalicarac jaxon placen 2000din, do sada je izvadio tonu ribe, brancin 4kg, stuka 6+kg, brdo somova do 4kg u brzacima.... a ope prvo sta sam mu uradio,zamenio sam mu vrsni sprovodnik,jer se posle par pecanja najlonom izbrazdao... a ovo sto rece seb to mi je tad rekao i jedan drug.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Cene se razlikuju:
- jer se placa ime i reputacija koju nosi
- jer se placa kvalitet epoksi i drugih smola koje daju osobine blanku u vecoj meri nego sama gustina pakovanja grafita
- jer se placa peciznost izrade blankova i spojeva delova, posebno kod spigota koji se rade uvek rucno
- sto vise bilo kakvog drugog rucnog rada, cena je veca

Svaka kupovina jeftinog stapa (kao uostalom i svega ostalog) je nuznost, ili bolje reci nuzda, tj. sranje i cisto je licemerje pozivati se na poslovicu "Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari", koliko god da je ta poslovica tacna. Paradoksalno? Pa zivot je pun paradoksa.
 
Vrh Dno