BOJE!

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Nekako previđamo ovu vrlo bitnu temu,i vreme je da prodiskutujemo na nju,idu zimski dani i pravo je vreme za filozofiranje ::)
Ove sezone sam lovio bucova samo sintetičkim strimerima,isključivo poliesterskim i polipropilenskim .Veliki dijapazon boja ovih materijala omogućava raznolike eksperimente,i svakako pruža mnogo veći izbor boja no što možemo učiniti sa prirodnim strimerima.Dok sam ranijih godina koristio prirodne materijale,strimeri su bili "siromašnijih" boja,i to su bili,uglavnom, strimeri tamnijih kolora,siva,maslinasta,crna,uz dodavanje bele lisice kao imitacije abdomena ribice.Sa sintetičkim strimerima imao sam priliku da pokušam  neobičnije boje poput narandžaste,žute,tirkizne...!
Nekada je bela boja bila ubitačna za bucova i većina imitacija rađena je isključivo materijalima bele boje!Lično,belu boju nikada nisam favorizovao jer se sa strimerima načinjenim isključivo ovom bojom nikada nisam proslavio.Moj favorit su uvek bile tamnije nijanse,siva,braon,crna za mutnu vodu,...
Ipak,ove godine sam imao dosta uspeha sa potpuno žutim poliesterskim strimerima,i to uglavnom u časovima kada tama počinje da preovladava.Žuti strimer je bio potpuno dominantan u odnosu na bilo koju od toplijih boja.Kako to bucov vidi u večernjim satima,pitanje je.Verovatno ni ribica iz njegove perspektive ne izgleda onako kako je mi vidimo.Uglavnom,najmanje uspeha sam imao sa strimerima bele boje!
Strimeri crne boje su bili jako dobro rešenje za neke situacije na ovogodišnjem Dunavu.U mnoštvu sitnih riba,bucovu je crna boja obično vrlo lako privlačila pažnju,i reakcija nikada nije izostala,pa bilo to i vidu evidentnog promašaja strimera.
Sivi i braon strimeri su bili adut kada je voda počela da bistri,i tada nema nikakve logike bacati strimere drugih boja.Jednostavno,svaka različitost od nijansi prirodnog plena biva kažnjavana potpunom ignoracijom ribe.Osim u jutarnjim i večernji satima.Mada,i tada je bilo izuzetaka.Nekoliko nedelja sam u večernjim satima vrlo dobro lovio na potpno sive strimere,gotovo nevidljive ljudskom oku u predvečerje.
Na početku sezone,odmah nakon mresta,bucov je bio raspoloženiji za strimere svetlijih boja,pa su chartreuse i svetlo-zeleni u kombinaciji sa belim stomakom,bili najjače oružje,posebno oni sa bandarskim šarama!
Strimeri tirkiznih i plavih kombinacija su takođe vrlo dobro lovili početkom sezone.Bucov tada,u nedostatku kedera,uglavnom napada sve što mu prođe a ima oblik ili pokretljivost živog plena.
 

Hunter

Senior member
Učlanjen(a)
10.12.2006.
Poruke
188
Broj reagovanja
0
ove godine sam forsiro samo streamere od bucktaila ,a najvjerovatnije ce tako biti i sljedece jer sam od svih probanih materijala do sada sa njim i najzadovoljniji.
Bijela,bijela,bijela sa malo zelene ili zute,bijela sa malo sive ili smedje,ponekad kad je voda jako mutna zuta ili zuta sa malo zelene.
uglavnom za male bucovcice (koje izbjegavam loviti jer se raskrmace na udicu u 505 slucajeva) igraju sve boje,za vece samo jednobojno sa eventualno malko neke druge da meni srce bude na mjestu.
nikakav flash i picaboce nisam trpo na streamere.Cak na komadic crvene pod bradom su mi odustajali u zadnji cas.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Hunter,odlično iskustvo.Ti si ove godine lovio neke jako dobre ribe,a sa tvojom praksom se slažem.Ipak,najbitniji faktor u određivanju kojom ćemo bojom loviti je boja vode,a onda i nivo.Koliko vidim,i ti i Alp forsirate svetlije faktore čak i preko dana.Sigurno da bucov u uslovima u kojima lovite najbolje reaguje na te boje.Kod mene je praksa malo drugačija.U proleće,i dok se voda ne stabilizuje fleš materijali su obavezni,čak sam pre par godina veoma uspešno lovio na strimere koji su poptuno izrađeni od flašabua.U takvim slučajevima je ,čak,najdelotvornija džig akcija sa čestim popuštanjima i propadanjima.U kasnijem periodu,kad se voda izbistri,samo tamnije varijante dolaze u obzir.
Ova sezona je bila veoma nenaklonjena mušičarima sa nizijskih voda Srbije.Takoreći,pravi test za veliki broj strimera.Varaličari su imali mnogo više razloga za radovanje jer su mutne i velike vode bile idealne za lov grabljivica.
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Bela mi se onako slabo pokazala ..
Crna ,Siva  i Žuta odlično
Crvena i Zelena ponekad
 

Hunter

Senior member
Učlanjen(a)
10.12.2006.
Poruke
188
Broj reagovanja
0
ja lovim na Dravi koja i nije toliko mutna od zemlje nego nosi jako sitan pjesak.vidljivost na dubini od metar je oko 2-3 metra (zavisi o vanjskom svjetlu i koliko ja losije ili bolje vidim sa maskom od bolena),ne kazem da nece na flash i sl. ali kad ga nema puno bolje primaju.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Dugo nisam ozbiljno ganjao bucova ali moja iskustva se slažu totalno sa Hunterovim.

inače ove godine kao i svake bela sa crvenom glavom mnogo uspeha sa štukom, onda čisto šartez ili šartez sa belim stomakom da bi pred kraj roza belo postala najdominantnija po lovnosti.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Ajd malo i ja, ipak sam ponekog uhvatio ;)
Pošto lovim u skroz sporoj vodi (+ usred grada) bucov je totalno zajeban, kod mene pale samo natur-keder dekori maslinasto/sivo/bele kombinacije sa minimumom flash-a različite veličine i otežanja u zavisnosti od dubine na kojoj ga jurim.
Izuzetak je samo crni gurgler koji nekad zna da razbije ribu :yeswink:
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Milanče,i ja dosta često jurim bucova u gradskoj marini gde je voda gotovo potpuno stajaća.Bucov u takvoj vodi ima tri fakulteta,i svako odstupanje od prirodnih dekora uglavnom je neproduktivno.Ipak,boja vode,odnosno prozirnost,najbitniji su faktor u određivanju boje kojom ćemo loviti.Velika i mutna voda,kakva je kod mene bila veći deo godine,u uslovima nepokretne i duboke vode kakva je u gradskoj marini,zahteva upotrebu svetlijih strimera.Ako tome dodamo i osobenost bucova da u takvim uslovima uglavnom napada iz dubine,svetliji strimeri su imperativ.
Posebno su zanimljivi snimci sa youtube-a,u kojima se vidi kako ,u stvari,izgledaju male ribice u bistroj vodi.Gledajući ih sa strane vidi se da oni refleksijom svetlosti dobijaju sivu,tamniju boju.U mutnijoj vodi je to potpuno druga priča.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ZERBLcGdD08[/youtube]

 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
ja pretpostavljam da je u nekim slučajevima presudna i iritacija ribe sa nekom bojom više nego da joj imitiramo prirodnu boju kedera ili čime se već hrani .Takodje sama silueta koju prave naše imitacije možda i više utiče nego sama boja ... Očigledno je ipak da naša različita iskustva u pogledu boja  dolaze iz toga što mušičarimo na različitim vodama ...

*Kraj sezone Bucova i kod mene ..nema više ,the end
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Šone je napisao(la):
... Očigledno je ipak da naša različita iskustva u pogledu boja  dolaze iz toga što mušičarimo na različitim vodama ...

Da, naravno, ključna stvar i to kod svake ribe, svake vode i svakog načina ribolova!!! Generalna pravila postoje, ali odstupanja su uvek tu!!!
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Videćemo kako će se ovaj pokazati na Tamišu sledeće godine!
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Udica je malo veća,primerenija je smuđu pre nego bucovu.Ipak,dok su u proleće velike i mutne vode ništa ne mari,dobro je da je strimer vidljiviji!
 
Vrh Dno