BWO Vs. Orange Quill

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Dok sam lezao u bolnici zabavljao sam se proucavanjem entomologije i u jednoj knjizi naidjem na zanimljivu informaciju. Autor je nekako stidljivo o ovome pisao, mozda nevdicei znacaj, ali ipak smatram da nije o ovome pisao vise jer i sam nije 100% siguran u celu pricu.
Naime prica kaze sledece, u vreme masovnog rojenja BWO-a neki musicari su primetili da pastrmka radije uzima Orange quill nego imitacije BWO-a. Ovaj fenomen niej bio usamljen za samo taj put vec se ponavlja iz sezone u sezonu. A objasnjenje ne postoji. Autor, Goddard, ne smatra da je u pitanju zbunjena pastrmka koja uzima spiner verziju, jer BWO u spiner verziji je narandzast i Orange Quill upravo imitira tu fazu, vec da pastrmka BWO vidi drugacije nego mi, hm........
Mene je nateralo da razmisljam, ali nikakv pametan odgovor nisam nasao!
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Definitivno bi bilo interesantno procitati kakve analize i proucavanja (ako ona uopste postoje) kako ribe vide insekte. Moja pretpostavka je da ribe najvise privlaci sama kontura insekta na povrsini vode ali kada se priblize insektu onda vec razlikuju detalje (i boje naravno).
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.132
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Prvi put cujem za Orange Quill, da nije to mozda Red Quill ???
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Mozda nije imao crveno pero pa koristio narandzasto :p
Ima nekih koji insistiraju na Orange Quill nazivu, a sada ne znam da li se radi o dve razlicite ver. Skoro sam video da se prica i o Ginger Quill hehe. Zeznut je to recesivni gen - ne mozes ni da ga imenujes :)
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Goddard bas govori i Orange quillu. Ali pitanje zasto on menja BWO u fazi dun a BWO nije narandzast i dalje ostaje. The truth is out there!
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
I Panic i Grubic (tj. obratno) u "Znakovima na vodi" pominju za neku jednodnevku takvu inverziju kod neke od razvojnih faza, ne pamtim tacno ali se toga secam dobro: ako odgovarajuci imitator ne radi posao, cudno izgleda, ali stimulator radi. Mozda se bas radi o BWO, al' probudicu sve u kuci ako mi popadaju knjige.
Mislim da se mozda radi o tome da sunceva svetlost pod kosim uglom kakav je s veceri pri refleksiji od muve proizvodi drugi efekat boje, koji se ne moze imitirati bojama materijala koji se na vodi pri takvim uslovima drukcije opticki ponasaju od pigmenata u telu BWO. Posebno je moguce da quill, badrljica, svojim rasporedom pigmenta u tim uslovima daje efekte koji odgovaraju boji tela BWO, sa strane blize oku pastrmke ili one suprotne. Moguce je da na to pitanje, kao i na "Kako razmisljaju ribe?" necemo doci do odgovora. Bar ne u ovom zivotu.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Mislim da John Goddard, u knjizi Waterside Guide, preteruje kada pripisuje imitaciji Orange Quill čudesne osobine i njome zamenjuje maslinaste. Ja sam vrlo često na vodi u vreme pojave BWO-a i, kada mi ponestane maslinastih imitacija, sa jednakim uspehom koristim i red, orange, pa i blue quill.
Na ovom forumu (negde) jasno je opisana Orange Quill i njena upotreba u lovu pastrmke. Celog proleća na svim našim planinskim rekama ima jednodnevki koje u stadijumu imago imaju narandžastu boju. Moguće je da neke vrste koje su narandžaste ulaze u period pojave BWO-a, pa to objašnjava njihovu navodnu efikasnost.
Najverovatnije njenu efikasnost poboljšava to što je preporučuje čuveni John Goddard. Poverenje u mamac je njegova najvažnija osobina!
 
Vrh Dno