caddis/i

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Volio bih da cujem vasa iskustva sa ovim tipom musica, isto tako i da podelite slike svojih omiljenih ili svoja remekdela.

ja sam malo pre napravio jednog mog nazovimo ga yellow deer hair caddis. moze biti u svakakvim varijantama, mokrim, suhim...kakvim god smislite :)

moje iskustvo je da ga pastrmka capi i na povrsini i kada je negde malo ispod vode. Reko ja, ma vole bre ribe dobar zalogaj Cupav :p lol

zanima me na kojim sve brojevima udica ste ih vezali i imali lovan uspeh?

Danas cu da dam sliku od ovog moga, posle cu jos neke zamisli da dam na udicu ...
 
M

Mr.Zakula

Guest
Caddis-i su obavezne muve u kutijici (krznokrilci,tulari sedzevi,sashi).To su,na nashim krajevima najbrojniji aquatichni insekti,koji predstavljaju znachajnu hranu skoro svih riba.Interesantna je chinjenica da pastrmke i lipljani za vreme njihovih najbrojnijih rojenja udvostruce svoju tezinu...to be continued...
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Jedna pricica ce vam docarati kolika je vaznost ove muve. Pre 10 godina na jednoj reci Studenici nadomak manastira Studenica inace na pola puta od Ivanjice i Kraljeva, tako da svojim tokom para dve opstine. Ime je dobila po temperaturi vode!!! Kao takva pogoduje samo salmonidnim vrstama, ali ima dosta krkuse velicine pivske flase, koja je dosta cenjena na trpezi jer je po kvalitetu mesa dosta bolja od istih iz drugih reka. Reka je velicine Rzava, Tresnjice, Mlave... Karakteristicno je da je ta reka prapostojbina lipljena koji je izumro na ovim prostorima, ne paznjom ribocuvarske sluzbe, prekomernim lovom (to je jedina vrsta koja moze da se izlovi na udicu) ali glavni cinilac su nedozvoljena sredstva aparat i al. Imalo je primeraka i do 2kg, jer je reka puna hrane. Naime pre deset godina otisao sam na Studenicu jer je dosta dobra za musicarenje celim tokom. Ja sam tada bio suvi pocetnik musicarenja. Imao sam kutiju muva od Save Martinovica koje sam koristio. I tako krenuo sam od usca Braduljicke reke pa uzvodno. Tada nisam ni znao kako se koja muva zove i kad se koristi, ali od svih u kutiji favorit mi je bila larva caddisa bez caure. Tada je bilo dozvoljeno 10 komada da se ponese, a prosek ribe bio je od 300-700gr, sitnija je tesko stizala da uzme muvu. U Studenici ima dosta maticnih parova pastrmke preko 2kg koje je dosta teze uhvatiti. I tako pecam ja cukne poneka ja pun srece (odmah mislim ja sam sila, majstor pecanja!), kad sretoh jednog cicu ih Pridvorice, kako mlati neke jove pored vode. Prvo sto sam pomislio da nije normalan, ali vraga. Cica je mlatio sa jova leptire caddisa. Ja tada nijednu slicnu muvu nisam imao u kutiji. Sedoh ja iza cice! On je tada pecao na plovak, stavi on jednog leptira i pusti niz reku, po nekih coskovima, korenju jova. Uhvati jednu, gledam ja ovo dobro, stavi drugu opet pastrmka. Vidim ja o cemu se radi, poceh i ja da mlatim po jovama uhvatih jednu i detaljno prostudrah fizionomiju. Tad nisam imao dodira sa vezivanjem muva. Na prvi pogled mi je izgledala dosta komplikovano. Poceh ja razgovor sa cicom, kaze on meni da je to leptir caurasa, larve koja zizi ispod kamena. Ja sam caurase hvatao da pecam krkusu jer je to poslastica. Kaze on meni, koliko uhvatis leptira, toliko hvatas pastrkmu. Tad sam shvatio znacaj ove muve. Uvatio sam jednu stisnuo joj glavu i stavio u kutiju sa muvama. Pomogoh cici da iznese ribu na put i rastasmo se, ona sa punim dzakom pastrmke, a ja bogatiji za jos jedno iskustvo. Nije proslo mnogo otisao sam kod Sava odneo mu ovi muvu koja se vec tada sasusila. Uradio mi je po 20 komada na udicama velicine 10, i velivini 14. Od tada sam potuno okupirao ovu reku. Hvatao sam po 10kg ribe, nekad se dogadjalo da uhvatim 10 lipljena nijedan ispod kila. Na pecanje sam dolazio ujutru u samo svanuce, pecao do 9-10, zatim u kafani u Slatini provodio dan do 5-6 uvece kad sam nastavljao ribolov. Mestani su postavljali strukove, kozeve, pecali na ziv mamac mada je bilo dozvoljeno imalo je ribe za sve, cak je i fond povecavao verovali ili ne. Ova reka se cesto izlivala u prolece. Tada voda izadje na livadu, a sa vodom i riba i tada su seljaci kupili dzakove, ali opet je bilo ribe za sve. Ali kad je aparat usao u reku nastao je pomor. Nikada vise nisam video kad reka prokuva od lipljena i pastrmke. Posledne dve godine idem redovno na reku zgrazavajuci se. Lipljena vise nema, ali pastrmka polako povinje da povecava broj, jer je reka Braduljica proglasena za trajno zabranjenu vodu za ribolov, predstavlja prirodno plosite jer se na ovoj reci nalazi mrestiliste potocne pastrmke i mladice. Ososta ribe se svake kodine pusta u Braduljicu, dosta i pobegne iz bazena. Ova reka je kratkog toka i cuva se oruzjem. Puna je ko fisek, zbog prenaseljenosti i nedostatka hrane riba silazi u Studenicu. Mislim kad bi se malo povelo racuna ova reka bi mogla da povrati svoj sjaj. Mislim da sam malo skrenuo sa teme, prvenstveno sam hteo da prikazem znacaj leptira caddisa, ali emocije su me ponele da podelim ovo sa vama....
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Fine informacije i lepa priča :) Kod mene su sasevi u kutiji od samog pocetka. Ova muha mi je i pre bila vrlo interesantna, posebno sto se da vezati u raznim varijantama. Dobra, vrlo lovna, ali zelim sto vise znati o njoj. Uglavnom kada sam poceo da se bavim musicarenjem procitao sam nekoliko knjiga o musicarenju na engleskom i slovenskom jeziku. Naravno i dosta clanaka. Uglavnom sam se filao sa teorijom. Sasevi su bili vrlo hvaljene muhe, posebno u slovenskoj literaturi. Jedna slovenska knjiga je bila vrlo debela i imala je jako puno muha, ali posebno mesto su zauzeli sasevi koji su pokrili razne insekte od raznoraznih caddisa pa do skakavaca u raznim velicinama.
Ovu temu sam hteo i pre postaviti ali sam zaboravio, i bas jucer sam vezao jednog caddisa za test pa sam se setio da malo razglabamo i o ovoj muhi. Smatram ju vrlo vaznom.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
slike cu uskoro da dam, samo da napravim koju kvalitetniju :)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
evo moje tri varijante za pocetak... oprostite sto slika nije bas ostra, pa sam zato napisao na slkiu od cega su napravljene
 
M

Mr.Zakula

Guest
Oboooooooooooozavam tulare,to su moje omiljene muve!Evo mojih imitacija,sve su lovne...
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
lepe boje Mr. Zakula. Jucer dok sam plivao u jezeru sam posmatrao tulare na vodi i iznad. Dosta mi je jasnije kako ih riba vidi. Kakvu siluetu daju u svom prirodnom ambijentu i slično. Bas sam napravio jednog ovakvog kao na tvojoj zadnjoj slici. I ja volim cupave muhe. Jos par cu ih napraviti pa slika... radim sada neke male pupe nimfe (brassie) vrlo jednostavne i vole ih mnoge ribe 100% rade na pastrmku i lipljana. Kada ih vise budem istestiro posebno cu napraviti topic o njima.
 

simon

Junior member
Učlanjen(a)
05.09.2006.
Poruke
81
Broj reagovanja
0
Neznam zasto im ovako pravite krila kad se ona skupljena mogu lako napraviti a mnogo su vernija vidjao sam da ih lepe na obican selotejp i da odlicno rade posao!(kad kazem ovako mislim od polipropilena(mislim da sam dobro napisao))
 
Vrh Dno