Caddis

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Znam da ce mnogima od vas ova tema biti suvisna ali meni, pocetniku, je taman po meri :hammer: .

Na sajtu sam dogurao do nivoa Caddis, pa me interesuje sta je to, gde zivi, u kom periodu je aktivan, slike organizama i musica itd.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
E ovako ja cu malo ukratko da ti objasnim nesto o caddisima, drugi neka dodaju po nesto sto sam ispustio i imaces pravu sliku ovog insekta. Ovo je vrsta insekta koja je rasprostranjena po citavom svetu i kao takva predstavlja jedan od glavnih cinioca u ishrani kako salmonidnih vrsta tako i drugih, rako je uzima bela riba. Na nasem podrucju, odnosno na Balkanskom poluostrvu ova insekt se pojavljuje u nekoliko kola. Vremenski kada ce se pojaviti u nekoj od reka zavsisi od vise faktora, znaci glavni cinilac je temperatura vode. Kao sto svi znamo planinske reke su dosta hladnije od reka nize nadmorske visine tako da se u njima kasnije pojavljuju ali isto toliko duze ih ima u odnosu na druge reke. Na slici ces videti stadijume ovog insekta. Prvokolo se pojavljuje negde u aprilu mesecu, ali ne treba da me srzis za rec zbog ovoga iznad, ja ne znam kada ce se pojaviti u Tari jer tamo idem nekoliko puta godisnje ali znam u rekama i potocima mog kraja, uzecu kao primer reku Moravicu i Studenicu. Znaci u Moravici i pritokama Moravice izuzev Nosnice, prve larve se pojavljuju u aprilu i kao takve nekoliko dana cak i desetine dana provode u zabarcima, delovima reka u kojima ima dosta kiseonika a da voda nije toliko jaka jer bi ih tada lako odnela, znaci to su obicno prcaci pored velikih matica. Ova larva se u narodu od vajkada zvala cauras, tako da cu ga i ja tako zvati! To vreme od stvaranja caure, cauras se preciscava od razlicitih procesa i materija koje luci u vremenu stvaranja caure sve dok ne dobije dukat zutu boju. Tada nastaje vreme seobe iz plicaka. Ovaj insekt iz caure izvlaci samo gornji deo tela a to je glava i noge, znaci onaj taman deo larve. Vrlo lako se krece mucenicki vukuci za sobom cauru! To vreme cauras trazi mesto na kome ce se zakaciti ispod kamena ili stena. Omiljena mesta su mu ploce, znaci kada vidite u reci ploce, vereovatno cu i tu da se nadje i kolonija caurasa. Kada se zakacio za kamen kolonije caurasa znaju da potpuno polocaju odredjenu povrsinu kamena i tada na mestu moze da se nadje i na hiljade komada. Ne bih znao tacno koliko dana provode zakaceni za kamen, ali znam da jedno sedam do deset dana miruju zakaceni i ne dogadja se nikakva promena. Nakon toga polako se pjavljuju preobrazaj na telu, larva polako prelazi u naredni stadijum, taj period od kada larva pocinje da se razvija u odlaslog insekta traje vrlo kratko mozda nekih dva tri dana, ali u jednoj koloniji se dogaca da npr. deset caurasa izleti danas, oni koji su se prvi zakacili, tako da faza izletanja moze da traje desetine dana. Kako izgleda odrastao oblik caurasa vidite na slici, posto postoje razlicite vrste, od reke do reke razlikuju se caurasi pa se i njihovi odrasli oblici razlikuju po boji. Sto se tice pastrmke ona je vrlo halapljiva i prozdrljiva, tako da se rado hrani caurasima koji su jos u fazi larve, tako da ih guta sve sa caurom i tada je vreme kada se vrlo uspesno meze loviti riba sa ovom larvom, ali kombinacija sa caurom. Ova muva spada u Ceske nimfe, tako da je Oliver Edwards objasnio detaljno proces pravljenja ove muve, ali posto je u ovom sportu sve dozvoljeno, musicari su bili kreativni pa su napravili svoje varijacije ove muve koja se pokazale cak i bolje od njegovih. Dobra je i kombinacija muve, znaci larva bez caure, ja nemam sliku ali je MixMASTER napravio dolicnu kombinaciju od silikona, ali je i dobra sa zlatnom glavom. Odrastao insekt je u musicarskom zargonu dobro poznat kao ELK HAIR CADDIS, po materijalu od koga je napravljen. Isto odlican mamac kako za lov pastrmke tako i za lipljena pa i drugih riba. Da se vratim na predhodno receno, posto se prvo kolo u Moravici pojavilo u aprilu,  u Studenici se pojavljuje tek sredinom Maja, zakljucite sami iz imena reke STUDENICA. Drugo kolo se pojavljuje u junu(MORAVICA), sredinom jula(STUDENICA), i trece kolo ili poslednje krajem jula(Moravica) a sredinom avgusta(Studenica), u Moravici poslednje kolo izlece negde oko Preobrazenja 19. avgusta jer je u narodu poznata izrka da se na taj dan preobrazava leto u jesen...a i larva u odraslog insekta, sto je tako ja neznam ali tako je. Pa je sada odlican period za pecanje na ovu muvu. U Studenici jos nije tako, caurasi izlecu tek sredinom septembra. Mislim da sam ti malo priblizio o cemu se radi, neka drugi dodaju ono sto sam propustio ili mozda pogresio, ali svo znanje o ovom insektu naucio sam citajuci reku i na osnovu svoje intuicije!
 

Prilozi

  • brown-caddis.jpg
    brown-caddis.jpg
    4,9 KB · Pregleda: 273
  • caddis.jpg
    caddis.jpg
    2,6 KB · Pregleda: 273
  • caddisflies.jpg
    caddisflies.jpg
    4,1 KB · Pregleda: 282
  • images.jpeg
    images.jpeg
    2,5 KB · Pregleda: 492
  • larva-drawing-whitlock.jpg
    larva-drawing-whitlock.jpg
    15 KB · Pregleda: 314

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Evo sumadinac me preduhitrio ;-) sa slikama, ali prilozit cu i neke moje. Verujem da ce da budu od koristi jer su dosta detaljne.
Moram napomenuti ima nekih vrlo slicnih Hidropsyche larvi, samo da joj je telo  vise cupavo sa strane, a ne po abdomenu. Ali ribi to po mom nije mnogo bitno :)

Dobro ih je vezati u sledečim bojama: žuta, belkasto sivkasta do krem, maslinasta i smeđa...za druge boje ne znam.

Ako se veže larva u kučici može biti svakakva, jer su i oni u prirodi baš svakakvi :)
 

Prilozi

  • caddisflies_23_2.jpg
    caddisflies_23_2.jpg
    60,5 KB · Pregleda: 353
  • caddisflies_22_4.jpg
    caddisflies_22_4.jpg
    39,6 KB · Pregleda: 319
  • caddisflies_21_1.jpg
    caddisflies_21_1.jpg
    29,8 KB · Pregleda: 303
  • caddisflies_11_3.jpg
    caddisflies_11_3.jpg
    29,3 KB · Pregleda: 352
  • caddisflies_6_1.jpg
    caddisflies_6_1.jpg
    104,5 KB · Pregleda: 414
  • caddisflies_4_1.jpg
    caddisflies_4_1.jpg
    22,4 KB · Pregleda: 333
  • caddisflies_3_1.jpg
    caddisflies_3_1.jpg
    91,5 KB · Pregleda: 378
  • caddisflies_1_1.jpg
    caddisflies_1_1.jpg
    39 KB · Pregleda: 537

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
evo jedna simbolicna slika sa moitelom slikana.

Jedan lovan, a izgledom nista poseban, cadis larva sa telom od vune, thoraxom od paunove fibre i nozicama od fine graoraste fibre divlje patke(ženke).
 

Prilozi

  • 15-08-06_1843.jpg
    15-08-06_1843.jpg
    9,4 KB · Pregleda: 309

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Sebastijane pokusaj da malko umiris ruku, kad slikas sa mobilnog telefona i obavezno izbegavaj zoom, jer je na njima digitalni i smanjuje kvalitet i muti sliku.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Moracu ja sve ispocetka. Caddis je sinonim za SEDGE ili krznokrilce. To nije vrsta ni familija, ni rod, vec citav red insekata i to, vodenih. To znaci da kao larve zive u vodi. Sledi stadijum lutke, koji ne postoji kod jednodnevki i kamenjarki. Lutka na razlicite nacine, zavisno od vrste, dolazi do povrsine vode ili priobalja gde se poslednji put presvlaci i polece. Pare se u vazduhu i na razlicite nacine polazu jaja u vodu (ili pored nje cekajuci da nadodje). Ima mnogo vrsta krznokrilaca i zive u skoro svim slatkim vodama, od planinskih reka do nizijskih, ukljucujuci i stajace vode, pa i bare. Najpoznatije su vrste iz planinskih reka, poput VELIKOG CIMET SEDZA (Potamophylax latipennis), vrsta iz rodova Hydropsyche, Rhyacophila, Limnephilus... medjutim, musicari koji vole da love bodorku i crvenperku, ne propustaju vreme pojavljivanja barskog DUGOROGOG KRZNOKRILCA (Longhorn Sedge).
O tome sta je caddis, mozemo pisati godinama, tako da ovo nije samo pitanje vec veoma opsirna tema.
 
Vrh Dno