Cripple

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
507
Broj reagovanja
145
Prolece i na moje rame slece, ali nesto polako i uz mnogo kise. Sutra idem u obilazak divljih voda u Ajovi i Viskonsinu, ali je pitanje u kakvom su stanju. Do juce (pre kisnog talasa) izvestaji su bili vrlo obecavajuci: Baetis i tamni Hendrickson (Ephemerella subvaria) se uveliko roje, a uz njih sporadicno i diptere i mali crni Chimarra tularas. Moguce je da vode nisu u najboljem stanju, ali bar reka i potoka ima puno i pokusacu da nadjem teren na kome ce moci da se lovi.

Evo jedne "cripple" verzije Ephemerella subvaria - imitira insekta koji je ostao polu-zarobljen u nimfalnoj opni prilikom rojenja. Ovo nije retka pojava u ranoj sezoni, jer rapidne promene vremena i vazdusnog pritiska cesto ne dozvoljavaju da se insekt potpuno preobrazi iz nimfe u subimago. Ovakav "cripple" bolje lovi od klasicnih suvih imitacija-privlaci paznju pastrmke jer se pomamno baca tamo-amo u nadi da ce se izvuci.

U slucaju da mi propadne dry fly akcija, strimeri su tu, a bogami i svetlucave nimfe, kao i moja omiljena musica za mutnu vodu, San Juan Worm.
 

mkrstic

Newbie
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
5
Broj reagovanja
0
Voleo bih da vidim tvoju imitaciju malog crnog Chimarra tularasa.Postavi sliku ako nije problem.
Veliki pozdrav iz Srbije.
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
507
Broj reagovanja
145
Krle,

Evo slika nekoliko musica koje koristim za imitaciju Chimarra i Brachycentrus-a (poznati na srednjem zapadu Amerike kao "early caddis complex"-rani tulari mahom tamnosive do crne boje). Velicine udica su 16-18 mahom, redje 14. Ja iz sezone u sezonu obicno menjam dizajn musica. Ovo praktikujem i u morskom musicarenju i trenutni trend mi je maksimalna simplifikacija i 'multi-purpose' pristup. Volim da pastrmska imitacija (ako joj dizajn dozvoljava) posluzi u kopiranju vise oblika i prelaznih stadijuma insekata, a da materijali budu jednostavni.

Veliki sam ljubitelj pristupa Jack Gartside-a (mog bivseg komsije) i Neil Patterson-a, sa njegovim konceptom "Volksfliege" (musice za mase).

1. ParaGrannom imitira Brachycentrus ali i Chimarra tulara na manjoj udici (ponekad ga vezujem u paraloop verziji, bez narandzastog posta);

2. Loopwing Pupa (ala Andrija Urban)-krilo i telo od CDC barbula i svetlucava pupalna kosuljica od lite-brite vlakana, izuzetno uspesna muva, mozda i zato sto je ovaj dizajn slabije vidjan na ovdasnjim C&R vodama koje su pod prilicnim pritiskom;

3. 3in1 caddis- nazvao sam je ovako jer imitira emerdzer, odraslu muvu i "ovipositing" muvu (pri polaganju jaja). Wet/Dry multi-purpose musica, vezuje se za 90 sekundi. Par njenih varijacija na malim udicama (22-24)su medju mojim udarnim letnjim suvim muvama.
 
Vrh Dno