Čudne kombinacije pribora (9-ka za bucova...)

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Postovanje profesore, nijeli malo prejaka devetka za bucova ?
Izvinjavam za off-topic

Poštovanje Vlado, ajde da ne kvarimo onaj topic o ff-u na mladicu :)

Na pančevačkom keju lovim bucove godinama i ulovio sam ih na stotine. I na trojku, peticu, šesticu, sedmicu i devetku. I ostadoh nekako sa ovom devetkom kao standardnom. Da me pitaš zašto - rekao bi da mi najviše odgovara u šumi sajli, splavova, prolaznika (i biciklista) iza leđa. Lovim i sa skraćenom strunom klase 9 kojoj je sva težina u prvih par metara tako da mi nikakvo veliko raspucavanje na uskom prostoru ne treba. I opet je sve dovoljno lako da ne izaziva nikakav zamor. Tu je i faktor prelaska sa laganih strimerčića 3-5cm na extra otežane clousere u večernjem cugu smuđa ili jurnjava štuke s jeseni između krpa trave sa velikim strimerima. Znači - svakodnevni ribolov me "naterao" na tu čudnu kombinaciju, koja je (po meni) optimalna u mojim uslovima.

Inače raspisah se baš zato da početnici ne podlegnu stereotipima o kombinacijama pribora koje su "uvek idealne" za neku ribu (ili vodu). Plus još svako od nas ima neki svoj ukus i neke svoje "bubice" šta mu je najbolje.

Evo i slične priče - "petica je idealna za lipljena"  :eek: - na Drini slaba, na Ribniku leti prejaka (ja trošim #6 na Drini, #3 na Ribniku leti). ITD... smorih :) par fotki sa keja za kraj 3-5-7-9 (2006 - 2007 - 2008 - 2009) ;)


 

Prilozi

  • Picture 0071.jpg
    Picture 0071.jpg
    260,1 KB · Pregleda: 355
  • IMG_3551(2).JPG
    IMG_3551(2).JPG
    70,3 KB · Pregleda: 382
  • IMG_0016_cr.jpg
    IMG_0016_cr.jpg
    45,3 KB · Pregleda: 386
  • Bucko9.jpg
    Bucko9.jpg
    207 KB · Pregleda: 379

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Bravo Mito! Odlična tema! Preventivna tema ali i kurativna glede nedoumice oko klasa mušičarskih štapova.
Upravo tako, čoveku se može zbog nedovoljne informiranosti učiniti da je jačina klase štapa uvek određena ribi i njenoj borbenosti ali to nije uvek tako. Često jačinu klase pa i akciju određuje i voda na kojoj lovimo, vrememenske prilike, težina ili veličina mušice, daljina zabačaja itd.
Na jezeru na kakvom ja uglavnom lovim ja se ne bojim niti šarana od 30kg ubosti mojom 7/8-com mad bi zbog kraće borbe radije izabrao močnu desetku ili čak 12ticu ali samo da borba ne bi bila predugačka jer je jezero ogromno i uglavnom riba nema gde da se podvuče...površine sa lokvanjima i nekim podvodnim preprekama su vrlo male naspram jezera mada se oko takvih prereka najčešče muvaju baš grdosije  :D Na otvorenoj vodi i čistini kako je uglavnom na toj vodi nema frke ni sa prvo spomenutom klasom ni sa onako ogromnim ribama preko 20kg.
Nadam se da ču ove godine oboriti lični rekord a možda i svetski ff rekord šarana  :D i naravno bez ikakvih mirisa i prihrane sa čistom sintetikom  8)
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
@Lovim i sa skraćenom strunom klase 9 kojoj je sva težina u prvih par metara tako da mi nikakvo veliko raspucavanje na uskom prostoru ne treba. @
Milanče, objasni mi ovo.
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Upravo kako Milanče napisa ,svaka reka ima nešto svoje ,svako od nas ima nešto što mu više kao i nešto što mu  manje odgovara .Ja sam celo prošlo leto pecao bucova na 9ft #5 i ok mi je bilo za površinske strimere tipa gurgleri ,popperčići i slično ali sam kod otežanih clouser minnowa i ostalih otežanih strima koje sam ponekad plasirao bucovu bio uskraćen za izbačaj ,pred kraj sezone sam počeo da upotrebljavam 10ft #8 i više sam nego zadovoljan jer mi pokriva sve situacije na Tamišu što se tiče bucova a osećaj i borba sa ribom  je uistinu za nijansu lepši na štapu #5.

može i na #5 a može i na #8


 

Prilozi

  • Vision GT four four #5.jpg
    Vision GT four four #5.jpg
    165,3 KB · Pregleda: 304
  • Vison 3Zone #8.jpg
    Vison 3Zone #8.jpg
    86,4 KB · Pregleda: 309

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Rancic je napisao(la):
@Lovim i sa skraćenom strunom klase 9 kojoj je sva težina u prvih par metara tako da mi nikakvo veliko raspucavanje na uskom prostoru ne treba. @
Milanče, objasni mi ovo.

Imam neku strunu sa promenljivim vrhovima (plivajući, intermedijalni, tonući...) sa kojom lovim bez ovih dodatnih vrhova :hammer: :hammer: :hammer:
Nije mi zgodna u kompletu zato što često uvlačim strunu strimerišući sve do vrha štapa a onda mi se spoj strune i vrha uvuče u štap i smeta kod sledećeg zabaca. Ovakve strune preporučujem samo onima koji love na terenima koji omogućavaju da im je ceo izmenljivi vrh stalno van štapa.
Samim tim moja struna ima težinu koncentrisanu pri samom vrhu pošto joj nedostaje onih sužavajućih nekoliko metara. Njih čuvam kada budu zatrebali  :whistle:

P.S. Funkcioniše odlično u ovom mom slučaju, ne garantujem da bi se nekom drugom svidelo :D
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Polovinu prošle sezone sam mušičario bucova štapom klase 4-5,koja je,ipak,pre četvorka nego petica.Lovio sam na čistom delu Dunava,bez prepreka,brza i virovita voda.Nisam imao nikakvih problema sa vađenjem i krupnijih komada!Ipak,ove godine sam prešao na šesticu zbog zatravljenog dela vode gde je potreno u mestu zaustaviti ribu,pa i one od 3kg.Kanap koji sam koristio je intermediate sa tonućim vrhom od 3 metra.To planiram i ove sezone!
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Uh, probao sam da bacam taj kanap sa tonućim vrhom. Ne ide mi baš....
:doh: Dali mi štap sa tim kanapom i kao - probaj ovo. Krenem ja, vidim da nešto ne valja, al nemam pojma šta je.
Tek kad mi palo pred noge vidim tonući vrh.... :'(
moram da vežbam.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Rancic je napisao(la):
Uh, probao sam da bacam taj kanap sa tonućim vrhom. Ne ide mi baš....
:doh: Dali mi štap sa tim kanapom i kao - probaj ovo. Krenem ja, vidim da nešto ne valja, al nemam pojma šta je.
Tek kad mi palo pred noge vidim tonući vrh.... :'(
moram da vežbam.
Ha,ha,dobar si!Samo,leti kanap kao lud,bacam dobre daljine iz dva lažnjaka!Mali strimeri lete kao avioni,a i teže za smuđa nosi kanap jako dobro!
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Ljudi cesto imaju predrasude vezane za pribor u smislu da odredjene kombinacije vezuju za odredjenu vrstu ribe i toga se drze dosta striktno, sto je pogresno.
Sa takvim sam se predrasudama cesto susretao dok sam pecao na varalicu tipa "ti peacas smudja sa stapom 150 g" t.b. ili "korstis glave od 40 g" uz silno iscudjavanje itd(naravno ulovi su demantovali to iscudjavanje). Generalno treba biri otvoren za sve moguce kombinacije pribora koje su prilagodjene vremenu, mestu velicini i tezini muva kao i potrebnoj snazi da se na odrejenom terenu savlada uspesno riba.

Mito odlicna tema uz odlicne praktcne primere zasto je potrebno izaci iz uobicajenih sablona(duzina, klasa i odredjena vrsta ribe.) kada je u pitanju pribor.  :tbumb:

 

kurare

Senior member
Učlanjen(a)
19.09.2008.
Poruke
188
Broj reagovanja
0
Ja pecam pastrmku i grgeča 10kom i shooting headovima. Ali pecam u vodi gdje nikad neznam šta če da naleti. Ove godine lovim pastrmku 8com.

Janez
 

beba

Junior member
Učlanjen(a)
20.12.2008.
Poruke
26
Broj reagovanja
1
U velikoj meri konfiguracija terena odredjuje pribor koji ce se koristiti.Npr.reka sa dosta prepreka ,jaka i duboka voda a jos pastrmka i sestica je slaba u nekim slucajevima.
 

NajIgor

Full member
Učlanjen(a)
20.04.2010.
Poruke
673
Broj reagovanja
0
Lokacija
Vršac
zvezdan je napisao(la):
Polovinu prošle sezone sam mušičario bucova štapom klase 4-5,koja je,ipak,pre četvorka nego petica.Lovio sam na čistom delu Dunava,bez prepreka,brza i virovita voda.Nisam imao nikakvih problema sa vađenjem i krupnijih komada!Ipak,ove godine sam prešao na šesticu zbog zatravljenog dela vode gde je potreno u mestu zaustaviti ribu,pa i one od 3kg.Kanap koji sam koristio je intermediate sa tonućim vrhom od 3 metra.To planiram i ove sezone!

Zvezdane jesi li koristio otežane strimere(koje), dok si bacao sa tim lakšim štapom?
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Tim štapom sam te godine mušičario sve,babuške,bucova,smuđa...
Najvećeg smuđa te godine dobio sam nekim otežanim clouserom od polarne lisice!Taj Serov štap je bio neverovatan,svojom glupošću sam ga slomio prošle godine!
 

NajIgor

Full member
Učlanjen(a)
20.04.2010.
Poruke
673
Broj reagovanja
0
Lokacija
Vršac
Pitao sam konkretno zbog bacanja i težine strimera, šta si imao od kanapa?
 
Vrh Dno