Culo ukusa i mirisa...?

V

vaga

Guest
Da li ribe imaju razvijeno culo ukusa i mirisa ?Interesuje me dali postoje neke arome kojima bi se mogle tretirati muve,dali muve uopste imaju neki miris i dali on utice na rad riba... :hmmmm:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
vaga je napisao(la):
Da li ribe imaju razvijeno culo ukusa i mirisa ?Interesuje me dali postoje neke arome kojima bi se mogle tretirati muve,dali muve uopste imaju neki miris i dali on utice na rad riba... :hmmmm:
Ribe imaju odlično razvijeno čulo mirisa i ukusa. Međutim, to im neće pomoći, jer da bi okusile našu muvu, moraju da je uzmu u usta, a to je već težak zajeb, jer sledi kontra i gotovo je sa njenim njuškanjem i žvaćkanjem. Možda bi miris mogao da pomogne da neka oprezna i selektivna riba radije zgrabi našu nimfu u mirnoj vodi, ali čulo ukusa neće stići da upotrebi, jer će pre toga osetiti neverovatan bol od uboda udice i zaboraviti na ukuse i pokajati se što je ikada bilo šta stavila u usta. :doh:
 
V

vaga

Guest
Na to i mislim,cuo sam da sarandzije imaju neke umakaljke na bazi feromona,koje deluju veoma efikasno na stimulaciju parenja riba pa se bolje i hvataju.Na tako neshto mislim,jel probao neko mozda sa takvim nekim sredstvom i uopste da li je moguce napraviti neku "trajno-mirisljavu" muvu.
Ja mislim da je to veoma interesantna tema i smatram da je za uspesnost lova pored vernosti imitacije mozda jos bitniji faktor miris.
Na to misljenje me je nagnalo secanje iz proslosti kada sam po zavrsetku pecanja,na delu reke na kom sam pre toga bezuspesno pecao sasvim slucajno stavio smrdibubu koju sam pronasao u torbi a te godine ih je bilo ko pleve,ja mislim da mamac jos nije pao u vodu a ja sam vec imao klena,steta sto nisam imao jos buba.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.119
Broj reagovanja
1.181
Lokacija
Čačak
ja sam mislio da to govno nece riba ni da pipne, isto kao sto i dalje mislim da riba ne jede onog zelenog skakavca sa siljcima na dupetu
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
odvisno o vrsti riba, neke imaju mnogo jaka cula mirisa i ukusa ali i vida dok druge vrste slabije. postoji vec mnogo musicara koji se igraju tretiranjem muva nekim mirisima. meni je isto to padalo na pamet ali kada se bolje zamislim meni licno to i nije neki gust. taj miris ipak nije presudan ali ... npr. iz iskustva slanih musicara koji love strimerima mogu reci da strimeri koji su vec ulovili neku ribu i na sebi imaju vec nesto sline iz ribljih usta nekako bolje love  ;) Isto iskustvo imam i ja sa velikim cupavim nimfama (buggerima) kada lovim pastrmke. To ču možda probati jednom kada budem probao uloviti linjaka muvom. ako mi ne pođe za rukom netretiranom muvom onda ču možda probati osmisliti si neki miris. možda ulovim ličinke i umrljam ih u moju  :D
 

Brutallis

Junior member
Učlanjen(a)
07.03.2008.
Poruke
56
Broj reagovanja
0
Lokacija
Smederevska Palanka
CORTLAND je nekada pravio sprej MAY FLY , sa mirisom i ukusom :drool:
mada niti sam ja koristio ,a ni cuo da ga je neko koristio te ne mogu nesto vise reci o tome.
Ovde ima dugogodisnjih FLYFISHERMAN-a pa neka iznesu svoja iskustva,
fotumi i sluze da razmenjujemo iskustva
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja nisam koristio mayfly spray, ali sam jedno vreme mazao muve mešavinom benzina i parafina, jer je to bio jedini meni poznati recept za mast za muve, koji sam pročitao u nekom od časopisa iz osamdesetih godina. Nisam siguran da li je to bio "Bistro" ili "Zov". Ruke i muve su mi smrdele na benzin toliko da me komarci nikad nisu napadali, a ribe sam lovio, čini mi se, sa jednakom efikasnošću. Naravno, to su bile suve muve. Verovatno bi nimfu koja miriše na benzin svaka riba zaobišla u širokom luku. :doh:
 

Brutallis

Junior member
Učlanjen(a)
07.03.2008.
Poruke
56
Broj reagovanja
0
Lokacija
Smederevska Palanka
Mixe , ja imam bolji pochetak od tebe,GROZDJANA MAST takodje sam procitao u nekom casopisu,dugo sam je koristio,a imala je dvostruku namenu,za muve ,a kad riba ne radi za usne :D
 
V

vaga

Guest
oholi je napisao(la):
ja sam mislio da to govno nece riba ni da pipne, isto kao sto i dalje mislim da riba ne jede onog zelenog skakavca sa siljcima na dupetu

Pre nekoliko godina,neki klenaros loveci u Grdelickoj klisuri a s obzirom da nije telo da radi pokupi sa trave jednog zelenog skakavca sa siljcima na dupetu,zabaci i poce da rastura klencuge.Neke kolege koje su pecale u njegovoj blizini pitali su ga na sta peca a on manje iz zajebancije a vise iz neznanja (rec je o jednoj vrsti zrikavca) provali:"na Kasandru"(tada popularnu TV seriju).I tako Kasandra,Kasandra i taj mamac postade nezamenljiv za pecanje klena na J.Moravi i Vlasinskom jezeru...  ;)
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.119
Broj reagovanja
1.181
Lokacija
Čačak
covek se uci dok je ziv i opet umre glup

hvala za info :)
 
Vrh Dno