Da li se štuka uopšte izmrestila ove godine?

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
'vata me kriza za štuke tokom celog lovostaja i samo pričam i vodim diskusije o tome da li se izmrestila. Mnogo različitih mišljenja pa sam pomislio možda može da bude zanimljiva tema za diskusiju.

Za jezera nikad ne možemo da budemo sigurni, a naročito ako su akumulacije ili se koriste za vodosnabdevanje jer vodostaj u njima može individualno da varira. Što se tiče reka i bara... Mnogi misle da mrest nije bio uspešan jer je vodostaj bio ogroman u vreme kada je trebala da se mresti. Dok neki misle da je to baš bila prilika da se rečne štuke presele u bare spojene sa rekom i pošteno izj... izmreste.

Iskreno verujem da je ovo drugo tačno i da ćemo ove godine da imamo rast populacije štuke u okolnim barama reka.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Što se reka tiče... štuka se nikada ne mresti u koritu reke već u razlivima, na livadama i plavnom terenu, pored nasipa... Tako da je najveći problem MALI VODOSTAJ koji je čest u ovo doba godine. Ove godine je vodostaj bio dobar, ali je vreme bilo izuzetno hladno tako da je mrest kasnio. Trebao bi da bude tek ovih dana...
U odvojenim barama i jezerima uslovi su uvek bolji, vodostaj konstantan i uvek ima plićaka koji joj odgovaraju i brže se greju nego razlivi žive rečne vode. Tu je možda sve već obavljeno.
P.S. Ovo važi ovde u mojoj okolini.
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
upravo je tako ono što i ja mislim ,sve zavisi od situacije i baš kako kaže Milanče na barama i jezerim se sigurno već izmrestila ...
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
  na neku temu vec prijavih da na mestima na kojima znam da se mresti svake godine nisam video niti jedno jedino zrnce ikre, a inace su laka za otkrivanje.
  nisam cak video nijednu jedinu larvicu uz vodeno bilje. Malo mi bilo cudno da se nije izmrestila, a nema ljubavnih jurki po vodi, sve mrtvo.    na dva razlivena mesta sam video sitnu mladj koja relativno vesto pliva. nisam uspeo da je zagledam ali sada kad porazmislim to je ona -Stuka. tanka i duguljasta sa glavom koja je skoro trecina tela.
Izmerim temperaturu vode-9stepeni.
sve se to desava na Batusinackim barama koje su nevelike i lako se greju. Plitke takodje.
Sto se jezera i reka tice-mislim da nije (zbog tezeg i sporijeg zagrevanja vode) ali veliki vodostaji pogoduju za dobar mrest. To ce se tacno videti nesto kasnije kada vode malo padnu i izbistre se koliko-toliko. Uz obalu i u podvodnom bilju mrezicom se moze lako ustanoviti kakav je mrest stuke bio. Ja joj drzim fige
 
Vrh Dno