Debljine monofila i fluorocarbona - deklarirana i stvarna

Mlinka

Full member
Učlanjen(a)
10.03.2011.
Poruke
642
Broj reagovanja
1.317
Lokacija
Đurđevac, Podravina, Hrvatska
O ovome se može često nači informacije na webu, no rijetko se spominje metoda ispitivanja, kako sam takve struke - gdje su dimenzije vrlo bitne i imam prakse u laboratorijekim mjerenjima, napravio sam malo ispitivanje, radi osobnih potreba.
U ribolovu postoji potreba da je riba oprezna i ne reagira na ponuđenu prezentaciju, često izmjenom samog tipeta i stavljanjem za nijansu tanjeg, dolazimo do rezultata. No.. kada s 0,14mm pređem na 0,12 mm a tippet nije od istog proizvođača, može se dogoditi da zapravo nismo ništa promijenili, neki koji su deklarirani tanji, djeluju da su zapravo i deblji i čvršči od nekih koji su deklarirani deblji...
potaknut ovom dilemom nabavio sam mikrometarski vijak i krenuo u testiranje, rezultati mjerenja u zagradi su kada se mikrometrom skroz stisne tipet do trenutka proklizavanja opruge mikrometra (mislim da taj rezultat nije previše točan, odnosno da je tako izmjerena debljina za nijansu manja od stvarne, jer se događa promjena oblika i spljošti se okrugli presjek tipeta) pa je napravljeno i usporedno mjerenje koje bi po meni trebalo biti najstvarniji prikaz stvarne debljine i to su rezultati bez zagrade koji su mjereni na najmanji pritisak čeljusti mikrometra da tipet kod laganog opterećenja ne proklizava kroz čeljusti...


šaljem i slike s rezultatima...
 

Mlinka

Full member
Učlanjen(a)
10.03.2011.
Poruke
642
Broj reagovanja
1.317
Lokacija
Đurđevac, Podravina, Hrvatska
http://
n4z8km.jpg[img]

http://
ofys5d.jpg[img]


Ne favoriziram niti jednu tvrtku koja proizvodi monofile i fluorocarbone, ovi su mi bili pri ruci prilikom ispitivanja... mjerenje je rađeno iz osobnih potreba i sumnje da me prsti i oko varaju ili ne...  :)
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.278
Broj reagovanja
318
Lokacija
Beograd
Stani bre sad meni Stroft 0,12 ispade 0,15. E jbg bas toliko da ukradu u pm
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.117
Broj reagovanja
1.171
Lokacija
Čačak
fluorocarbon i monofil imaju razlicite tvrdoce,samim tim jedan se vise spljeska pa bude tanji.... i monofili nisu svi iste tvrdoce oa opet isti problem.

Sent from my DUK-AL20 using Tapatalk

 

vrana

Hero member
Učlanjen(a)
19.06.2013.
Poruke
1.402
Broj reagovanja
219
Lokacija
Beograd
Svaka čast, Mlinka, na cimanju oko merenja  :tbumb:
Odstupanja definiticno nisu mala
 

beelack

Senior member
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruke
156
Broj reagovanja
11
Veoma korektna analiza, hvala što si podelio informaciju!  :tbumb:

Ja sam tako poručio online Whiplash crystal upredenu strunu za varaličarenje, 0.12mm, reko laganica za dalje izbačaje, kad mi je stigla debela 30lb strunetina za soma :D :D  Mora to pod prste i oko, pa iskustvom da se proceni, naročito kod upredenica zbog drugačijeg profila.
 

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.716
Broj reagovanja
1.018
Lokacija
Svilajnac
Očekivao sam da 0.128 zaokruže na 0.12 i slične fore na sitno ali ako je zaista ovako onda je zabrinjavajuće. Sa druge strane ko koristi tipete istog proizvođača kada promeni  na manji promer siguran je da je manji. Mora da tu postoji neka mala tolerancija ali i meni je nekako mnogo za stroft onoliko odstupanje Nemci su to. Na kraju krajeva u EU i USA uvek možeš da tužiš proizvođača ako proizvod odstupa od deklarisane vrednosti ne bi se oni baš toliko igrali sa tim.
 

Mlinka

Full member
Učlanjen(a)
10.03.2011.
Poruke
642
Broj reagovanja
1.317
Lokacija
Đurđevac, Podravina, Hrvatska
svako koristi metodu mjerenja i prilikom mjerenja navlači rezultat koji njemu najbolje odgovara... isto je i s duljinom ribe...neko izmjeri 52 cm, a neko 49 cm, a ista riba...
 

Mlinka

Full member
Učlanjen(a)
10.03.2011.
Poruke
642
Broj reagovanja
1.317
Lokacija
Đurđevac, Podravina, Hrvatska
upredenice su priča za sebe, tu ameri najviše lažu... kad mjerenje ovisi o očitanju ispitivača, i nema jasno definiranih kriterija, rezultat može biti svakakav...  a obično je onakav kakav treba da bude kako želi onaj koji plaća ispitivanje, a ne stvaran.
Kod ispitivanja postoje cake koje navlaće rezultat na željeni...
 

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.716
Broj reagovanja
1.018
Lokacija
Svilajnac
O ovome se može često nači informacije na webu, no rijetko se spominje metoda ispitivanja, kako sam takve struke - gdje su dimenzije vrlo bitne i imam prakse u laboratorijekim mjerenjima, napravio sam malo ispitivanje, radi osobnih potreba.
U ribolovu postoji potreba da je riba oprezna i ne reagira na ponuđenu prezentaciju, često izmjenom samog tipeta i stavljanjem za nijansu tanjeg, dolazimo do rezultata. No.. kada s 0,14mm pređem na 0,12 mm a tippet nije od istog proizvođača, može se dogoditi da zapravo nismo ništa promijenili, neki koji su deklarirani tanji, djeluju da su zapravo i deblji i čvršči od nekih koji su deklarirani deblji...
potaknut ovom dilemom nabavio sam mikrometarski vijak i krenuo u testiranje, rezultati mjerenja u zagradi su kada se mikrometrom skroz stisne tipet do trenutka proklizavanja opruge mikrometra (mislim da taj rezultat nije previše točan, odnosno da je tako izmjerena debljina za nijansu manja od stvarne, jer se događa promjena oblika i spljošti se okrugli presjek tipeta) pa je napravljeno i usporedno mjerenje koje bi po meni trebalo biti najstvarniji prikaz stvarne debljine i to su rezultati bez zagrade koji su mjereni na najmanji pritisak čeljusti mikrometra da tipet kod laganog opterećenja ne proklizava kroz čeljusti...


šaljem i slike s rezultatima...
cuvas li mozda negde slike sa rezultatima posto su izgubljene na tinypic linku a steta je za tako nesto?
 
Vrh Dno