Dobra montaza, ali da li je moguce?

Xfactor

Senior member
Učlanjen(a)
09.08.2010.
Poruke
329
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leposavic
Ocigledno je da je ovo neki plastican model lipljena i da je prica izmisljena, ali bas me zanima da li je uopste moguce da on ovoliko naraste? Tj. verovatno da negde ima takvih primeraka, ali da li ih moguce prevariti? Ako znate neke rekordne primerke dajte slike, bas me zanima kako izgleda jedan pravi, ogroman lipljen...

http://www.fishwithjd.com/2010/04/01/the-largest-grayling-on-the-planet/
 

Prilozi

  • Giant-Grayling-1.jpg
    Giant-Grayling-1.jpg
    59,7 KB · Pregleda: 485
  • Giant-Grayling.jpg
    Giant-Grayling.jpg
    93,6 KB · Pregleda: 465

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.097
Broj reagovanja
295
Lokacija
Svrljig
:D :D :D ovaj lipljan kao da je Gogov ručni rad,. mada mislim da bi ga on bolje obojio.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
hah pa ovo sto si ti postavio se vidi sa meseca da je montaža. Koliki god lipljen da postoji moguče ga je uloviti kao i svakog jer svaki od njih mora da jede i to znači da je gladan a kada mu dupe zine i ponudiš mu "njegovu slabost" pada ko' kruška. Biti na pravom mestu u pravo vreme je ono najbitnije. Rekrodni lipljani...heh...no, ovo je arktički, postoje još lipljani dunavsko sliva i jadranskog koji su svetliji ili plavkasti. Sve ovisi koliko je velika reka u kojoj žive i koliko je bogata hranom, kakva je temperatura vode najučestalija...svaka lipljanska voda ima svoje rekrodne lipljene....a največi do sada koliko je meni poznato ulovljen je na spin kašikom i dugačak je bio 75cm...to je bilo u mongoliji. Na ff i nimfu isto tamo oko 68cm. Na tradicionalne ribarske metode nomada iz mongolije su videli ulovljene komade i od 85cm a domačini tvrde i da ih ima dugih i 1m. No, to su arktički lipljeni, mnogo veči, agresivniji rođaci našega lipca.

imagelipan.jpg


Za lipce u EU koliko mi je poznato tamo negde oko 60+ največi na ff...nemam sada nekih podataka i ne da mi se "googlati" ali tu negde su. Uveren sam da Drina krije prave gigante od lipljena.
 

Xfactor

Senior member
Učlanjen(a)
09.08.2010.
Poruke
329
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leposavic
Dobar odgovor, Seb... Sto se tice onog pitanja "da li ih je moguce prevariti?", postavio sam ga zbog nekih prica koje sam cuo o njemu od jednog iskusnog, starog musicara. Konkretno, cuo sam da lipljen raste tokom citavog svog zivota, da je njegov vid jedan od najboljih medju svima ribama i da ga pri starosti taj vid popusta... tj. da vremenom postaje sve slabiji da pred kraj zivota on jedva vidi, tada prestaje da se hrani, polako se povlaci u obalu i tu umire. Sad se postavlja logicno pitanje - ispada da je lakse uhvatiti ogromnog lipljena, nego one koji su u punom sjaju svog zivota. Ali misli se na to da se daleko selektivnije hrani, tj. da uzima samo ono u sta je 100% siguran da je hrana, vise koristi kruga cula, pa ga je daleko teze prevariti vestackim mamcem...

Bas bih voleo da procitam jedan dobar odgovor na ovo od nekoga ko stvarno zna o cemu prica, jer ovo je samo prica i ne bih da je uzmem zdravo za gotovo, a stvarno bih voleo da znam tako nesto  :yeswink:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
definitivno, iskustvo je iznad svakog teoretiziranja, ali ponekada namerno ili ne-namerno neke stvari se preuvelicavaju ili pogresno tumace i pored samog dugogodisnjeg iskustva. U prirodi glad svaku životinju učini manje osetljivom na "osečaj ugroženosti" i to joj posledično umanji oprez...i tada je najlakši plen ribolovaca. Ja nisam neki zagriženi lipljenaš i ne lovim ga baš nešto često. Ove godine imam želju malo  i njemu više vremena pokloniti jer to vec par sezona nisam tako cesto radio. Njemu treba znati ponuditi mamac, dobro poznati kakva mesta voli i gde se najcesce zadrzava i poznati lipljenski pojas vode ;) Kod nas u slo su vode podeljene na pojaseve: pastrmke, lipljena, mrene i deverike.
 
Vrh Dno