DOSIJE X - Mistifikacija ulova

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Šta mislite, da li naši balkanski mušičari imaju naviku da mistifikuju svoje ulove!?  :smoke:

Šta mislite o svemu tome?

"Ova moja riba je mnogo pametnija od te tvoje, mnogo izbirljivija, mnogooo, mnogooo, mnogooo!!!!??!!"  :hammer:

Jesu li to priče za malu decu ili ima tu nečega ...?  ;)

Iskreno, dok sam bio mlađi jedva nekako sam sebe kontrolirao da mi ne izbije koprivnjača  :hammer: kada bih čuo takve i slične priče o nekim ribama i ulovima? Sada mi je sve to samo smešno i patetično.

Neke vode (tereni) su teže i zahtevnije od drugih ali npr. pastrmka je svuda samo pastrmka sa navikama koje je dobila u svojoj okolini. Ali, neki ljudi jednostavno ne mogu da te "svoje" ribe nepoistovečuju sa mitskim bićima.  :doh::hammer: :D

Aj sad, ko' je za prepirku....evo još jedne teme za dugu zimu    :D :bleh:
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
630
Broj reagovanja
113
sebastian je napisao(la):
Šta mislite, da li naši balkanski mušičari imaju naviku da mistifikuju svoje ulove!?  :smoke:
Neki vole da mistifikuju sve u vezi mušičarenja. Što se tiče riba, dosta ljudi ima sklonost da im pripisuju nekakve nadprirodne osobine i moći, valjda da bi pojačali svoje majstorstvo hvatanja ribe.
Ispade riba neko mitsko biće koje je x puta "pametnije" od čoveka  :hammer:.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Balkanci,ne svi, svakako malo više preteruju u mistifikaciji životnih pojava, sam ribolov i ulovi dele istu sudbinu.Ulovljena riba,posebno krupna, je rešen rebus,odgonetnuta zagonetka.Više volim da "idealizujem" ribu koju ne mogu da uhvatim,verovatno podsvesno pojačavajući prijatno dejstvo euforije kada takva riba na kraju dolija.
Ipak,kao što reče Sebastian,postoje razne promenljive koje određuju sa kojom lakoćom,odnosno teškoćom,ribolovac dolazi do trofejnih ulova,pa ne čudi što ponekad teško prevarene ribe postaju "veće od života".
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
sebastian je napisao(la):
Iskreno, dok sam bio mlađi jedva nekako sam sebe kontrolirao da mi ne izbije koprivnjača  :hammer: kada bih čuo takve i slične priče o nekim ribama i ulovima?
Ništa ne brini za koprivnjaču, moj deda kaže da sluz od linjaka to 100% leči. Upecaš linjaka, čuvaš ga 3 nedelje u akvarijumu, i svake večeri posle kupanja/umivanja a pre samog spavanja protrljaš linjaka po licu. Posle terapije linjak se obavezno vraća u vodu, mada ima nekih zatucanih ljudi koji ga mistifikuju i tvrde da supa od njegovih peraja leči potenciju.  :doh:

p.s. Daleko namističnija riba Balkana je nepostojeći Salmo dentex. Kako se ta riba bori, čudo jedno!  :tbumb:
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.117
Broj reagovanja
943
Vjerojatno jer nam je tako zanimljivije, i lakše se pričaju i raspredaju priče... U tome su nas samo lovci nadmašili :yeswink:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Upravo tako. Jer kad ulovis pastrmskog samoroga onda si nadmasio ceo svemir.
@Goci, sad vise nema opasnosti od koprivnjace. Dobio sam imunitet jer kuvam caj od ljusaka kaapitalnih sarana ulovljenih na ff  :hammer:

kada se prokuzi voda i navike riba na toj lokaciji sve je manje misticno ;)

Imam jednog rodjaka varalicara. Pa kad pocne: "da ti vidis tamo te stuke, kako su tamo lukave...."  a posto ponekada lovi i plovkom podusta kaze "ah ti tvoji nisu namazan i ko ovi moji" hahaha a ja samo cekam priliku da mu izvadim mast ko sto sam vec jednom uradio pa je ispalo da sam imao srecu a rezultat je bio 7:0 za mene za 2h ribolova smudja na Dunavu. :hammer: a pre toga su bile price o istoj ribi trallala... Inace nije znao da sam tog istog smudja prije godinama llovio varallicom na raznim mestima na dunavu.
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.007
Broj reagovanja
258
Lokacija
Norway
:hammer:  I to na tenkara  stapu  :hammer:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=HKvGIOxPR_0[/youtube]
 
Vrh Dno