Druga strana Drine - Perucac

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Izgleda da ta brana koristi. Da nije nje, možda ispod ne bilo lipljena, pastrmki i mladica, a obale bi bile pune kesa i plastičnih flaša. Sve ima svoju štetnu i korisnu stranu.
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Skoro gledah neku emisiju o ovoj reci  i znatno je cistija ribocuvarska sluzba zavrzava posao ima ih pleva,tako da sam se bas zabunio kada vedeh ovo smetiliste
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
To sam potegao samo zbog suprotne strane od onog lepog a sto bi mi i samo zeleli da vidimo. jbg.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Od kada se plastične flaše masovno prodaju (čini mi se, poslednjih desetak godina) ovako izgleda svako akumulaciono jezero u Srbiji i sličnim zemljama. Kada neko počne da otkupljuje plastiku i to potpomogne neka vlada, očistiće se to. Ja sam ovo isto video na Zavojskom jezeru, u parku prirode "Stara planina".
Ja razumem one koji bacaju flaše, ali ne razumem one koji to treba da čiste. I u drugim zemljama ima budala koje prave lom, ali dođe neko pa očisti. Isto ovako bi izgledala i jezera u mnogim razvijenim zemljama Evrope i sveta, da nema službe koja se bavi čišćenjem. I Srbija ima ministarstvo koje štiti prirodu od zagađivača i sličnih gluposti. Zove se "Ministarstvo za zaštitu životne sredine" i zapošljava mnogo ljudi, od kojih izgleda ni jedan nije našao za shodno da štiti prirodu i radi svoj posao. Izgleda da se njihov "posao" svodi na čekanje skrštenih ruku da neko uništi neko prirodno dobro. Kada se to već desi, oni ga razotkriju i blago kazne, pod izgovorom "dali smo sve od sebe, ali nismo mogli protiv nenormalnog naroda". Mi bi trebalo da shvatimo da nam trebaju ministarstva koja rade ono za šta ih plaćamo, a tačno se zna ko je dužan da počisti ove plastične flaše.
Da se ja pitam, ukinuo bih ministarstva za zaštitu prirodne sredine nekih balkanskih zemalja i njihovim delom budžeta platio nekoj privatnoj firmi koja bi se time ozbiljno pozabavila. Siguran sam da bi sve mnogo manje koštalo, a ceo Balkan bi bio tako čist, da bi zaista bio turistička meka za ljubitelje prirode. Ove koji su se do sada bavili time, isterao bih sa "posla", a da ni okom ne bih trepnuo i zabranio im da se do kraja života bave sličnom delatnošću. Tako bi smo uštedeli novac, dobili dobru uslugu, a istovremeno i hiljade radnika bez "posla", za kojima "plače" motika.  U stvari, neke bih strogo kaznio za štetu koju su naneli svojim zemljama. Neko mora da odgovara za hiljade divljih deponija, koje će neko morati jednog dana da čisti.
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
Pre nekoliko godina od Japanske vlade dobili smo vrlo skup brod za ciscenje ovakvog otpada sa jezera Perucac , do prosle godine brod nije koriscen zbog nekog banalnog kvara , ali od ove godine je u funkciji pa ce i ovakva slika ubuduce biti retkost ,barem na jezeru Perucac .
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
sale je napisao(la):
Pre nekoliko godina od Japanske vlade dobili smo vrlo skup brod za ciscenje ovakvog otpada sa jezera Perucac , do prosle godine brod nije koriscen zbog nekog banalnog kvara , ali od ove godine je u funkciji pa ce i ovakva slika ubuduce biti retkost ,barem na jezeru Perucac .

Secam se emisije o tome, i treba na svakom jezeri ili brani tako nesto. Bio je i neki nas izumitelj te nazovi masine za skupljanje flasa i krunoh povrsinskog smeca. Gde, sta i dokle se sa time stiglo ne znam. Deluje prosto al mora neko da dresi opet kesu. jbg
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Bilo je na TV-u prošle godine da su i ovde u BG-u nabavili takav brodić za skupljnje flaša i ostalog plivajućeg djubreta. Problem je što se ovde to djubre skuplja oko splavova (fuj) u enormnim količinama. Pa su sad uveli foru da moraš da čistiš oko svog splava, a ako ne očistiš oderu te ko majmuna. A i neka su, splavov jesu dobra turistička atrakciaj, ali su uništili beogradske obale :'(
 
Vrh Dno