Dugonosa Kečiga (Acipenser ruthenus)

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Jednom smo negde na forumu fiše onako uz put prije par godina spomenuli i mušičarenje kečige. Večina nas zna da se ona prehranjuje larvicama, račićima, ikrom druge ribe itd. No zbog načina prehrane na dnu i u mutnoj vodi pokušaj mušičarenja ove ribe je skoro besmislen. Ali evo slučajno sam nešto probrljao po netu i naišao na kečigu. To me malo opet zainteresiralo pa sam malo pretražio internet ne bi li slučajno našao nekakve zanimljive informacije. Iz toga što sam pronašao mi je pala ideja kako bi ta kečiga mogla da bude još jedna riba u nizu koju bi mušičari mogli uspešno i ciljano da love u slučaju da ju pronađu. Pogledaje ovaj zanimljiv dio teksta (preuzetog sa  linka http://www.svetribolova.net/ribe_nasih_voda/keciga.htm):

"Kečiga dugonosa, pred smiraj dana i noću odlazi u plićake, na travnati deo pri obali, gde pretražuje sva udubljenja i rupe u potrazi za hranom. Za život joj je neophodna čista, nezagađena vodena sredina, voli kamenito i peščano dno, čistu, prohladnu i prilično brzu vodu. Kečiga dugonosa je jedini predstavnik jesetri - rod Acipenser - koji neprekidno živi u slatkoj vodi i koja ceo život provede samo u rekama. Hrani se vodenim organizmima sa dna. Odrasle ribe se hrane životinjama dna i ikrom drugih riba. Noću, prilaze obalama gde hvataju insekte koji padaju u vodu, a za to moraju da se okrenu na leđa, jer su im usta sa donje strane tela. Kečiga dugonosa u Srbiji obitava u rekama - Dunav, Sava, Tisa, i Velika Morava." Ova predzadnja rečenica (koju sam potcrtao) baš o tome govori kako bi se nju moglo loviti mokrim a moža i suvim muvama...ako to drži to bi bilo vrlo interesantno.
 
Vrh Dno