Efekat bleska

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Od kada se bavim ribolovom primecujem da ribama efekat bleskanja izuzetno privlači pozornost. Napadalnije ribe vrlo brzo reauguju. Neke mirnije ribe često dođu proveriti o čemu je reč. Provere to ustima :) Ciprinidne i Salmonidne ribe, posebno čiste grabljivice kao što je štuka, bolen, smuđ, bandar... pokazuju interes do svetlucavih silueta koje se kreču kroz vodu ili čak miruju. Nimfe sa tungsten glavicama ili ove porebrane bilo cim svetlucavim su cesto lovnije od ovih bez (koliko sam ja primetio). To nije uvek tako ali uglavnom se meni pokazalo da su sve podvodne imitacije koji i malo necim svetlucaju su lovnije od ovnih bez. Naravno u izvanredno bistroj i mirnijoj vodi nekada taj efekat može i da otera uplaši ribu. Tada su mi se bolje pokazale one obicne imitacije bez ikakvih posebnih svetlucavih dodataka iako i tu ima izuzetaka. Ovo vazi i u slanoj i slatkoj vodi. A kada smo kd slane svi ste imali vec priliku da vidite kako dubinske ribe love manje sa svojim svetlucavim krajevima pipaka ili antenica (sto god da je).
Ovo sam malo na brzaka nesto natipkao jer me zanima vase misljenje, a mozda se nisam negde dobro izrazio pa ako sam ne jasan ispravite me.
Kakva imate vi iskustva po pitanju ove teme?
 

bojan

Junior member
Učlanjen(a)
14.03.2007.
Poruke
61
Broj reagovanja
0
Slažem se s tobom!Riba voli kontraste(jer tada bolje uoči mamac),svjetla(bistra) voda-tamni mamac,tamna voda-svijetliji mamac!Odnosno tu igra ulogu i vrijeme;ako lovim na iznimno bistroj vodi,a vrijeme je tmurno i oblačno,stavljam što svijetliji mamac....i obrnuto :blush:
to je što se tiče slatke vode..U slanoj vodi barem po mom iskustvu pale najviše bljeskajući mamci,jer ih puno više interesiraju od nebljeskajućih.I to je bijela boja + bljeskanje=broj jedan,u svim situacijama... ;)
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Mnoge stvari kod riba i inace se zasnivaju na prekidu vizuelnog kontinuiteta. I pored prodiranja svetla kroz vodu, ona je prilicno ujednacena sredina kada je u pitanju kolorit i svaka promena i kontrast privlace paznju kao potencijalna hrana. Sve nase ribe svojom bojom i "dezenom" se trude da se uklope u tu kolornu jednolicnost svoje sredine (pelagijal, bentos, travnatastanista itd.), pa i drugi organizmi koje one traze kao hranu slede taj pravac. Nasuprot tome, svako iskakanje iz jednolicnosti je signAL za paznju, a u mutnim vodama ili u tamnijim delovima to je i trenutni blesak i svetlucanje, kao i kontrastna obojenost (setite se red-white Rapala, npr.) na nacin koji odstupa od uobicajene za sredinu u kojoj riba zivi. Chartreuse varalice su u mutnim vodama Dunava i Save verovatno imale isti ili slican efekat kao i crne u  cistim pelaskim bistrim i bele u tamnim vodama pri dnu - jako su se isticale u odnosu na okolnu pozadinu.
Negde, dakle, u tome verovatno lezi i objasnjenje zasto se ribe interesuju na svetlucave i sjajne detalje na muvi i nimfi.
E sad, nemoj neko da bi uzeo roze DURACEL zeku sa rudarskim slemom i prosnirao ga na udicu da lovi mladice i somove na muvanje, nije bas tako jednostavna analogija! :D
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Bljesak je efekat sa najviše svetlosti. To je reflex sunčevog zraka i jači je od bilo koje boje. Teško da će ovaj efekat ostaviti ribe ravnodušnim. Ili će ih privući ili poplašiti.
Kod mušičarenja, blještanje izazivaju flashabou, krystal flash, lamete i metalne glave.
Ubeđen sam da je blješteće materijale dobro koristiti u zoru, sumrak, po oblačnom vremenu i zamućenoj vodi, a nikako po sunčanom vremenu i bistroj vodi.
 
Vrh Dno