FlySpinner

boban.velickovic

Senior member
Učlanjen(a)
09.09.2010.
Poruke
233
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd, Niska Banja
Jel neko eksperimentisao sa malim mušicama i mepps 00 ili 000?

Varaličarcem sam koristio ovaj Mepps spinner (i slične), i imao ponekog klena ili pastrmkicu.

Težina ovog fly spinnera je 0.9g.

Evo slike, i detalja:


 

Prilozi

  • CRW_0665.JPG
    CRW_0665.JPG
    56,7 KB · Pregleda: 186
  • IMG_0666.JPG
    IMG_0666.JPG
    64,8 KB · Pregleda: 169
  • IMG_0667.JPG
    IMG_0667.JPG
    55,6 KB · Pregleda: 188

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Ufff nemoj druze ovo nema ovo veze sa flyfishingom.
 

boban.velickovic

Senior member
Učlanjen(a)
09.09.2010.
Poruke
233
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd, Niska Banja
crni je napisao(la):
Ufff nemoj druze ovo nema ovo veze sa flyfishingom.

:)

Ja sam početnik u FF... štaviše još uvek ne umem ni da zabacim kako treba.. ali ne vidim razlog da se ne eksperimentiše.

Možda nije FF ali je ribolov...

Da me publikum ne shvati pogrešno, ovo malo što sam do sada pokapirao, sa ovih nekoliko izlazaka na vodu sa FF opremom, pecanje suvom muvom je fenomenalna stvar, ali još uvek nisam stigao da vidim recimo prednosti nimfarenja FF opremom u odnosu na isto to nimfarenje laganim varaličarskim štapom (do 5 ili 8g TB).

Doduše, zaista sebe smatram nekompetentnim po ovom pitanju, pa zato pitam :)

 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
najiskrenije, mušičar može biti neverovatno učinkovit ribolovac ali ne zbog same opreme...lakše i učinkovitije je loviti varaličarskom tehnikom grabljivice. Druge ribe drugim tehnikama. Mušičarenje je na kraju krajeva veoma zahtevno i zahteva mnogo truda da bi se tom tehnikom stvarno uspešno lovilo. Zato mušičarenje nikako nije lepo zbog toga jer je to neki lak način ribolova. Mušičarenje je samo po sebi lepo kao cela slika (način ribolova, tehnika zabacivanja i prezentiranja mamca, vezanje mušica...). Ako želiš učinkovito loviti npr. nimfama uzmeš tirolac i drndaš tako gomilu muva po samom dnu i eto ti riba svakojakih...ali to nije FlyFishing iako se lovi imitacijama koje nazivamo "mušice".  Mušičarenje se razlikuje od ostalih ribolovačkih tehnika po tome da mi bacamo mamac težinom kanapa što opet zahteva poznavanje barem nekoliko osnovnih tehnika zabacivanja.

Amerikanci več odavno, još se mnogi mi nismo ni rodili, koriste spinner mušice...tj. mušice koje imaju i spiner kao dodatak, neke imaju proprelerčiće, neke i zvečke itd.

Ja lično još nisam koristio ništa slično tome a i ne znam da li hoču. Nemam ništa protiv toga dok god imitacija ima pravu dušu mušice ali ako se na kraju mepsove leptirke natakne samo muva ili na kraju voblera natakne još kakav strimer  :hammer: :doh: to za mene lično nema veze sa ff-om.

Kada mušičar odlično savladi FlyCasting, lepo ima uparen pribor za određenu svrhu i kada pozna ribu koju želi da lovi i razume celu priču "ko svoj đep" + ako još pozna i vodu...on je glavni ribolovac na vodi, pravi virtuoz...lepo ga je gledati, lepo je biti on  ;)

 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Naravno da treba da se eksperimentise...masta je najlepsa stvar,samo...
Zaista ne treba uporedjivati varalicarenje sa musicarenjem jer su to potpuno drugacije vrste ribolova.
Ako neko ima zelju da na musicarski stap vuce mepsa 0 ili 00 ili recimo vobler 1,jos bolje dvodelni ima bolji rad najbolje da ne pocinje sa musicarenjem.
Ne omalovazavam varalicare da me neko pogresno ne razume.Ali ne vidim svrhu upotrebe musicarskog stapa i kanapa ako se na kraju nalazi meps.

Pozdrav

 

boban.velickovic

Senior member
Učlanjen(a)
09.09.2010.
Poruke
233
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd, Niska Banja
Opet kažem, ne bih da me shvatite pogrešno, uglavnom se slažem sa vama..

Granice negde treba da postoje, inače će neko mušičarenjem nazivati i veštinu da na udicu stavi neku živu bubu, recimo skakavca i da tako peca.... 

E sad, gde su granice? 
Neko će granicu postaviti isuviše rigidno. Ja znam mušičare koji ne priznaju ništa osim suve muve.

Neko će granicu spustiti, pa će koristiti i nimfe... neko će koristiti strimere sa cuclom koja me strašno podseća na paknu na vobleru... a da ne pominjem to što strimeri obloženi epoksijem čak i zaliče na voblere... imamo već i višedelne strimere...

Pitanje da li je nešto straight mušičarenje, ili je neka druga vrsta ribolova je posebna tema, i sigurno je već obrađivana na ovom forumu.

Dakle, možemo da ovo i ne nazovemo mušičarenjem, samo me zanimalo da li se to radi, i je neko pokušavao da baca mepps 00 leptire u kombinaciji sa mušicom. 



 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Ma ja sam ih bacao letos ,eksperimentisao sam i imao sa gomilu štuka na divljem Tamišu ,ali mi nije više zanimljivo za korišćenje u mušičarenju ,teško je za mahati ....  ostao mi je mislim jedan jedini u kutiji sve ostale sam pokidao u granju i neću ih više vezivati ...
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Varalice se bacaju daleko njihovom težinom odgovarajučim štapom, što je tanja struna dalje leti i to svi skoro znamo...

"Mušice", koje smo mi navezali pa makar posle i ulepili  ;) bacamo težinom kanapa i zato "mušice" ne bi valjalo da su teške kao varalice...i tu je razlika velika.

Ako nešto ne možemo lepo bacati ni jednom kombinacijom struna, lidera i štapa a da je nama to pri tom ugodno i da nemamo kontrolu nad sistemom u zraku onda to nema smisla koristiti. Za postizanje dubina koristimo tonuče kanape raznih tonučih brzina. Naravno nešto otežanja stavljamo i u muhe. Ako preteramo sa otežanjem na vodi shvatimo da to nema smisla  :hammer: i menjamo taktiku.

To je istina, svako za sebe mora da stavi neku granicu ali na mnogim vodama gospodari voda su več postavili određene granice tako da se ribolovci tu ne moraju opterečivati sa postavljanjem ličnih granica, dovoljno je da poštuju pravila  :lol: ;).
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Zato sam ja odlučio da predstojeću Štuka Fly sezonu budem "purist" tj koristiću što lakše strimere ,površince od policelona  i poppere od Jelenske dlake kao i lagane divere  tipa Dahlberg Diver ,nadam se da će voda za koju sam ovo namenio biti u dobrom vodostaju u pozno leto i jesen ... ako ne onda ista priča ko i ove godine opet tonuće varijante ..
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.183
Lokacija
Čačak
bobane, kao sto sone rece, tesko je za mahati, krilce se vrti kroz vazduh i posle se sve mrsi, ne moze se dizati sa vode kako treba.....jednostavno neprimereno je priboru. pricam ti iz svog iskustva, probao sam to pre desetak godina u svojim pocetcima kada sam svasta stavljao na kanap. tada je moj musicarac bio klase 7 sa rupom u rukohvatu da mogu po potrebi da dodam plutu i masinicu i tako dobijem varalicarac :D, sprovodnici su svi bili keramicki a mahanje sa stapom od fiberglasa i karbona je bila velika muka.

suva je najlepsa za lov ali ko ovlada nimfarenjem taj spozna pravo stanje ribljeg fonda na nekoj reci a kad ima rezultata ni nimfarenje nije lose, cak naprotiv
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.183
Lokacija
Čačak
nema na cemu.

sto se tice dal je sportski ili ne, dok god radis po zakonu jeste sve ostalo su gluposti. ali ne treba zaboraviti sta je musicarenje.
ja sam tek kad sam muvu skapirao shvatio sta je doooobar ulov, tako da nije metoda manje ili vise sportska vec covek, plovkarosi su ribilovci isto koliko i mi, cak i dubinkasi...iako mrzim da pecam tako :D

pecaj i uzivaj  :tbumb:
 
Vrh Dno