Gocijeva formula za predvez

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Videh na jednoj temi da se preporučuje da se predvez napravi od monofila 0.45, 0.40, 0.35, 0.30, 0.25 i 0.20 mm. Meni se ovo pravilo ne sviđa. Ovde je uvek isto umanjenje prečnika, za neku konstantnu vrednost. Ovde je to 0.05 mm. Ovakvim pravilom dobijamo da se procentualno debljina prvo sporo smanjuje, a onda sve brže i brže. 45/40 = 1.125, 40/35 = 1.143, 35/30 = 1.67 i tako dalje. Dakle procentualna razlika je sve veća i veća.

Poznato je za Blood knot poželjno da su prečnici struna što sličniji. Ovako imamo da je naš Blood knot najpouzdaniji na najačem spoju (jer je tu najmanja razlika u debljini), a najmanje pouzdan na najtanjem spoju, jer je tu razlika najveća.

Ja bih voleo da napravim predvez gde će se površina poprečnog preseka najlona smanjivati za konstantan procenat. Recimo hoću da napravim predvez od 6 delova, počev od 0.45, pa do 0.20 mm. Pitanje je koje debljine monofila odabrati za 4 unutrašnja monofila kako bi se površina poprečnog preseka uvek smanjivala za isti procenat?

Uz malo računice ja dobih formulu:

Neka je n broj segmenata, d(1) debljina najtanjeg segmenta, d(n) debljina poslednjeg, najdebljeg.

Prvo izračunamo koeficijent k po sledećoj formuli:

k = d(n)/d(1) stepenovano na 1/(n-1)

Ostalo je lako:

Počnemo od najtanjeg prečnika i svaki sledeći računamo po formuli:

d(i) = d(i-1) * k

Tolko!

Ovo primera:

Predvez od 4 dela, najdeblji 0.40, najtanji 0.20. Pitanje je koji su idealni prečnici druga dva dela?

Dakle:

n=4, d(4)=0.40mm, d(1)=0.20mm.

k = 0.40/0.20 stepenovano na 1/(4-1) = 0.333, tj. k = 1.26

d(2) = k * d(1) = 1.26 * 0.20 mm = 0.252 mm
d(3) = k * d(2) = 1.26 * 0.252 mm = 0.317 mm
Kao proveru da je sve Ok možete sračunati i d(4):
d(4) = k * d(3) = 1.26 * 0.317 = 0.40 mm.

Dakle vaš željini predvez izgleda ovako:

0.40 mm, 0.32 mm, 0.25 mm i 0.20 mm.

Primer 2:

Hoćete predvez od 5 segmenta, počev od 0.45 završno sa 0.16 mm

k = 45/16 stepenovano sa 1/(5-1)=0.25, što iznosi 1.295

d1 = 0.16
d2 = k * d1 = 0.207
d3 = k * d2 = 0.268
d4 = k * d3 = 0.347
d5 = 0.45

Dakle trebaju vam monofili od:

0.45, 0.35, 0.27, 0.21 i 0.16 mm, odnosno najpribližnije ovome.

Eto...  :)
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
@ Goci - 5 od prof. Martića (dipl.math.) za račun i objašnjenje. A za pecanje može i jednostavnije - da ti lepo kupiš od Kuzme konusni upredeni!!! :D :D :D

 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
zvezdan je napisao(la):
I ti si "lud",k'o i Seb. :tbumb:

:D :D :D :D
@Goci, svaka cast za izracun, uvek sam se divio ljudima koji su voljeli da sew bave "brojevima", ja eto imam fobiju od brojeva (matematike)  :blush: :'( Cim vidim ovakve formule meni se pobrka u glavi i pola sata ne mogu doci sebi  :D. Kada nesto mora da izracunam onda to traje celu vecnost, prvo opustanje...sto nekih priprema, cela ceremonija  :doh: :D Matematika mi je uvek pravila zlo i vrtoglavicu a kemiju da ne spominjem dok za cudo fizika je uvek bila cista suprotnost  :-[ :-\ ??? ali tako je...svaka cast majstore, a posto vidim da i milancetu matematikia nije mrska ako mi sta zatreba "njega ce pitujem" za pomoc  :D :tbumb:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
:)

Ovo je mnogo prosto, samo deluje opasno.  ;)

Jedino treba da uklaviriš kako nešto da podigneš na neki stepen, a da taj stepen nije ceo broj. Ništa lakše: imaš na većini digitrona opciju "x na y". Otkucaš x, pa to dugme, pa y, pa =, i ete ga!  :) Tako dobiješ onaj koeficijent k, ostalo je prosto.

Verujem da bi se ti snašo i bez ove pomoći, ali znam da ima ljudi koji su tanki "s matematiku", pa nije zgoreg još malo pojasniti.  ;)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
mozda bi se snasao ali sam ja svkako "tanak sa matematiku"  :D U svakom slucaju fala a ja cu danas ili sutra malo da vrtim najlon...odnosno da radim pleteni predves.
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
haha. Bravo Goci pre svega za trud, a i za razmisljanje.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Razmišljam ja svakodnevno, a ponekad se i trudim.  :lol:

Još samo da ovo ima neku praktičnu vrednost...  :-\ Ja mislim da ima...  8)
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Evo i ja da kazem nesto na ovu temu..
Zapravo sam siguran da je doslo do velike zabune zbog Gocijeve igrarije X - Y.
Dok smo juce sedeli i razmatrali ovo videli smo da ima itakakve logike ono sto je Goci napisao..
Samo jos da ga sprovedemo u delo,sto ce se desiti veoma brzo mozda cak i veceras...
Kada ga sredimo ide slika i cena  ;) ;) jer nEbi trebalo biti vecih problema oko ovog..
--Goci odvajaj slobodnjaka za --GOCIJEV XY PREDVEZ-- :yeswink: :yeswink: :yeswink:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Mene ovaj tvoj post zbunjuje više nego diferencijalna jednačina drugog reda Sebastiana!  :)
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Sad je jasno - Fox misli na pleteni predvez, a ja sam sve ovo zamislio za običan predvez od 4-6 monofila vezanih Blood knot-om (ili nekim drugim u uste svrhe).
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Goci svaka čast! :tbumb:
Meni ovakve stvari izazivaju mučninu i glavobolju :D
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Veoma interesantno razmisljanje.

Recimo da prisvojimo Gocijevu teoriju kao tacnu i neoborivu, postavlja se pitanje kojih duzina trebaju biti strune d(1)-d(n) da bi se sile pravilno raspodelile i muva pravilno pala. Eto teme za razmisljanje. Ja sam do sada uvek koristio iste duzine struna ali pretpostavljam da matematickim putem moze da se dodje do boljeg resenja.

I jos jedna nedoumica. Da li je ova teorija vazeca i za druge tipove cvorova, kao sto je recimo Surgeon's Knot koji ja koristim? (moje misljenje da vrsta cvora ne utice na ove proracune)
 
Vrh Dno