Gryllotalpidae

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Gryllotalpidae - "Rovac", "Vrlac" ili "Mrmak" (http://www.agr.hr/hed/hrv/nazivi/nazivi5.htm). Nešto više informacija o ovom rodu insekata imate i na linku: http://en.wikipedia.org/wiki/Mole_cricket

Uglavnom, većina ljudi koji su se ikada bavili i malo sa baštom, vrtlarstvo...poznaju ovog insekta kao štetočinu. Najdraži su mu mladi koreni zelene salate i kupusa koliko ja znam iz iskustva  :hammer: :D inače, štetočina je na široko prema mojim saznanjima. Ali dok još nisam bio mušičar kada god sam bio u bašti i kada god da sam naletio na ovu bubu završio je u plastičnoj kantici sa glistama. Iako sam večinom blinkerisao po nekada sam znao i na dubinca da zabacim. Ako sam imao mrmka to je bilo sjajno, odlican mamac za soma, jaza, naravno i klena ali i za šarana, tu je i mrena itd.  ;) Ja sam najviše znao da ulovim soma i jaza sa ovim insektom i po neku manju mrenicu.
Mušičaru koji lovi na raznim vodama, verujem da ovaj insekt može da bude koristna muva u kutiji. Šta vi mislite o svemu tome i kakva iskustva imate?

Ideju za ovaj topic mi je dao naš kolega Djomla, tako da ako vam se ovo sve čini zanimljivo sve je počelo od njegove sugestije sa topica "Crv".
Sečam se još kao da je bilo jučer, prva moja riba  ulovljena na muvu i to ne kupljenu nego moju  :). Pokušao sam imitirati muvu iz jedne HR. ribolovačke revije.  Pupu tulara zvanog NANA. Daleko je to bilo od toga :hammer: više je ličilo na rovca, pa čak i boje je bila tu negde, jer sam joj telo par puta oblio neostikom  :hammer: hehe da, dobro ste pročitali...no boja je na kraju bila jako zanimljiva, na kraju je ispala jako gadna i živa buba iz daleka slična rovcu. Sa njom sam uspešno lovio jazeve. Sa imitacijom rovca bi to bilo sigurno extra. Uveren sam kako je i sam Djomla rekao, da bi to bilo nesto stvarno dobro za klena (no i za druge ribe)!
Kolega, svaka čast za ideju.
Ako budete u prilici da ulovite rovca slobodno ga slikajte i postavite na naš forum. Ima toga na netu za copy and paste, mada ja mislim da je lepše ako imamo svoje autentične slike insekata sa baš našega podneblja. Večina nas zna kako ova bubica izgleda ali bi slika olakšala vezanje svima koji su zainteresirani za to.
 
Vrh Dno