Grza

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Vec pisano o ovoj reci na forumu. dacu samo kraci osvrt na situaciju gledano iz godine u godinu unazad, dobre i lose strane.

Skoro svake godine me put nanese na ovu recicu, njem izvor i dva vestacka jezerceta. Svake godine isti razlog, da se sa drustvom, u sat, dva tri isucu stapovi iz futrola, montiraju cekrci i kanapi, stavi muva i da sa prvim zabacajem kazemo "dobar dan" za sledecih 6 meseci u mojoj Srbiji i njenim pastrmkama.

Okolina se sve vise i vise menja - urbanizuje - na STETU ove prelepe prirode, recice, jezera, izvora i okoline.

Primetio sam svuda oznake turisticke organizacije Paracina, samo nisam siguran da li je to staraoc ovoga dela ili nek vrsta reklame. Ono sto ne moze a da se ne primeti jesu oko jezera raklja do raklje (da ne sirim mnogo oko toga), jos primetnije da je u jezerima ribe manje iz godine u godinu. Nije da je nema ali kako se gazduje ovim delom, bojle i da ih nema, makar ne bi dolazili iz razloga da je brze bolje, praveci piknik, ili kampujuci, bace na tiganjce, ili ponesu kuci. Za setace, putnike dobronamernike, turiste, ljude koji bi da pobegnu od cigle i betona primetno je veci broj klupica, neke sa neke bez pokrova, obelezene staze i znaci opasnih delova, obelezene su staze. Smem da kazem da je cisto, smem sada, ali sa pomisli na lepe dane vec mi se lagano vrti u zelucu.

Pastrmki u reci ima, velicina srazmerno kapacitetu reke. Na zalost reka nema takvih delova kako bi pastrmke imale bolje uslove da opstanu i da ih bude u vecem broju. Prirodni delovi, nepristupacni za pecanje.

Vec mi mrda zivac pa da skratim. Iskoristio sam dan kada je najmanej ljudi na tom delu, tek po koji ribolovac i za otvor sezone od par sati imao lep dan. I sto se tice pastrmki nekoliko komada i sto se tice vremene i naravno jagnjetine ispod saca za rucak po zavrsteku tih par sati.

Prepustam vas videu sa izvora i nekoliko slika

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=C01DsLz0wv0&feature=youtu.be[/youtube]
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Slike ulova
 

Prilozi

  • DSC05621.JPG
    DSC05621.JPG
    482,4 KB · Pregleda: 380
  • DSC05622.JPG
    DSC05622.JPG
    290,9 KB · Pregleda: 363
  • DSC05637.JPG
    DSC05637.JPG
    444,4 KB · Pregleda: 361
  • DSC05641.JPG
    DSC05641.JPG
    410,9 KB · Pregleda: 347
  • DSC05644.JPG
    DSC05644.JPG
    240,7 KB · Pregleda: 331
  • DSC05648.JPG
    DSC05648.JPG
    479,5 KB · Pregleda: 342
  • DSC05646.JPG
    DSC05646.JPG
    249 KB · Pregleda: 346
  • DSC05647.JPG
    DSC05647.JPG
    236 KB · Pregleda: 337

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Slike imitacija na koje su dosli ulovi velicina 18 i 16
 

Prilozi

  • DSC05640.JPG
    DSC05640.JPG
    304,1 KB · Pregleda: 374
  • DSC05639.JPG
    DSC05639.JPG
    276 KB · Pregleda: 388

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Priroda
 

Prilozi

  • DSC05623.jpg
    DSC05623.jpg
    156,1 KB · Pregleda: 374
  • DSC05624.jpg
    DSC05624.jpg
    130,3 KB · Pregleda: 418
  • DSC05625.jpg
    DSC05625.jpg
    229,7 KB · Pregleda: 414
  • DSC05627.jpg
    DSC05627.jpg
    269,9 KB · Pregleda: 424
  • DSC05628.jpg
    DSC05628.jpg
    212,1 KB · Pregleda: 419
  • DSC05633.jpg
    DSC05633.jpg
    261,8 KB · Pregleda: 404
  • DSC05631.jpg
    DSC05631.jpg
    227,1 KB · Pregleda: 423
  • DSC05636.jpg
    DSC05636.jpg
    258,1 KB · Pregleda: 398

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.099
Broj reagovanja
299
Lokacija
Svrljig
Bambusom na otvaranje sezone, hmmmmmmm....

Veoma lepe slike.
 

saleja

Senior member
Učlanjen(a)
14.07.2010.
Poruke
488
Broj reagovanja
1
Lokacija
Jagodina
Naravski da se bambusom otvara sezona , izvedoh i ja svoj Pezon & Michel ali na resavu.... kako god otvori je i ja takodje sa ovakvom sicurijom i jednom zadovoljavajucom kalifom,,, kojou ni sam ne znam koji put vise vracam nazad.,.... da ne tupim ocu samo da se pozalim i da kazem JAVNBO. a cele godine cu se truditi da sto vise pljujem na RIVERs GARD, jer su ljudi dobili u ruke da cuvaju pune reke pastrmki i sve to ostavili na nemilost ribokradji.,.. Ni jednu reku ne obidju i dva puta u toku godine ako to nije Morava, pa i na njoj se zna ko krade sa dopustenjem od sluzbe... SRAMOTA... SRAMOTA...

ovo sto radi R.G. je ne cuveno i velika steta... imam takve reke uz kucu a moram da prelazim kilometre kako bi se napecao...
 

saleja

Senior member
Učlanjen(a)
14.07.2010.
Poruke
488
Broj reagovanja
1
Lokacija
Jagodina
Nije mi jasno sta si hteo ovim da kazes?? DA pecam samo na belici cele godine verovatnoi nebih, verovatno nebih u opste pecao u zivotu...
 

VELJKO

Senior member
Učlanjen(a)
17.05.2008.
Poruke
227
Broj reagovanja
11
Malo sagledao sta si napisao i reci cu ja koju o ovoj reci ...do pre koje god je to bila prelepa reka...kao sto i drugi kazu previse urbanizovano je sve to...nema to vise kao pre ribe u reci pa ni u jezeru ... jezero je gornje prazno teako reci a bilo je ribe i to bas...
godinama sam proveo bacajuci na toj reci i uzivao sam ali svake god je sve manje ribe ....ali uvek opstaje tako da imace je za po koji ulov....
 

Mafke Fly

Full member
Učlanjen(a)
17.04.2014.
Poruke
899
Broj reagovanja
1
Reka Belica mi je na 300 m od stana,i obiluje lepim klenovima,prosecnih ulova koji premasuju Moravske i ostalih reka oko JA.Ne musicarim samo ja ovde,vec i kolega koji redovno lovi polakilase i kilase,ai tvoji prvi ''koraci'' u FF-u su sa ove reke. Cemu ismevanje kolega tj.mene sto volim ovu recicu cijom obalom koja je cista i odrzava se,volim da obidjemi lepo se napecam To sto ti Saleja i ja nemamo istu ''dubinu dzepa'',pa da ja mogu da se setkam kad mi se cefne do Moravice i dr.destinacija kao ti,samo pojacava neumerenost tvog posta.
Malo vise sam vremena proveo  na rekama od tebe,i gust mi je prosetati sa detetom na 1-2 h,usput ga i uceci FF-u. Uostalom ja volim ovu reku.

Ovu reku obilazim od 86-e (tada loveci na Mepps 0 ),i znao sam svaku granu u toj vodi. I danas neprelazim  preko mostica da bih presao i dosao s'druge strane  gornjeg jezeceta,nego 5-6 m sa strane preko oborenog debla  kojim sam skakutao 80-ih.
Jos krajem 80-e su postojale orijaske potocare na vecem prvom jezeru,i nije se moglo pecati tek tako. Cuvana je Grza u tom delu i za to je  bio placen covek koji je nosio vatreno oruzije i setao od restorana do jezera.
I pocetkom 90-e to je bio krasan predeo a reka opasana  lesnicima i livadama po kojima su cesto pasla stada. Urbanizacija je bila postepena ali nezaustavljiva ,a sad svedena na to da ovu reku izbegavam,jer je postalo odvratno nakicena kapijama s 'katancima koje brane pristup reci.
Gde je kraj ? Poslednji komad livade je kupio neki Guzonja i zagradio  visokom ogradom  poveci plac da bi rostiljao sa ekipom sa 20 auta.
 
  Da postoji malo bontona,ne bi se autom moglo gaziti  na sve strane,vec bi se postovalo priobalje sa pristojne  distance. Ovo je bio prvi revir u SR,i tragicnom smrcu Babic Darka  predsenika musicarskog udruzenja POSEJDON,koji se zalagao za cuvanje tad ove prebogate vode koja je privukla paznju i Memedovicu sa ekipom i emitovana  je emisija na RTS 1. Posle pogibije Darka Babica ,reka je bukvalno ''ociscena'' za  rekordno vreme. Bilo je planova da se prave i ribnjaci i cak su izbetonirani,ali NISTA.

Sada obitava  sitna potocara,a zanimljivo je sto se jata mogu primetiti kod samog mostica pored restorana,sto je nekada bilo nezamislivo. Moralo se pesaciti  km uzvodno da bi primetio prve potocare oko mostica.

Raklje me ne brinu,jer ljudi nista ne hvataju. Dok sam obilazio Grzu,sam sam reagovao na neke ''nepravilnosti'' i nije bilo puno problema.
Za mene koji pamtim Grzu iz davnih perioda,sadasnji obilazak je razaranje nerava. Postoje  lepa mesta niz kanjoncic i nije Grza samo od jezera do restorana. Lepo se peca u selu Izvor dosta nizvodnije.
 

Tihi83

Hero member
Učlanjen(a)
18.10.2011.
Poruke
1.559
Broj reagovanja
0
Lokacija
Lazarevac
Evo moj mali doprinos ovoj temi...

yupb6.jpg
 

Mafke Fly

Full member
Učlanjen(a)
17.04.2014.
Poruke
899
Broj reagovanja
1
Hvala Tihi,ipak sam iz Jagodinu,i to mi jako drag  teren. Da nije urbanizacije,noglo bi se poraditi na ovoj reci.

Tu sa strane  pored tebe na fotosu,onaj  zeleni deo stuba je klizaviji od leda (da se slucajno neko ne prevari  da cas predje tu na oko smesniu razdaljinu,OPREZ.Bolje zaobici  ).

S'one strane jezerceta ,iz sume,nisu bile potrebne  pol. naocari. Iz sumice se jasno videlo dno jezerceta  dubine oko 2 m prekriveno potocarama i do 1 kg pojedinih primeraka i to pre poribljavanja 95-e.

Predzadnji put sam vodio jednog forumasa  nizvodno ,preko autoputa i pokazao bogatstvo pastrmkom u kanjoncicu. Covek se odusevio. Sledeceg puta sam mesto pokazao Saleji,ali je bilo mrtvo.Saznao sam da su iz restorana pustili razna sranja,i razlika je ocigledna bila ,ni  ribica  :'(. Alarmirao sam Rivers Guardu,i ljuti su bili (bio),pokusali tuzbu neku,ali,''pojeo vuk magarca''.

Cudna je Grza i neunistiva,posle ovog ''osvezenja'',opet ce se razmrdati pegave lepotice.
Ulovi nisu spektakularni,ali uzivanje ispod jezera pored lepog korita reke i svezina  atmosvere je fantasticana. Korito reke je  tesko gaiti zbog mulja do 1 m dubine. Na oko je ''Raj'',ali korak ispred i u frci ste ozbiljnoj.Mislim da taj nezgodan karakter  korita reke i cuva ove pegave mucenice od zlotvora  :yeswink:. Uvek ima  pastrmki,i u poredjenju sa nerevirskim terenima ne zaostaju puno,sudeci po fotosima sa  ekskluzivnih  pastrmskih voda. Sve je tu oko 18-22 cm.

Ujedno poziv kolegama, ko hoce da obidje ovaj kraj,tu sam,sa aparatom, a ne da smetam. Nauzivao se ''deda'' blagovremeno ;)
 

Gruja

Full member
Učlanjen(a)
08.09.2012.
Poruke
575
Broj reagovanja
1
Lokacija
Vranje
Djole je napisao(la):
Vec pisano o ovoj reci na forumu. dacu samo kraci osvrt na situaciju gledano iz godine u godinu unazad, dobre i lose strane.

Skoro svake godine me put nanese na ovu recicu, njem izvor i dva vestacka jezerceta. Svake godine isti razlog, da se sa drustvom, u sat, dva tri isucu stapovi iz futrola, montiraju cekrci i kanapi, stavi muva i da sa prvim zabacajem kazemo "dobar dan" za sledecih 6 meseci u mojoj Srbiji i njenim pastrmkama.

Okolina se sve vise i vise menja - urbanizuje - na STETU ove prelepe prirode, recice, jezera, izvora i okoline.

Primetio sam svuda oznake turisticke organizacije Paracina, samo nisam siguran da li je to staraoc ovoga dela ili nek vrsta reklame. Ono sto ne moze a da se ne primeti jesu oko jezera raklja do raklje (da ne sirim mnogo oko toga), jos primetnije da je u jezerima ribe manje iz godine u godinu. Nije da je nema ali kako se gazduje ovim delom, bojle i da ih nema, makar ne bi dolazili iz razloga da je brze bolje, praveci piknik, ili kampujuci, bace na tiganjce, ili ponesu kuci. Za setace, putnike dobronamernike, turiste, ljude koji bi da pobegnu od cigle i betona primetno je veci broj klupica, neke sa neke bez pokrova, obelezene staze i znaci opasnih delova, obelezene su staze. Smem da kazem da je cisto, smem sada, ali sa pomisli na lepe dane vec mi se lagano vrti u zelucu.

Pastrmki u reci ima, velicina srazmerno kapacitetu reke. Na zalost reka nema takvih delova kako bi pastrmke imale bolje uslove da opstanu i da ih bude u vecem broju. Prirodni delovi, nepristupacni za pecanje.

Vec mi mrda zivac pa da skratim. Iskoristio sam dan kada je najmanej ljudi na tom delu, tek po koji ribolovac i za otvor sezone od par sati imao lep dan. I sto se tice pastrmki nekoliko komada i sto se tice vremene i naravno jagnjetine ispod saca za rucak po zavrsteku tih par sati.

Prepustam vas videu sa izvora i nekoliko slika

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=C01DsLz0wv0&feature=youtu.be[/youtube]
Prelepo, posebno izvor! Svaka cast na ulovu! Na malim rekama to nikako nije lako :)
 

VELJKO

Senior member
Učlanjen(a)
17.05.2008.
Poruke
227
Broj reagovanja
11
Matke Fly ... Danas sam druze na grzi... Ako modes skoci na druzenje  na prelepoj Grzi .. Uvek si dobro dosao:) 
 
Vrh Dno