Guska od 4.5 kila i "Catch & Release" filozofija

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Dosadna je ova jesen. Zato cu i da vam napisem ovu istinitu pricu. Odavno nisam bio na pecanju (nedelju dana), a nemam ni nameru da uskoro idem. Moracu da kratim ovo medjuvreme na svaki nacin. Procitajte pricu, koja bi mogla da vam da ideju kako da testirate novi stap i jos jednom razmislite o tome da li ste prijatelj ili neprijatelj riba.
Jedne jeseni davnih devedesetih godina dvadesetog veka, gostovao sam u Zajecaru, u tazbini. Normalno, sve vreme sam provodio sto na Belom, sto na Crnom Timoku. Jedno popodne, zatekao sam se u sred Zajecara, na Crnom Timoku. Lovio sam sitne klenove na krupnu suvu muvu, vesticu (Witch). Prelazio sam iz vira u vir i lepo se zabavljao. Par stotina metara uzvodno ugledah jato domacih gusaka, kako plivaju po sred toka. Plase ribu na jednom dobrom mestu. Odlucih da preskocim to uznemireno mesto, ali mi djavo ne da mira. Zabacih vesticu medju guske, da vidim kako ce da reaguju na suvu muvu. I, eto cuda. Guska koja je bila najblica mamcu uze ga u usta. Sta bih drugo? Kontrirao sam. Mozda slucajno, a mozda namerno. Ne secam se. Ispade jezik iz kljuna i u njega zabodena moja vestica. Poce borba sa "ljutim" i ogromnim protivnikom. Sto kroz vodu, sto kroz vazduh! Otvorise se ogromna krila i ptica poce da uzlece na suprotnu stranu. Cekrk zapista kao nikad do tad.
"Sta cu ako istrci gazda?"- setih se mudro.
Srecom, bio sam na cistom keju, bez ijednog zbuna ili stabla. Ja na obali, zakacena guska u vodi.
Posao sam nizvodno, povlaceci je iz vira u vir, stotinama metara. Borba je bila perfektna. Skupili se prolaznici. Gledaju cudnog ribolovca koji grdosiju vadi. Ali ne ribu, vec pticu!
Kad se malo zamorila, pokusao sam u par navrata da je prihvatim rukom sa obale. To je bilo nemoguce, jer bi se uplasena ptica, cim bih joj prisao, okrenula i zaplivala. Doskocio sam joj tako sto sam se izmakao od obale i pustio je da se i ona udalji od vode. Onda sam je zaobisao i uhvatio je na suvom.
Kakav ulov!?
Oslobodio sam gusku i vratio je u vodu. Medjutim, neki od posmatraca su negodovali zbog toga sto sam maltretirao zivotinju. Shvatio sam da su u pravu. Ali, zbog cega se ljudi koji to isto rade sa ribama, nazivaju plemenitim? Ubadas i zamaras pastrmke i lipljene, pa ih vracas, da bi ih neko ponovo na isti nacin maltretirao. Ako mislis da si im prijatelj, varas se! Probaj da pred nekim seljakom isto to uradis sa njegovom guskom i brzo ce te uveriti da i nisi bas toliki prijatelj zivotinja. Ubrzo bi ti sam bio u ulozi plena i molio da te seljak sa sakama velicine lopate, oslobodi.
Uz plac bi ga molio: "Release me, pobratime! Catch and release, please!"
Proveo bi se isto kao i ribe koje maltretiras, a "volis" ih.
 

mceext

Newbie
Učlanjen(a)
12.01.2006.
Poruke
3
Broj reagovanja
0
Nisam bas shvatio pravu poentu ove price, verovatno zbog duzine iste. Razmisljam da li bi poenta mogla da bude:

- Gusku je posle zamaranja trebalo strpati u kesu i nosati je celi dan, posle je odneti kuci i strpati u zamrzivac, ili

- Hvatanje ribe da se zabrani stapovima i da se iskljucivo zbog humanih razloga hvata mrezama, strujom ili dinamitom i to u svrhu ishrane jer ribe na ovaj nacin mnogo manje pate.
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Ja mislim da si trebao gusku da zamaras sve do trenutka dok je onako izmucenu ne zaskoci neki gusan pa ih onda oboje izvuces na obalu. Gusku vratis u vodu (C&R) a gusana ispeces na vatri i uzivas u svezem mesu sa lokalnim seljacima :hammer: .
Svi zadovoljni i guske na broju :lol: .
 

poljo

Junior member
Učlanjen(a)
08.06.2006.
Poruke
93
Broj reagovanja
0
Idi, čovječe pecaj.Vidiš da ti se na zlo da kad nisi na vodi.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
He, he, he... Nije vam jasno, kako to (ja)musicar misli da musicarenje nije isto sto i humanost i prijateljstvo sa zivotinjama. Ja sam okoreli musicar, ali znam da nas ribe uopste ne smatraju prijateljima. Kako one koje povredjene vracamo, tako i one koje nameravamo da ubijemo.
Mi smo im neprijatelji. Mozda su im malo veci neprijatelji ovi manje sportski ribolovci, ali rezultat je veoma slican: Uznemiravanje neduzne zivotinje! Ubadanje, zamaranje, udaranje, stiskanje i na kraju, sigurna smrt, u rukama ribolovca, kad-tad!
Ako ne mislite tako, probajte da na neki slican nacin maltretirate neku drugu zivotinju, kao sto sam ja uradio, i videcete kako ce vas ljudi sa prezirom posmatrati. Odmah cete shvatiti.
Dosao sam do zakljucka da se mi, zapravo, izivljavamo na zivotinjama i u tome nalazimo zadovoljstvo. To je izgleda prirodno i godi. Zato su ljudi i izmislili sportski ribolov. To je prikriveni nacin za ispoljavanje veoma primitivnog nagona i potrebe za ubijanjem ili maltretiranjem slabijeg, u ovom slucaju, ribe. Dobro je da mi musicari, narocito uzivamo u ovoj aktivnosti, jer biramo najtezi i najinteresantniji nacin da dodjemo do zadovoljenja.
Ulovljena riba je potpuno bespomocno stvorenje. Kad je u nasim rukama, preti joj skora smrt. Ona to oseca, ali sto je jos vaznije, i mi osecamo isto. Nalazimo neobicno zadovoljstvo u tome da unistimo ili produzimo zivot jedne zivotinje. Nasuprot brojnim teorijama, osecaj svojevoljnog produzavanja ili oduzimanja zivota, je veoma slican, tako da ne treba praviti dramaticnu razliku izmedju ribolovca koji oslobadja ulov i onog koji to ne cini. Oni imaju potpuno isti cilj. Da drze neciji zivot u svojim rukama.
Ako se neka zivotinja ne da lako uloviti, izazov je jos veci i ako bude napokon ulovljena, zadovoljstvo je vece, jer vestom ribolovcu smeta zivotinja (riba) koja sama odredjuje da li ce i kako ziveti. To, ipak, mora on da joj odredi. Mora da je ulovi, pa pusti. U vodu, ili u torbu, svejedno, jer divlje zivotinje, pa i ribe su zaista u fazonu: BOLJE GROB NEGO ROB!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Sto različitih shvačanja. Ipak ja spadam među one koji smatraju kako riba nema takve osečaje, emocije ili što god več. One su za mene bića koja spadaju u hladnokrvni sloj životinja, vode se čistim nagonima nemaju tako razvijen osečaj bola, niti smisla za suosečanje ili patnju. Kod topklokrvnih, tj. kod sisavaca to postoji ali opet ne u takvom odnosu kao kod čoveka. Drugačije je ubiti srnu ili ribu. Npr. ja ne volim lov kao sport, ali u sili bi bio sposoban ubiti tu srnu, svinju, zeca itd. Toplokrvne životinje znaju poazati emocije, osjete bol....kod riba toga nema. Mnogo toga sam pročitao, slušao i gledao na tu temu. I na kraju visoka znanost to što ja tvrdim je dokazala kao činjenično stanje u kojem se nalaze određene životinjske vrste. Odnosno, jedne imaju više razvijen sistem bola i emocija, dok jedne toga uopšte nemaju. Tu spadaju ribe, nemaju razvijen osečaj bola, emocija, inteligencije za apstraktno razmišljanje; imaju samo čiste nagone i kratak period pamčenja. Vrlo malo se razlikuju od programiranih uređaja.
Nihova inteligencija i lukavost, smisao za osečaje, apstraktna razmišljanja, postoji ali samo kod nas ribolovaca. Posebno su "inteligentne ribe baš one koje ja lovim" ;-) Ta riblja inteligencija i superiornosti dolaze iz naše puste taštine.

Možda sam u krivu, ali ako jesam onda je to zato što dajem prvo mestu DeTaLjNoM istraživanju, znanosti, a ne samo površnim pretpostavkama nastale onako usput. Dok mi netko ne dokaže suprotno ostajem pri svom :);-) Kada kažem detaljno to stvarno i mislim tako!

Ps.
Malo sam razmišljao da li da podelim ovo mišljenje sa vama, da ne bi opet tupili, filozofirali. Ali, čini mi se da ovo može biti nekome koristno, ako ne sada onda u bliskoj budučnosti. Tako da eto iako se sa Mixom slažem u skoro svemu vezano uz ribolov, ovde se razlikujemo. :) Budi sretan da te nije seljak video i došo sa sačmaricom i te naterao da kupiš gusku sa probušenim jeziom :);-):p
Hehe kod nas ima dosta divljih pataka na jezeru a i na rekama, kada bi imao drugačiji stav o lovu....hmmm....možda bi ribe pecao a patke donosio kuči :-D :lol:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja ne verujem da su "naucnici" dokazali da ribe nemaju razvijena cula i slabu memoriju, jer bi u suprotnom sve do jedne postale veoma lak plen svojim brojnim neprijateljima.
U "glupe" zivotinje, sa nerazvijenim osecajima poput bola, pamcenja, detaljnog zapazanja, svakako ne spadaju ribe. Narocito ne ribe iz bistrih voda. One odlicno vide i sve "normalno" osecaju.
Najgluplja je teorija da ribe ne osecaju bol! Kada ne bi osecale bol, mogli bi da ih grizu paraziti do mile volje. One se ne bi pomerale, jer to ne bi ni osetile. A kada ne bi pamtile bol, prosle bi veoma slicno.
Sama pomisao da ribe imaju slaba cula i pamcenje je smesna, i nema potrebe uopste raspravljati o tome. Onaj ko gaji ribe u svom akvarijumu ili ribnjaku to najbolje zna. Ribe ne da osecaju bol, vec cesto osecaju i svrab! Stavise, svakodnevno se cesaju i ciste od parazita, koji ih sa svih strana u reci vrebaju.
Medjutim, postoje "naucnici" koji su placeni da postavlju teorije poput ove. Takvi ljudi rade za proizvodjace udica, podvodnih pusaka, trgovce sportsko ribolovnim priborom... A mi, musicari, bas takve "naucnike i strucnjake", najvise cenimo.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
987
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Nemoj mi jos reci da ti je podvez bio 0.14. Ako je to guska onda ima najmanje 5kg, pa kad se ta grdosija odluci da uzleti ima da pukne i 0.20 tipet, a ne 0.14.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ipak bi ja to sve nazvao samim nagonom. To sa parazitima i slicno to je sve nagonski, razvijene su tako da obavljaju svoju svrhu u ekosistemu, to sto imaju imaju tek tolio koliko im treba. Samo shvačanje nagona se različito shvača. Ono nije samo puka potreba za jedenjem, preživljavanjem i razmnožavanjem, te tri su isprepletene raznim stvarima i tvore bitak i značenje te reči "nagon".
Riba ne oseča bol i patnju koju poznajemo mi ljudi i večina toplokrvnih životinja. Nemaju te sposobnosti. To sve što rade rade nagonski. Tako kako su programirane da se ponašaju u datim situacijama tako i reaguju (modernim jednostavnim rečnikom tako formulišem).
Riba ne može apstratno razmišljati, to znači isto i to da pati. Ne može da jedan klen zapamti Mix mastera, da te onako gleda ispod oka, da te gleda kako masakriraš njegove kolege i familiju :) pa da onda ide okolo i da alarmira da je čika Mix na vodi. Neče se žrtvovati za druge klenove, neče uzeti grančicu u usta pa da ti ju zaači na udicu iz protesta. Neče da gaji mržnju prema tebi. Nema on poma. On može da bude poplašen i da zbriše, a to je samo nagon, kada ga pikneš i on se otkči, ili ga ti pustiš ne misli si on "e nečeš me više dobiti", u kratkom šoku je i posel sve zaboravlja i opet postaje ulov, možda ne isti dan ili tek nakon par sati. Ja verujem da si ti uveren u suprotno, ali prevše je toga o čemu bi se moglo pisati.
Za početak bi se krenulo ovako: kako su nastale ribe, imaju li one dušu, duh i telo kao mi ljudi, ili samo dušu i telo, koja je njihova svrha, zatim njen fiziološki sastav...dakle gledati to vodeno biće iz nekoliko perspektiva. Njenu prirodu ponašanja tumačiti kroz više stvarni sfera koje čine jednu ribu ribom.
To je jedan vrlo kompleksan skup. I vrlo je površno tvrditi nešto bazirano na površnom posmatranju, i koriščenjem tzv. zdravim razumom koji je negde u pozadini vođen svojom taštinom ili interesima. Ima ljudi koji se iskreno dugo godina bave proučavanjem te tematike. Sada to popljuvati zbog par ideja koje su došle spontanim zapažanjima je neprofesionalno i neautentično. Ali ovako se ne može doći do nekakvog rešenja. Posebno ja i ti ;-) jer ja sam duboko uveren u ovo što mislim isto kao i ti :) :lol:
Da bi smo o ovome raspravljali bi trebalo da bude u obliku istraivačog rada, ja tebi da šaljem svoje dizertacije ti meni svoje. Da jedan drugoga kritikujemo itd. Ali več u napred znam da bi ubrzo skrenuli sa teme i otpočeli jednu drugo i tek kada bi tu razrešili bi se vratili na ovu prvu. Dakle komplesna stvar. A ja nemam vremena a ni težnje ka tome :) a verujem i ti.

Hehehe...kako god...ribe su glupe :lol:
;-)

Uglavnom, dragi Mix vidim da je i tebi tesko kada ne mozes na vodu...heheh ko i meni. Ovo filozofiranje moze u nedogled da putuje, ali cemu. Pa sta ako ti mislis ovako a ja onako, vazno da mi lovimo tu "glupu" ribu ;-)

Mozda je to u stvari tako zato što ti nadmudrivanje sa ribom shvačaš više sentimentalno a ja više pratično (traženjem kombinacija i tehnika na koju ta riba padne). Ti možda vidiš tu ribu kao mitskog zmaja kojeg treba pobediti sa snagom i mudrošću a ja tražim kodove kako da upadnem u sef. Ja sam ribu upoznao na drugačiji način od tebe...u tome je razlika ;-) Možda je i to rešenje ove enigme :lol:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
"Ne može da jedan klen zapamti Mix mastera, da te onako gleda ispod oka, da te gleda kako masakriraš njegove kolege i familiju pa da onda ide okolo i da alarmira da je čika Mix na vodi."
Ovo napisa moj prijatelj Sebastian, a ni okom ne trepnu.
Ribe, ne da alarmiraju sve unaokolo kad se uplase, vec to rade vrlo uocljivo. Jedna uznemirena riba, najcesce ce svojim karakteristicnim begom poplasiti sve ostale u viru, to jest, alarmirati ih. A manje je poznato, da uplasena i uznemirena riba ispusta i alarmantni miris, koji jednako efikasno upozorava sve ribe unaokolo! Alarmiranje mirisom praktikuje i vecina ostalih zivotinja.
Drugo, ribe tacno prepoznaju svog prijatelja i neprijatelja. Da nije tako, vrlo brzo bi sve poginule i bile pojedene. Pa to je tako jednostavno! Prepoznaju vidru, stuku, bucova, ribolovca... Ali isto tako prepoznaju i miroljubive zivotinje, kao i coveka koji ih eventualno gaji i hrani. Na primer, moji diskusi nepogresivo prepoznaju mene. Pridje li im bilo ko drugi, uplasice se i raspametiti. Kada im ja prilazim, svi izadju na prednje staklo. Iz ruke mi jedu.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
4
Lokacija
Beograd
Nisam zeleo da se umesam ali ne vredi :hammer:

Mix brate, lupas za medalju! Koliko ti se puta dogodilo da uhvatis klena, privlacis ga, on se otima a prati ga 5-6 drugih? Kakvo bre crno alarmiranje, kakvo crno prepoznavanje vidri, coveka, stuke, bucova,...
I da tvoji diskusi su bili sasvim mirni i kada sam im ja cukao na staklo akvarijuma. Nisu se ponasali nimalo plasljivo.
E sad ako ti i ja licimo po stasu, mozda su od mene pomislile da si ti :hammer: :hammer:
 
Vrh Dno