hackle vs. no hackle

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Kad vec prepisujemo teme, ideje i sadrzinske celine aj da to radimo od svetskih sajtova (http://www.sexyloops.com/2007.shtml?1007)a ne od.... ko Lucky  :doh:,elem sta vise volite i sta smatrate za efektnije kod suvih muva nozice od genetickih picopevaca, domace kokosinjce ili sa druge strane malo zerca,cdc-a i sexy dubbinga na grudima vasih suvih muva, ili mozda ,sto da ne kombinaciju svega navedenog?
      a da ,i zasto?
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Kombinacija, naravno. Ne mogu da zamislim kutiju bez parashute muva ili bez sitnih jednodnevki sa krilima od CDC-a i grudima od dabinga. Mislim da ni jedan musicar ne sme isključiti bilo koju od ove dve kategorije.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
KOmbinacija, naravno, s tim da koristim (sem antrona ili sintetickih vlakana za dabiranje) uglavnom prirodne materijale i klasicne tehnike. Parashut muve nisam pravio, mada ne smatram da su lose, naprotiv. Ipak, volim da nakarikam plovne stvari (dabing tela, palmer, genetic hackle legs i CDC) na istom caddis-u, a sto, j.b.t. me ako znam!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Dobra tema!
Ja koristim i pravim svakojake muve, koje na sebi imaju genetic hackle, običnog petla, vezane starovremskom tehnikom ili parachute, a ponekad pravim i muve bez hackla.
Muve sa genetic hackle previm kada lovim krupne i agresivne ribe, poput pastrmke i klena u periodu bambule.
Muve sa domaćim hackle-om su mi najbolje za lipljena, crvenperku, bodorku i BWO-selektivnog-klena. Ona su malo mekša i sa manje problema ih ribe srknu.
Parachute muve koristim kada želim pravilan položaj pri svakom zabačaju i nešto bolju plovnost, iako mi daju iste rezultate kao i klasične, tako da nisam postao neki obožavaoc.
No hackle muve koristim u lovu ekstra selektivnog lipljena i kada su barske lepotice, bodorka i crvenperka trome i mrljave, kao i za muve koje treba da plivaju, ali ne previsoko.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Odlicna tema.
Pre deset godina kada sam opsano bio navucen na Doug Swishera poceo sam da vezujem no hackle dun. Samo da napisem da je on tvorac te muve. Medjutim, verovatno sticajem cudnih okolnosti a ne samom nelovnoscu muve, ja nisam dobro prolazio na nju. Najverovatnije je razlog bilo moje neiskustvo, ponekad forsiranje muve koda netreba, ali posledice su bile da sam se razocarao. Sve manje i manje je bilo no hackle muva u mojoj kutiji. Medjutim pre nekoliko godina sam se omalo ozbiljnije posvetio toj muvi. Ponavljam radio sam samo no hackle dun. Ponekad sam imao uspeha, medjutim nedovoljno da bi mogao da dam neku paralelu sa hackle muvama.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Ako sam dobro primetio, u vreme kad je pastrmka uzimala pod samom povrsinom, CDC caddis (no hackle) ili Goddard Caddis su otprilike isto radile kao i obicni, palmerovani tularasi sa nogicama; posebno kad ovi zadnji malo okvase krilca i legnu na vodu - udju u film. Kod CDC emerdzera jednodnevki, medjutim, razlike su ocigledne u odnosu na visokoplivajuce suve imitacije, ali to je vec i posebna grupa muva, donekle razlicita i od "no hackle" jednodnevki Doug Swisher-a, koje se vode kao suve muve, a ne emerdzeri.
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Dobro, a da vas pitam sad, sta mislite da predstavljaju oni hackle namotaji na muvi i cemu sluze, ne pisem o palmerima,palmerovanim telima tularasa, gusenicama, buggerima, nego o onih par namotaja ,,nozica''na imitacijama majskih , jednodnevki, tularasa ili cak i vestica, bambula,kocijasa kao predstavnika fantasticnih(izmisljenih ) muva , sta su te budze iza glave, rolke?! Sta predstavljaju, cemu sluce narocito ove ,,genetske'' ostre i uprcene? Ja ih sve manje volim, mada igraju i one ali sam se uverio da i muve bez hackle nisu nista manje lovne, moji primeri za to su lipljanske muve  (jednodnevke) a i muve za klena od policelona, papucha, dihtung guma i sl za koje tvrdim da su bolje bez ,,nozica'' a ljubitelji bambula bi mogli da probaju i ovu muvu u no hackle varijanti(mislim da i ona u originalu ima nogache) Kod ovih klenovskih mislim  da se klenovi plase od hackle narocito ako se njima peca u tisacima gde je zagledanje od strane vecih klenova obavezno dok se u brzacima i pored njih klen moze prevariti i na jednu i na drugu varijantu. Dobro znam , sad ce neko da kaze bolje plivaju ove sa nozicama ! Ako papucarka,bambula ili slicna muva ne pliva dovoljno a vi ste to zeleli da postignete,bacite je odma u trnje- ne treba vam.Ako jednodnevku ne drzi CDC ili polipropilen na vodi a njeno telo ne ostavlja sexy shadow iz riblje perspektive dzaba dodavanje nogacha i budzenje! Da ne govorimo o neprirodnom izgledu muve u hackle varijanti! I sta na kraju reci, moje misljenje je da su hackle materijali vrlo primenjivi ali ne i neophodni za vezivanje stvarno dobrih suvih muva i da se ti efekti nogu mnogo bolje imitiraju recimo  ostrom zecjom dlakom ili dabingom CDC, a da je kod nekih muva bolje izbeci vezivanje nogica(sta zna riba -otkud bambuli noge) a ko ne veruje neka proba!
pozz igor
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Licno mislim da hackle daje bolju plovnost, pogotovu u brzacima. Moz' da bidne, al ne mora da znaci... ???
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
U nedostatku pera, par puta sam motao bambule bez nogica. Lovnost je odlicna ali plovnost i uocljivost istih se znatno smanjuje. Zato su kod mene nogice obavezni deo.
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Mislim da se klen ne plasi nozica i da mu nije nikakav problem da usisa musicu samo ako se hrani.Cak,siguran sam da ce je pokupiti ako je zainteresovan i ako mu deluje kao lak plen tako da 2 do 3 namotaja nece umanjiti lovnost a zasigurno ce musica bolje plivati!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
St.Igor je napisao(la):
Dobro, a da vas pitam sad, sta mislite da predstavljaju oni hackle namotaji na muvi i cemu sluze, ne pisem o palmerima,palmerovanim telima tularasa, gusenicama, buggerima, nego o onih par namotaja ,,nozica''na imitacijama majskih , jednodnevki, tularasa ili cak i vestica, bambula,kocijasa kao predstavnika fantasticnih(izmisljenih ) muva , sta su te budze iza glave, rolke?! Sta predstavljaju, cemu sluce narocito ove ,,genetske'' ostre i uprcene? Ja ih sve manje volim, mada igraju i one ali sam se uverio da i muve bez hackle nisu nista manje lovne, moji primeri za to su lipljanske muve  (jednodnevke) a i muve za klena od policelona, papucha, dihtung guma i sl za koje tvrdim da su bolje bez ,,nozica'' a ljubitelji bambula bi mogli da probaju i ovu muvu u no hackle varijanti(mislim da i ona u originalu ima nogache) Kod ovih klenovskih mislim  da se klenovi plase od hackle narocito ako se njima peca u tisacima gde je zagledanje od strane vecih klenova obavezno dok se u brzacima i pored njih klen moze prevariti i na jednu i na drugu varijantu. Dobro znam , sad ce neko da kaze bolje plivaju ove sa nozicama ! Ako papucarka,bambula ili slicna muva ne pliva dovoljno a vi ste to zeleli da postignete,bacite je odma u trnje- ne treba vam.Ako jednodnevku ne drzi CDC ili polipropilen na vodi a njeno telo ne ostavlja sexy shadow iz riblje perspektive dzaba dodavanje nogacha i budzenje! Da ne govorimo o neprirodnom izgledu muve u hackle varijanti! I sta na kraju reci, moje misljenje je da su hackle materijali vrlo primenjivi ali ne i neophodni za vezivanje stvarno dobrih suvih muva i da se ti efekti nogu mnogo bolje imitiraju recimo  ostrom zecjom dlakom ili dabingom CDC, a da je kod nekih muva bolje izbeci vezivanje nogica(sta zna riba -otkud bambuli noge) a ko ne veruje neka proba!
pozz igor
:yeswink:
 
Vrh Dno