Heptagenia sulphurea

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Nimfa
image022.jpg


Imago
hsulph_im.jpg


spiner
sulph02.jpg


slike su preuzete sa interneta.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Evo danas sam malo otišao do vode u potragu za insektima, da vidim šta prevladava od riblje hrane u ovo doba kod nas na Bohinjki.

Pored nekih drugih nimfica pronašao sam dosta ovih. Čini mi se da se radi baš o  Heptagenia sulphurea nificama?! Zaokupirao sam se nimfama da sam na leteče insekte zaboravio :doh: Ako ovo nije Heptagenia sulphurea onda je vrlo slična.
main.php
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Iako nisam entomolog, gotovo sam siguran da jeste H. sulphurea. Mislim da sam je vidjao na Gradcu, ali jako retko i pojedinacno, pa mi nije bila od znacaja za lov.
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Da! Definitivno H. sulphurea.
Bravo za Seb.!  :tbumb:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Moraću da razočaram Sebastiana. Vrlo je teško prepoznati vrste, pa čak i rodove vodenih insekata. To naročito važi za stone clinger nimfe jednodnevki. Vrlo su slične i lako ih je pomešati.
Na njegovoj slici je jedna od vrsta iz roda Ecdyonurus. Heptagenia sulphurea se roji početkom leta i sada je skoro nemoguće pronaći njenu nimfu u uobičajenom obliku i veličini. Evo kako izgleda njena nimfa (maznuta slika), a evo i Ecdyonurusa istog kao Sebastianovog.
Proverena stvar. Nimfu Heptagenie s. treba potražiti maja sledeće godine, a prepoznaćemo je meću mnogo brojnijim Ecdyonurusima i drugim stone clingerima po mnogo jačim bojama, žutoj i crnoj.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Mix hvala za objašnjenje. Ovu sa neta sam video i bila je gore postavljena pa sam ju izbrisao. Baš sam bio zbunjen jučer na vodi. Našao sam još i takvih tamnijih šarenih ko' što je ta na slici sa neta? Jučer nam je bilo lepo vreme i jako topao dan. Takve odrasle žute jednodnevke sam viđao jeseni po toplim danima. Posle sam pročitao da su te takve sumporaste ili bledo žučkaste jednodnevke "Heptagenia sulphurea".  Baš me zanima koje su to ako nisu "Heptagenia sulphurea" budući da kažeš da se one pojavljuju samo s prolečem. Meni se čini da Heptagenia sulphurea može da se pojavi na vodi u toplim danima jeseni. Ako ne kojega su roda te bledo žute, sumporaste, jednodnevke? Molim te reci mi ima li još kakvih jednodnevki koje su takve žute boje a pojavljuju se za vreme toplih jesenskih dana? Insekata je stvarno jedno more i lakše je pogrešiti nego pogoditi...tu se traži višegodišnje iskustvo (najverovatnije)!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Proveri da nije ona sa tri repa, o kojoj sam pisao i slikao je, Potamanthus luteus ili možda Heptagenia flava. Još bolje je da sam slikaš odraslog insekta, pa ćemo "lako" da je identifikujemo.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ok, važi. Čim odem opet malo do vode ču se potruditi da ih pronađem.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Iako neki engleski autori tvrde da ribe ne jedu sulphera, ja tvrdim da nije tako. Možda im subimago nije baš često na dohvat "ruke", ali imago, kao ovaj na slici, ipak mora da položi jaja. Drugo, često se dešava da, dok mužjak pokušava da obuhvati ženku u letu iznad vode, zajedno padnu na brzak i tu nastradaju od lipljena, klena ili pastrmke. Svojim očima sam puno puta gledao kako taj sex-fly (spojeni mužjak i ženka) strada od nišavskih klenova, pa ne vidim zbog čega se to isto ne bi dešavalo i sa drugim ribama.
Šta će ljudima knjiga o vodenim insektima, kad imaju ovaj sajt. Pisao ja knjigu, pisao, ali dok je ja kobajagi dorađujem, prestadoše ljudi da čitaju knjige i kupiše kompjutere  :hammer:. Pametno. Otkucaš www.musicarenje.org i uživaš  ;). Mada, lepo je i kad prilegneš u nekom hotelčiću pored Plive ili Soče, posle dugog mušičarskog dana, pa predveče otvoriš "Mixmasters Entomology Book". Mislim da će knjiga, ako je bude, biti gotova za dve godine. Neću da brzam, hoću da imam fotografije svih iole bitnih vodenih insekata u svim stadijumima i oba pola.
main.php

 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ima da mi pokloniš tu knjigu i daš svoj autogram unutra  :yeswink: Ne znam zašto ne bi ribe jele to i zašto mušičari ne bi to imitirali kada več u tradiciji n.c.spidera uk vezači rade imitaciju sulphureje.
Evo ovako to oni rade samo bez ovog dodatka što sam ja dao (flash repić).
main.php
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
sebastian je napisao(la):
ima da mi pokloniš tu knjigu i daš svoj autogram unutra  :yeswink: Ne znam zašto ne bi ribe jele to i zašto mušičari ne bi to imitirali kada več u tradiciji n.c.spidera uk vezači rade imitaciju sulphureje.
Evo ovako to oni rade samo bez ovog dodatka što sam ja dao (flash repić).
main.php
Čekaj, to ću napisati u knjizi  ;). Ako ispišem sve ovde, ko će kupiti knjigu? :) U stvari, razmišljam o izdanju na engleskom jeziku, pa neka oni koji razumeju moj jezik budu povlašteni  :lol:.
 
Vrh Dno