i sta sad???

Laza

Senior member
Učlanjen(a)
25.02.2006.
Poruke
114
Broj reagovanja
0
ja skoro godinu dana pecam klena i beovicu i otprilike nista drugo, opremljen sam Masicevim muvama, znaci imam mrave, i bumbare/ose od balze, razne leptire i majske . . .
e sad idem prvi put na pastrmku i kazite mi koje musice da nadjem, znaci na koju sada radi i sve sto vam padne na pamet . . .
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Eh, Lazo, tako si nam malo podataka dao, ali posto si iz Svilajnca, pretpostavljam da ces pokusati da po prvi put musicom ulovis pastrmku na Resavi, Mlavi, Crnici ili Grzi.
Verujem da bi najvise voleo da lovis povrsinskim muvama iako jos uvek nije bas pravo vreme za to. Medjutim, vreme je pojavljivanja velike tamnomaslinaste jednodnevke, Baetis rhodani, koje ima u svim nabrojanim rekama u prilicno velikom broju, pa pripremi suve i mokre muve koje bojom i oblikom nalikuju bas tom insektu. Ako vidis da pastrmke buckaju, koristi povrsinske muve.
U krecnjackim rekama Sredisnje i Istocne Srbije ima i racica gamarusa u ogromnom broju. U stvari, to je glavna hrana njihovih pastrmki. Njega ces imitirati otezanim nimfama koje bar bojom i velicinom odgovaraju izgledu originala. Tu su, naravno, i larve velikog broja vodenih insekata, koje ce, u ovo doba godine, pastrmka, bez mnogo selektivnosti krkati.
Najvaznije, posto prvi put ides na pastrmke, je da naucis da pravilno koristis i vodis sve te muve. Ako nemas "zivog" instruktora, mnogo ce ti pomoci filmovi Douga Swishera ili jos bolje, Olivera Edwardsa. Gledaj to, danonocno.
 

Laza

Senior member
Učlanjen(a)
25.02.2006.
Poruke
114
Broj reagovanja
0
pecacu za pocetak na gornjem toku reke Resave, znaci Beljanica, Lisine, ajd dajte mi konkretno sada koje muve da trazim?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Pripremi maslinaste imitacije jednodnevki (mayflies) na udici broj 14. Ako se riba javlja na povrsini, pecaj sa tim.
Jos bolje je da ne cekas da probucka, nego da odmah pokusas s nimfama. Napravi ih na velicinama 14- 12, otezaj ih i neka budu maslinaste, crvenkaste ili zuckaste.
Dragi Lazo, ne moze jednostavnije!
 

forelle

Junior member
Učlanjen(a)
19.11.2006.
Poruke
95
Broj reagovanja
0
Lazo, sa obzirom da si pocetnik najbolje je da Marta i Aprila koristis nimfe sa zlatnom mesinganom perlom kao otezanjem. I to na br.10 sa perlom od 4-5mm na Resavi a na Br12 sa perlom od 3-3.5mm na potocima(pritokama). Pastrmka ih provereno dobro uzima bez obzira dal se nesto od insekata roji. One su univerzalne i koliko sam primetio cak ni boja nije bitna(mozes ih koristiti sa prljavooranz, braon, maslinastim i sivim telom...) Nemoj uopste da upotrebljavas sitnije musice od Br10-12, jer za to nema potrebe – pastrmka u Martu i Aprilu ne bira mnogo, a krupniju i tezu nimfu ces lakse da vodis po povisenom prolecnom vodostaju... a na suve jednodnevke br14 udara samo poneka sitna pa ti ne savetujem da ih koristis na Resavi.
Bitnije je u prolece da na povisenom vodostaju nadjes gde je  riba nego sam izbor musice, ako joj nimfa dodje u vidno polje pokupice skoro svaku!
 

Prilozi

  • nimfe s perlom.jpg
    nimfe s perlom.jpg
    14,4 KB · Pregleda: 342
Vrh Dno