Idealni štapovi za nimfarenje i "Univerzalac"

maxfly

Senior member
Učlanjen(a)
22.10.2010.
Poruke
383
Broj reagovanja
13
Kao što sam naslov kaže ajde da malo pričamo na temu IDEALNI ŠTAP.
Da ne bi lutali ajde da se baziramo na dva "najpotrebnija" štapa.
1. Nimfaroški štap
Koja aftma, koja dužina, koja akcija, koja težina je po Vama idealna? Koja je razlika izmedju takmičarskog nimfaroškog štapa i štapa za svakodnevni ribolov(ako uopšte i postoji razlika)?
2. Univerzalac - za suhu i male strimere
Koja aftma, koja dužina, koja akcija, koja težina...?

Zanima me kada bi ga Vi za sebe pravili kako bi ga napravili, na šta bi konkretno najviše pazili? (Rićma o CTS ne moraš pisati sve si Već napisao).
Da li Vam igra ulogu izgled štapa
npr Koja je boja štapa, kakav je Reel seat,koji su provodnici i koje boje itd?

P. S. Šalio sam se Rićma... 😀😀😀
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Neverovatno da se još niko nije priključio diskusiji. U srećna vremena foruma, do sada bi bilo ispisano bar 5 stranica plus bi se bar četiri člana (po)svađala. :bleh:


Krenimo od očiglednog... Iako nas marketing službe Sage-a, Winston-a, Scott-a, Orvisa, T&T-a... ozbiljno i sistematski obrađuju i svaki sledeći model im je baš to - idealan pa zato mora biti malo skuplji od prethodnika (a i taj je bio idealan), svima je jasno da idealan štap ne postoji, a neće ni postojati. I dobro je što je tako.

Ja sam sebi našao "idealan štap" u skladu sa mojim afinitetima i potrebama - ako ikako može - suva, a ako vidim ribu nije mi više bitno... suva, mokra, nimfa. Strimer nerado koristim.

Međutim, mnogi neuporedivo bolji ribolovci od mene taj štap (mekana trojka, 8 ft) ne bi ni razmatrali ili bi se slatko nasmejali. Taj štap će raditi posao na Gradcu, Zlorečici, Rzavu, Đetinji, Tari, Limu, Ribniku, Sanici, gornjem toku Ibra...

A Morave, Drina, Zeta, Morača, Una, Plavsko jezero ? Teža nimfa ? Strimer ? Bambula na 8-ici ? Loviš lipca a kroz preliv projuri mlada dugačka kao pola mog "idealnog" štapa ?

Ono što je "idealno" meni neće biti mnogima. Takođe, ukusi i potrebe su podložni promenama. Ono što ti je idealno danas možda neće biti i sutra.

Štap koji nikad neću prežaliti što sam ga prodao je dvodelni Sage LL 490 (rađen od blanka). Snažan uz jako fini medium flex. Kvalitetan, nešto duži i dobro vezan tipet 0.12 mm...
ne kažem da ga dobra riba neće prekinuti, ali moraće dobro da se pomuči.

O štapu za nimfarenje neću, jer za to ima daleko kompetentnijih ljudi. Samo ću primeti da za ozbiljno zagrižene takmičare svakodnevni ribolov ne postoji.
Postoje takmičenje i trening. :grin:

Što se dužine tiče, negde su krateži prednost negde problem.

Na terenu sa prve fotke sam voleo da se provlačim sa 6 i po stopa, krećući se uzvodno. Mesto je bilo puno divljih potočara.

Sa istim tim štapom bi na terenu sa preostale dve fotke mogao samo da kosim travu. U vodu često ne možeš, ili jedva da možeš (dubina + mulj u kome ostaju cokule :grin:), a reka je široka dobrih 30-ak, pa i više metara. Pomenuta trava smeta i kad si na obali. A ribe povremeno skaču... ozbiljne ribetine... http://www.musicar.rs/lipljen-kapitalac-sa-izvorista-lima/

Tu ni 10 stopa nije predugačko.
 

Prilozi

  • P5010607.JPG
    P5010607.JPG
    201,5 KB · Pregleda: 42
  • P8121085.JPG
    P8121085.JPG
    261,5 KB · Pregleda: 42
  • P8121100.JPG
    P8121100.JPG
    304,4 KB · Pregleda: 42

Mlinka

Full member
Učlanjen(a)
10.03.2011.
Poruke
636
Broj reagovanja
1.286
Lokacija
Đurđevac, Podravina, Hrvatska
pošto sam radio štap s namjerom da imam neki univerzalac, pa da bude za sve... only one rod... 10 ft, klasa 4... i za nimfu i pastrve i streamera za bucova, čak i za smuđa.. ide i wolly 2 grama, a ispao na kraju štap koji odlično poslužio i za dril velikih lipljana sa 0,08 i udicama 22,24, i suhu sa 0,10 mm na 5 m predveza, i nimfu, i bacanje bambule, i lov kapitalne pastrve, i celodnevno bacanje streamera, i bacanje sa strme obale iz visoke trave i sve odrađuje bez greške... odlično baca i laganu žnoru klase 3 i tešku klase 4....
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
133
Lokacija
Pančevo
@Mlinka iskreno, ne vidim lepotu u korišćenju "univerzalnih" štapova. Imam sasvim dovoljno znanja i iskustva da mogu bukvalno sa svakim štapom da se snađem u svim tim situacijama ali ne vidim svrhu. Mnogo je lepše i primerenije mušičariti sa posvećenim štapovima za različite namene... Mučio bi se ti sa ovim na morsku pastrmku u Danskoj, na suvu na Drini kao i na maloj i uskoj Đetinji i na još manjem Gradcu. Šta kad dune košava a ti bacaš strimere na Dunavu za smuđa i bucova? Ili hoćeš smuđu da spustiš 2 metra niže pa ti treba jako otežan strimer? Za Euro nymphing je potpuno neprimeren i prejak pa si totalno bez osećaja, ako staviš nimficu sa 2 -2.5mm tungstena po maloj vodi nemaš pojma gde bacaš i šta radiš...
Mislim može ali čemu, kao kad bi na jedan plovak pecao uvek ili na jedan sistem pecao na feeder...
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.054
Broj reagovanja
842
Slažem se sa marticem...ovo što je naveo pogotovu se odnosi na takmicarski ribolov...jer ti možeš da lovis na suhu sa štapom od 10ft klase 4 i spagom wf4 ali sa malim udicama 20-24 ćeš jednostavno biti spor...sa laganim nimficama kako je rečeno nemaš osjećaj niti bacas kako bi trebao...ovo vrijedi i za klasu 3 duljina 10ft jednostavno svaki štap ima svoju primjenu koju određuje situacija u kojoj se nađeš. Generalno ti sa štapom svakim možeš sve navedeno ali jednostavno nećeš biti učinkovit kao sa štapom koji je kupljen sa svrhom i namjerom.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.054
Broj reagovanja
842
Recimo za mene bi bilo idealno sljedeće:
1. Štap 4wt duljina 8 do 9ft za suhu i nimfarenje na spagu sitnim nimfama za nevolju i sitni strimer može.
2. Štap za direktno teže nimfe 3wt 10 ft
3. Štap za direktno lake i sitne nimfice 0wt do 2wt duljina 10,6ft.
4. Štap za strimer i suhu na velikim distancama 20m + 6wt 9 do 9,6ft.
5. Jedan kratež klasa 4/5 wt u duljini 7 do max 8ft za obrasle rijeke i riječice kojim može da se baca po potrebi sve nimfa suha strimercic.
Ako hoćeš more jezero itd onda još ima da se kupuje...ovo je samo moje skromno misljenje
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.257
Broj reagovanja
310
Lokacija
Beograd
Slazem se sa Profom i sa Silviom. 8.6 #4 za suvu, 10 fita #3 nimfa, i 9 fita #6. Po meni ako bih morao da biram 3 stapa samo da imam. S obzirom da sam na brojci 12 jebem ga.
 

sicco

Junior member
Učlanjen(a)
19.05.2009.
Poruke
62
Broj reagovanja
7
Ja upravo imam ova tri koja je Maric naveo ali bih najvise voleo da imam samo jedan.
Nista gore kad u gepeku imam dva ili sva tri pa trci do kola da promenim stap.
 

easyrider_

Full member
Učlanjen(a)
25.07.2007.
Poruke
660
Broj reagovanja
298
Lokacija
Banja Luka
Kad bih morao da biram samo jedan musicarski stap, bio bi to bez razmisljanja 4#, 7,6 full flex. Stara ljubav koja ne blijedi uprkos svim modernim "poboljsanjima". On mozda nije univerzalan ali za musicarenje kako ga ja zamisljam, on je idealan.
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Moj idealan arsenal štapova bi izgledao ovako:

Fiberglas 7' #3/4 (imam ga) za manje reke i reke srednje veličine po nižem vodostaju.

Winston WT 8' #3 (imam ga) moj omiljeni štap koji volim do granice na rubu sa fetišizmom.

Sage LL 389 (nemam) dvodelac koji mi je velika želja. Par puta se pojavljivao na ebay-u ali ili nisam bio pri novcu ili prokleti Ameri nisu hteli da šalju u Evropu. :smil434ed59a1fc33:

490 (nemam), neka fina medium četvorka.

690 (nemam) za strimer.

10 ili 10 i po ft #3 (nemam) za nimfarenje skobalja. Upisao sam ciljno tu ribu na fly ali sam najčešće pušio i sa skobaljima imam neraščišćene račune.
----------------------------------------------------------------------------------

Kad se podvuče linija, to je to. Problem je što sam se okušao u rod building-u i veoma mi se dopalo, tako da sad planiram sklapanje štapa koji mi realno i ne treba. :wacko:
 

Mlinka

Full member
Učlanjen(a)
10.03.2011.
Poruke
636
Broj reagovanja
1.286
Lokacija
Đurđevac, Podravina, Hrvatska
@Mlinka iskreno, ne vidim lepotu u korišćenju "univerzalnih" štapova. Imam sasvim dovoljno znanja i iskustva da mogu bukvalno sa svakim štapom da se snađem u svim tim situacijama ali ne vidim svrhu. Mnogo je lepše i primerenije mušičariti sa posvećenim štapovima za različite namene... Mučio bi se ti sa ovim na morsku pastrmku u Danskoj, na suvu na Drini kao i na maloj i uskoj Đetinji i na još manjem Gradcu. Šta kad dune košava a ti bacaš strimere na Dunavu za smuđa i bucova? Ili hoćeš smuđu da spustiš 2 metra niže pa ti treba jako otežan strimer? Za Euro nymphing je potpuno neprimeren i prejak pa si totalno bez osećaja, ako staviš nimficu sa 2 -2.5mm tungstena po maloj vodi nemaš pojma gde bacaš i šta radiš...
Mislim može ali čemu, kao kad bi na jedan plovak pecao uvek ili na jedan sistem pecao na feeder...
Kako Drava na kojoj ja pecam je skromna ribom rijeka uvijek moraš biti spreman na sve... Meni je u kutiji sa streamerima za bucova uvijek i bambula i veliki zonker i nočni flash streamer i par suhih na 14 i pokoja mokra i nimfa... riba pliva, vodostaj raste i opada i po nekoliko puta dnevno, i preko metar razlike, riba nije teritorijalna ko lipljan i pastrmka... tako da se stalno treba prilagođavat, pojavi se nešto novo... svaku minutu, sat, godinu opet drugačije... ali opet po nekim prirodnim zakonitostima..
ovim štapom pokrivam Dravu, pastrve gdje god, i još neke vode... a na više ni ne pecam, jedino za Kupu treba baš fini štap... a to sad imam... do sad sam peco od kedera do velikih štuka i šarana na osrednji 590 i sve mi pokrivao godinama i bio sam sretan... sa svakim ulovom, 4100 mi pokriva i još neke meni brojne i značajne situacije... bez uvred narode, ali za mene je pokrivanje svih situacija sa brdo štapova kolekcionarstvo, a ne ribolov, iskusio sam to sa mnogo drugih tehnika...


al kad odeš s jednim štapom na vodu opušteno s kutijicom muha, svaka različita, i nije te briga što, koliko i kako češ uloviti, nego jednostavno pecaš... slušaš prirodu, prilagođavaš joj se i prepustiš, ne opterečuješ se priborom, ulovom, tehnimo., idealnom, krivuljom žnore, e to je pravi zen, to je moj smisao ribolova... i kad takav doživiš nezaboravan ribolov i ideš s osmijehom na licu doma... savršenstvo...

npr...krenuo na kedera upecao štuku 7 kila, il šarana 10 kila, ili tisuću kedera... il 25 bucova po 2 kg, il dva smuđa, ili 70 klenova, il jednu mrenu, ili kapitalnu pastvu, ili 40 lipljana preko 30 cm, itd... sve to na isti štap..., tipet ili 0.08 ili 0,30, ....u nekoliko sati ribolova... jel može bolje, savršenije...
 

neba

Full member
Učlanjen(a)
01.02.2014.
Poruke
904
Broj reagovanja
75
#3 8'6" za sve reke sem Drine, zelena boja
#6 9' za Drinu, crvena boja

rec halter, snakebrand lw sprovodnici, konac transparentan, obe plute iste da ne moram da se navikavam full wels, extra fast akcija

Pazio sam na sve 😁 mada ovo je sve dry fly varijanta, ako se i nimfari sigurno da bi valjao još neki




 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.054
Broj reagovanja
842
Dobro konstruirani ali ipak ovisi gdje idemo...
 
Vrh Dno