"in love with...the lady of the stream"

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Polako, svakim susretom sa ovom prekrasnom ribom, mi se uvukla pod kožu. Lipljen me je očarao do kraja do te mere da je meni do skoro najlepšu  ribu (potočnu pastrmku) sa vremenom potisnuo na drugo mesto meni omiljenih i najlepših riba. Inače volim loviti skoro sve ribe, svaku doživljavam na poseban način. No, ova riba me je očarala kao ni jedna do sada. Kada sam se susreo sa divljim Bassom na mušičarskom priboru ostao sam bez reči. Nezaboravni raubi... no, lipljen je nešto posebno.  Posebna riba. The lady of The Stream me ocara svojom gracioznoscu, izbirljivoscu i posebno borbenoscu. Mrena je najjaci i najzilaviji borac kojega sam imao na štapu, ali nije takva riba kao lipljen. Zašto? Lipljan mi nudi sve što volim kod riba: borbenost, lepotu, nepredvidljivost "all in one". Doživio sam i spektakularan skok jednoga lepog lipca oko 40cm sa mojom muvom i mojim štapom. Nakon neverovatnog skoka od cini mi se do 1m (verovali ili ne)  da bi se vratio se nazad u svoju dubinu. Sve jedno nakon te borbe sa skokom bio sam pre sretan kao da sam ga i izvukao. Skoro svi iskaču, luduju i bore se do poslednje kapi snage. Opet ponavljam, ne mogu reći da je bez veze loviti ostale ribe, naprotiv volim loviti skoro sve ali ova riba mi več neko vreme sve više obuzima misli. Kada god razmišljam o mušičarenju tu najviše posvečujem vremena lipcu. Ostalim ribama se uglavnom bavim kada dođem na samu vodu. Trenutno nemam prave reči kako bi opisao sav moj doživlja ove ribe. Kada sam na planinskoj reci i ciljano lovim lipljena, gledam ovu prelepu ribu i nadmudrujem se sa njom....to je sasvim druga priča. Neka posebna kemija! Ipak kada dođem npr. na jezero i lovim bodorke ili klenove u tim trenucima niti ne pomišljam na lipca, nikako mi ne fali, ali susret sa lipcem je uvek mnogo drugačiji. Mogu reči da formula te kemije glasi "in love with..."  ;)

 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Lipljen jeste jedna od najpopularnijih mušičarskih riba Evrope. Ja sam jedan od retkih mušičara Istočne Srbije koji je puno puta lovio ovu ribu. Za nas, to je riba udaljenih krajeva i mušičarenje lipljena je ekskluziva vezana za odlazak na dug put. Međutim, i pored toga, kada se nađemo na reci sa lipljenima, vrlo brzo se ubacimo u fazon lipljenaša. To i nije teško onome ko lovi pastrmke ili klenove. Skoro je identično mušičarenje ovih riba. Glavna razlika je u tome koja će riba napasti mamac, a tehnika je potpuno ista.
Razlika, zbog koje i ja povremeno pređem nekoliko stotina kilometara, je u ponašanju lipljena, koji nije plašljiv, jasno se vidi u vodi, prilično je probirljiv, a kada je zakačen bori se na poseban, veoma atraktivan i donekle spektakularan način. Slučajno, imam snimak na kome lipljen od oko 600g (ja ih merim u gramima) kog zamaram, izvodi višestruki salto u vazduhu, na par metara od mene.
  Dakle, još jedan "protivnik" vredan poštovanja i pažnje. Kompletan mušičar ne može se biti bez iskustva u lovu lipljena.
Reke u kojim živi ova interesantna riba su posebna priča. On kao da bira samo najčistije i lepe planinske reke. Svaki vir u kome ima lipljena je lepo mesto, na kome mušičar doživljava fleševe.
Lipljen je salmonid sa velikim i šarenim leđnim perajem, koje je najlepši detalj na njemu. No, stvar je ukusa, koja je najlepša riba. U tome se nikad nećemo složiti. Ja se ni "sam sa sobom" ne mogu "složiti" koja mi je najlepša riba. Lipljen, kalifa, potočara, crvenperka, štuka, sunčanica, lipnjak... sve su to lepo obojene ribe.
Za kraj, samo mogu pozdraviti Sebastiana, koji i treba da posvećuje lipljenu posebnu pažnju, jer živi u blizini veoma lepih reka, virova, predela i veoma krupnih i borbenih lipljena.
 
Vrh Dno