Insekti na vodi!!!

asader

Senior member
Učlanjen(a)
08.10.2007.
Poruke
254
Broj reagovanja
0
Lokacija
podgorica-trebinje
Posto svi manje vise redovno izlazimo na vodu zamislih ovu temu kao mjesto gdje mozemo okacit slike insekata koji se trenutno javljaju na rijekama na kojim lovimo.

Evo par slika sa Zete koje napravih danas.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Odlična ideja, Asader. Ovo je mnogo važnije od nabrajanja njihovih latinskih i mušičarskih imena, koja ne moramo ni znati. Sve što je potrebno su ovakve slike i objašnjenje gde i kako su napravljene. :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb: :respect1: :respect1: :respect1: :respect1: :respect1: :respect1: :respect1: :respect1: :respect1: :respect1:
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Mada za nas pocetinke ne bi bilo lose da navedete i bar domaca (latinska nemora) imena pored svake slike. :blush:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Gore je cimet tularas (Cinnamon Sedge), ispod smedi veliki tularas, a jednodnevka ispod deluje kao neki Baetis, ali nisam bas siguran, pomoc meni i Joci...
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
...odmah stiže od Mixmastera. :hammer:
Rekoh da nisu uopšte bitni nazivi, ali ako ste baš zapeli...
Baetis fuscatus, mužjak, je na pretposlednjoj slici i mlada larva Ephemera danica, na poslednjoj.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Hvala obojci. :tbumb:
Samo ja sam zamolio za srpske nazive ovih gmizavaca, ako nije problem posto latinski nisam nikad ucio da me ne buni (a pretpostavljam i vecinu pocetnika) ::)
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Ma bolje uci latinske nazive, tako je najpreciznija komunikacija. Pretpostavljam da su domaci nazivi u razlicitim podrucijama razliciti, pa samim tim i manje vazni.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Mixmaster je napisao(la):
...odmah stiže od Mixmastera. :hammer:
Rekoh da nisu uopšte bitni nazivi, ali ako ste baš zapeli...
Baetis fuscatus, mužjak, je na pretposlednjoj slici i mlada larva Ephemera danica, na poslednjoj.

Za većinu vodenih insekata nema naziva na srpskom i sličnim jezicima. Srećom ova druga, Ephemera danica, ima široko prihvaćen naziv, majska mušica. Baetis fuscatus ima engleski naziv, Pale Watery. Uzmite rečnik, pa prevodite. :)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ttttt je napisao(la):
Ma bolje uci latinske nazive, tako je najpreciznija komunikacija. Pretpostavljam da su domaci nazivi u razlicitim podrucijama razliciti, pa samim tim i manje vazni.

:yeswink: :yeswink: :tbumb:
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
648
Broj reagovanja
19
100ka je napisao(la):
Hvala obojci. :tbumb:
Samo ja sam zamolio za srpske nazive ovih gmizavaca, ako nije problem posto latinski nisam nikad ucio da me ne buni (a pretpostavljam i vecinu pocetnika) ::)

E i ti sad odvali :  ..."gmizavaca"....? ???
 
Vrh Dno