Iron Blue Dun

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Izuzetna muha koja svoju lovnost doazuje kako pocetkom tako i na krau sezone kad vec dolazi hladno vreme. Kako je i sam Mix napomenuo ovu muhu u svojoj tabeli: maj i jun, septembar i oktobar. Inace lovi ona celu sezonu kao i vecina ednodnevki, dok ju je preporucljivo mati u svom arsenalu u ta 4 meseca. Ja sam izuzetno zadovolan sa ovom muhom. Može se raditi u mnogo verzija. Ja ih ova put radim gurmanski ;-) malo cupavije radim telo. Dok na oko lepse izgledaju urađeni vitkijeg tela sa dva  umetna repa (ja takve zovem blue spinner). Imam i takvih, ali evo vam moja gurmanska verzija. Moze se raditi i jednostavnije, ali ovako ja radim, to je moj novi nacin.

Material koji sam ja koristio:
1. Dry fly Udica 14
2. Konac žuti i crni
3. Krilca polipropilen sivkasto plavkast
4. telo Rabit Dubbing Blue Dun
5. Nogice Keough Hackle Olive/Grizzly
6. Rep Keough Hackle Bleached/Grizzly

Nazalost nisu mi sve slike uspele, step by step, ali i ovo ce posluziti :-D
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Prvo uradim osnovu od sutog konca i ujedno namontiramo rep, i zadak ofarbamo crvenim alkoholnim flomasterom
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Posle toga sto smo namontirali osnovu i oblikovali telo koncem menjamo konac crnim (inace moze i belim ako ocete lepsi izgled), od polipropilena se namontiraju krilca (indikator), pa zatim vodoravno sa strane perce za nogice. Zatim upredemo dubbing vrlo tanko. Namotamo ga od glave do crvenog zadka. Ako hocete lepsu i vitkiju muhu bez dubbinga lagano porebrajte muhu istim koncem od zadka prema glavi (u tom slucaju lepse je sa belim koncem). Ako ocete ovakvu "gurmansku" onda jos malo manje, nego prethdno, upredite nesto dubbinga u konac i namotate nazad prma glavi. Pero za nogice motajte oko polipropilena dok ne dobijete lep padobran i ostaje vam još završni čvor i head cement.

Nazalost upredanja i motanja dubbinga nije uspela slika. Ali mislim da je sve jasno.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Na kraju to izgleda ovako.

Za crni konac sam se odlučio zbog glave, a žuti jer crvenog nemam :)! Inače ova muha je odlična, isprobana. Moje omiljene  suhe muhe jednodnevnica su ovako vezane u sistemu Para Dun-a. Odlično leže na vodi, a ako koristimo umetne kupovne repove jos lepse dođu do izražaja izgledom i plovonošću, ali ovoga puta koristim petla za rep jer je puno mekši i ne bi mogao ni malo smetati manjem lipljanu. Dok ovi umetni repovi jesu isto vrlo meki, posebno u vodi, ali pero je pero:)

Eto jedan od nacina kako ja radim ovu muhu. Mozda cu vam jos jednu verziju pokazati. Ali to malo kasnije, jer mi se dada bas ne da slikati, nisam u tom fazonu. Nadam se da sam bio barem malo od koristi.

Slobodno pokazite kako vi radite ovu muhu, koji ju radite.

Pozdrav!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Kad sam video naslov, zaprepastio sam se. Ko bi to mogao da pise o Iron Blue Dun. Znam da ima dosta znalaca o HI-Tec stapovima i cekrcima, ali o vodenim insektima i njihovim imitacijama... Da li je to moj "alter ego" Mr. Zakula? Nije, to je Sebastian. Odusevljen sam.
Nazalost, moram da dodam par primedbi. Samo prva slika prikazuje prirodnog Iron Blue Dun, to jest, Nigrobaetis niger. Druga slika, pa i Sebastianova imitacija su spinneri, adulti iste vrste. Ja bih ih nazvao Iron Blue Spinner.
Svejedno, svidja mi se imitacija. I ja bih pecao bas na ovakvu. Sebastiane, posalji mi jednu.
Jedno pitanje. Zasto si stavio sliku Leptophlebia Vespertina? Ona lici na Nigrobaetis niger. Da li i nju neko naziva Iron Blue?
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Pa, vidis, malo sam bio zbunjen u vezi Leptophlebia Vespertina, ali dok sam istrazivao naisao sam kako i nju ubrajaju u blue dun vrstu. Znam da ima blue dun i blue spiner-a, dosta mi izgledaju podjednako. Kako sam vec rekao jedni sve to nazivaju blue dun. Moglo bi se reci brkaju babe i zabe. Ja u bistvu nisam bas strucnjak. Ali u svojoj  kreativnoj masti i radionici :) ovo je blue dun, dok blue spiner je klasicni spiner. Evo bas cu da uslikam jednoga. Uglavnom jednako su lovne jedna i druga, mada ova je malo atraktivnija nego obicni spiner (barem meni) :-D Prihvačam primjedbu.
Poslat cu ti je ako hoces, samo reci dal' sa petlovim repom ili umetnim?
Daj ti jednog svog pokaži, bas me zanima razlika.
Mozemo svi da radimo na usavrsenju ove odlicne muve.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Ajde da i ja malo tupim.
Po definicji Dun podrazumeva, muvu u fazi presvacenja tj. pre prelaska u spiner fazu. Zadnja muva Sebastiane je spent varijanta pa bi bila Iron Blue spent,a ne Dun.
Inace ova muva se pokazala, barem meni kao Avgustovski favorit. Sve pastrmke, koje sam lovio pre par nedelja, bile su ulovljene na Blue dun. Ja sam je pravio na sledeci nacin:
Udica Gamakacu F11 14
Osnovni konac: braon
Rep: Isperci iz pera grizli petla
Telo: Sivi dubbing
Krila: Sivo plavi polipropilen
Noge: Sivoplavi petao
Muva je inace parashute varijanta. Muvu cu slikati ovih dana i poslati!
Salut!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ovaj spiner koji je napravio Sebastijan dobro imitira imago vrste Nigrobaetis niger. Vidjao sam ove spinere u oblacima nad nasim rekama, ali nisam bas video pastrmke i klenove da su se prezderavale njima. Nije moj favorit, ali nikad se ne zna. Zato ih i ja imam u kutiji. Mozda ce doci i njegovih pet minuta. Dosad je Nigrobaetisa uvek zeznula Seratella ignia, to jest Blue Winged Olive, koja se i ranije u toku dana pojavi i laksi je plen.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
pa ovi nazivi mi jos uvek neidu :) zadnju sam nazvao samo spiner, dok onu prvu gore dun. Jedva cekam da vidim vase modele. Inace onu gore sam nazvao dun jer Oliver E. radi svoju para dun muve bas tako, tj. u zadnjoj fazi izgledaju tako, s tim da ih ja malce drugacije radim od njega, ali trudim se da budem svoj originalan i sto slicniji njegovim dun-ovima :) U pocetku sam ih radio bas kao ona sada malo slobodnije radim po svome. Inace Dun verzije, barem O.E. tvrdi da su izuzetne u svakakvim bojama, maslinasta, krem, plava, siva, crvena, smeđa itd. Inace njegov para dun, izgledom kao onaj moj prvi, rađen je kao blue w. olive. I radim razne takve u raznim bojama sa nekim mojim dodacima i izmišljotinama :) Najvažnija je lovnost.
Mnogo mi je drago za ove kritike, jer bih baš volio da i dalje radim na ovim muhama, na njihovom i mom usavršenju. Više ljudi više zna ;-)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
http://www.maineflyfishing.com/bluedun/bluedun.htm
evo jedne strane stranice gde se govori nesto malo blue dun-ima. Ima takvih stranica puno. Ne mogu vise da nadjem stranicu gde se govorilo da i Leptophlebia Vespertina spada pod tu vrstu, ali nema veze.
Inace moram malo priznati da ja uvek volim da experimentiram. Tu i tamo dodam neki drugaciji detalj, mislim na kombinacije boja. Ponajviše jer sam uglavnom prisiljen inprovizirati sa materijalom.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
jos ovo da dodam :) http://www.troutnut.com/common-name/123/Iron-Blue-Duns

koristno za pogledati!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Opisivanje americkih vrsta insekata, koji jesu slicni, moze da dovede do velike zbrke kod nas evropljana. Sebastiane, ono je americki sajt. Moras da pazis na to. Preporucujem ti evropsku literaturu za prepoznavanje vrsta. Nazalost, mnogo su cesca americka izdanja. Jos bolje je da sami slikamo insekte. Ako neko uspe da napravi jasne fotografije vodenih insekata, ja cu se rado potruditi da ih identifikujem po vrsti, polu i stadijumu.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Istina da su slične, ne iste, ali evo trazio sam po netu, ali nisam nista nasao iz eu podrucja. Razumem samo engleski jezik, kada bi znao nemacki mozda bi nasao, ali nista od toga. Najbolje je da mi sami idemo na vodu i slikamo insekte. Da napravimo sami svoje fotke na nasoj stranici. Ja bi vrlo rado ali moj digitalac ima pre malo mega.pix. i ne mogu praviti lepe fotke. Zapravo da se, ali moram potrositi mnogo vremena u to. Mada, ipak ja kakav sam probat cu iako su mi male sanse za kvalitetnu fotku. Strasno mi se dopada varijanta para dun muha. Nemam vise materijala za bwo, ali za Iron Blue Dun imam, jos bolje bi bilo da koristim petlovo plavo pero kao i Laki, ali imam samo grizli verzije i crveni petao sto se tice para dun-a.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Jos malo i lucky ce zavrsiti ovau skriptu, tako da cemo dobiti elektronski album-u kome cemo smestati muve po mesecima kad se roje, koje ribe se hrane njima itd. Tako da ce ljudi imati uvid u pravu situaciju, pa ce u sledecu sezonu uci bolje naoruzani.
 
Vrh Dno