Izbacaj - na kome moram raditi

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Neko ce reci ``  Na svakom izbacaju moram raditi`` i bice u pravu, ali pored onih svakodnevnih koji nam idu, sigurno ima poneki pokret koji nam, mozda i ne treba, ali zelimo da ga izvedemo.

Sigurno ima i poneki koji nam je preko potreban na vodi, ali nece pa nece i moramo da se bas koncetrisemo da bi koliko toliko uspeo. dakle izbacaj na kome se mora raditi.

Izbacaj na kome imam zelju da dobro poradim sam video letos na Gauli. Dosao sam do kucice odakle pocinje dobar vir, kad je jedan ``simms maneken`` polazio ne pecanje. Video sam samo po boji da ce koristiti neki tonuci kanap. Dok se ja raspremao i stavljao musicu on vec poceo pecati. Okrenem se i vidim odlicne izbacaje tonucim kanapom a koje nikad pre nisam video.

Da pokusam da ga objasnim. U pitanju je desna obala. Kada se koristi plivajuci kanap, obicni Snake roll fino zavrsava posao. Podizanje - ispisivanje kruga - privlacenje - sidrenje predveza - izbacaj. Medjutin kod tonuceg kanapa je to nemoguce. Postoje nacini da se on efektivno podigne i izbaci ali kod ovog tipa sam video nesto prvi put.

On je naime radio dva uzastopna Snake roll-a. Znaci prvo ispisivanje kruga koje podize donekle tonucu glavu, odmah se nastavlja drugo koje je skroz izvlaci i ostaje mu samo sidrenje predveza i izbacaj.

Zvuci jednostavno , medjutim izuzetno je zahtevan izbacaj. Nisam probao da ga izvedem tada na reci, ali kasnije dosavsi kuci i mozda mi je tek svaki deseti put uspevao kako treba.

Eto ovaj pokret zelim savladati za sledecu sezonu jer ne samo da je imponirajuci, vec izuzetno praktican jer izvlaci tonucu glavu bez imalo prskanja i dva kruzna pokreta joj daju izuzetnu brzinu do sidrenja, tako da je sam izbacaj izuzerno dalek.

Koji je vas izbacaj kome bi trebali posvetiti paznju?






 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
kod mene....  :lol: SVI  :D

A to da se ne sljapka previse posebno sa DH stapovima je I meni bitno. Trenutno radim na tome da sve sto umem da uradim da to uradim sa sto manje sljapkanjem kanapa po vodi.

Odlgedao sam vec par puta film Distance And Delicacy sa Henrik Mortensenom gde je pokazivao jako prakticne DH zabacaje bas za vode kao sto su kod mene.... I jedva cekam mart I otvor sezone da sve to isprobam  :) Jucer sam bas uzeo godisnju kartu I ceka me sada novi deo Save na kojem sam svega 5 puta lovio do sada....  ::)
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
sebastian je napisao(la):
kod mene....  :lol: SVI  :D

A to da se ne sljapka previse posebno sa DH stapovima je I meni bitno. Trenutno radim na tome da sve sto umem da uradim da to uradim sa sto manje sljapkanjem kanapa po vodi.

Da, da .....  A kupujes Skagit glave  :nowink:
Evo testiraj nesto. Zamoli nekog kolegu da stane na 100 metara od tebe dok bacas Skagitom i neka slusa da li se cuje prskanje dok bacas. Nek stane na obalu dalje od reke i nek slusa a ti probaj da bacas sto je moguce tise. Iznenadices se  :)

Nisam gledao taj H. Mortensenov video, ali mislim da je dosta slika odatle uzeto za knjigu. Najvise paznje obrati na samo podizanje kanapa, tu se u najvecem delu ili upropasti ili ``osigura`` izbacaj.  ;)
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
Nešo, reko bi da taj tvoj zabačaj mora da ima prvu manju kružnicu ( da bi podigao tonući deo kanapa) a drugu normalne veličine kako bi lepo enkorisao i napravio lepi D
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Potpuno si u pravu  :yeswink:.

Ono sto mi je problem to je sto tesko pogodim aksceleraciju, tj negde u tim krugovima preopteretim stap i sigurno u kruznom kretanju i rasteretim tako da dobijem lose sidrenje i velike ``talase`` u lupu.

Inace kad se izvede kako treba je prava milinka od izbacaja.

 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
u tom filmu na tom delu snimka bas govori o vaznosti dizanja kanapa I nacinu prezentacije
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Taj zabacaj treba da ima prvo VECU kruznicu pa onda kakvu god hoces. Sa manjom skoro da se nista i ne desava. Uostalom igraj se pa ce ti se samo razjasniti veoma brzo. Kreni od male pa povecavaj.

Vazno pravilo koje treba upamtiti: kanap tj deo koji je pod vodom (tonuci) treba vaditi ka povrsini VERTIKALNO a ne horizontalno. Horizontalno ga privlacimo a ne izdizemo ka povrsini.

Dovoljno je povuci paralelu kako se Circle Spey podizu tonuci kanapi i sve ce biti jasno (koliki se krug ispisuje :) ) itd itd
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Ne znam Djole, meni barem nikako ne uspeva sa prvim vecim krugom. Isuvise se razvuce i rasiri tako da sve jednostavno kolapsira.

Ono sto sam ukapirao kod ovog vadjenja je da se, visina, brzina i sirina krugova mora prilagoditi tako da kanap bude podignut sa vode kada je stap na polovini drugog kruga. Odatle vec klasicno vodjenje stapa za obrazovanje D-lupa.

U svakom slucaju, jedva cekam da se bacim na vezbanje  ;)
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
sebastian je napisao(la):
...
A to da se ne sljapka previse posebno sa DH stapovima je I meni bitno. Trenutno radim na tome da sve sto umem da uradim da to uradim sa sto manje sljapkanjem kanapa po vodi.

Odlgedao sam vec par puta film Distance And Delicacy sa Henrik Mortensenom gde je pokazivao jako prakticne DH zabacaje bas za vode kao sto su kod mene.... I jedva cekam mart I otvor sezone da sve to isprobam  :) Jucer sam bas uzeo godisnju kartu I ceka me sada novi deo Save na kojem sam svega 5 puta lovio do sada....  ::)

Seb, ukratko, nemoj se zamarati pricama o nekavom "sljapkanju", posebno ako dolaze od ljudi koji mlate praznu slamu i u zivotu nisu ulovili tri suvisle ribe. Ono sto trebas imati na umu je da postoje dva sustinski razlicita nacina. Skandinavski, koji je ugodan, opusten i lijep - ako lovis na povrsini. I skagit, koji koristis kada zelis li isto tako opusteno loviti dublje relativno vecim otezanim strimerima. Oba su nacina odlicna, ako se pravilno koriste.

Film o skandinavskom nacinu imas. To je dobar film. Kako skagit izgeda mozes naci u bezbroj filmova na internetu, a ja bih ti kao doista dobar uvod preporucio ova dva:

http://www.youtube.com/watch?v=oxl8aaswF34
http://www.youtube.com/watch?v=dLEiKiVhVH4

Razlog zasto ti preporucujem bas ova dva filmica je sto u njemu dva simpaticana ribolovca i vrhunska instruktora ribolova ne samo objasnjavaju vec i u praksi demonstriraju skagit tehniku na europskim vodama vrlo slicnim onima vodama na kojima ti lovis. To je to, jednostavno i prakticno, sto ti treba za pecanje u dubljoj vodi. Nikakvi trostruki tulupi, supersonicni zabaci i "aksceleracije"( :D) i sl.

Ljeti, po maloj i bistroj vodi i svugdje gdje ne treba tesko i duboko koristis scandi tehniku i strunu. To je ono sto imas u Mortersenovom filmu.

Jos nesto o famoznom "sljapkanju". Kada bi se ribe koje iz mora udju u rijeku toga bojale, dozivjele bi zivcani slom na svakom brzaku i slapu gdje voda zubori. A tu se osjecaju bas lijepo i ugodno. Jedan od razloga tome je sto salmonidi opcenito losije registriraju zvukove visih fekvencija jer nemaju osjetilo sluha, a samo dio spektra pokrivaju bocnom linijom.

Ukratko, mos pjevati visoki C kraj salmonidne vode koliko hoces i njima to nece smetati. Ali raspalis li nekim "bajsom", cizmom po obali, prevrne li poveci kamen ili nesto slicno sto proizvodi valove nizih frekvencija vidjet ces sveopcu paljevinu. Sa ciprinidima poput klena i bolena je duga prica. One cuju sve tonove. Mada i kod tih riba - iz mog prakticnog iskustva mogu reci - zvuk opreznog podizanja strune ne cini problem na daljinama 15, 20 i vise metra gdje se dvorucnim stapom i lovi. Naravno ako se necujno hoda, oprezno mase stapom i pravilno baca.

Ono sto cini problem kod svih riba je kada im struna pada po glavi, u samom vidnom polju. Bez obzira kakve je boje. Sto je struna teza, a pad na vodu grublji, panika koju izaziva kod riba je veca. Ono na sto treba posebno paziti u lovu dvorucnim stapovima je da ne bacamo preblizu ribi ili mjestu gdje ju ocekujem i ne masemo bez veze stapom po zraku. Jer, bilo koja riba koja to vidi bjezi.

Iako to ti kao odlican ribolovac znas, pa ti taj dio sigurno ni ne treba posebno objasnjavati tebi. 






 
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Hvala Alp! Prvo sto sam sam na vodi uvidio je da se dh stapovima koristeci tzv. DH zabacaje lovi bas na takvim daljinama i nikako zabacivanjem blizu ribe koju ciljamo nego par metara vise pa kad joj tok nanese onda pocinje igra. Ovo oko sljapkanja me je malo sekiralo ali ko sto kazes nije to neki veliki problem. Prvi put sam sljapkao ko gliserom haha pa sam sve jedno lovio pastrmke i tamo gde ih nema mnogo ;) kao na nekim susednjim recicama. Cak i na onoj mojoj vodi gde je tok jako spor isto sasvim lepo iako je voda bila bistra. Tada ja najradije i lovim dok drugi radije u zamucenoj jer je lakse. Stoga istina je to sto tvrdis o sljapkanju. Ovu dvojicu sam bas pocetkom januara slucajno pronaso i odgledao ali budem jos par puta sigurno! Hvala jos jednom i nadam se da ce mo se sresti negde na vodi. Znas gde radim pa ako si u prolazu navrati. Ulaz ti ja sredim ;)

Sent from my C6603 using Tapatalk

 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Hvala na pozivu, vidimo se ove godine sigurno. Mada dozvolu uvijek radije platim, jer i vama trebaju novci da vodu odrzavate takvom kakva je. To nije problem.
U kontekstu lova na pastrve, povisena i malo mutna voda i je ideala za taj nacin lova. Isto tako velike rijeke gdje je zabranjen lov varalicom, a ima poteza gdje velika vecina ribolovaca jednorucnim stapom ne moze zabaciti i kvalitetno voditi strimer. Takvi se tereni i uvjeti traze. "Sljapkanje" kakvo se ne preporucuje je ono kada struna gruhne ribi na glavu. Ono sto nastaje paravilnim izvodjenjem skagit zabaca niti se cuje 100m, niti smeta ribama u velikoj vecini slucajeva. To vrijedi i za jednorucne i dvorucne stapove. Naravno, to se ne odnosi na slucajeve kada je riba preblizu u kristal vodi pa te pokrete vidi. I sami pad strimera na vodu tada smeta.

PS. Predlazem ti da ovo zadnje prebacis u neku drugu temu. Iako se sa sadrzajem nekih postova bas i ne slazem, ne bih zelio kvariti temu onima koji o tome zele dalje razglabati.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Nismo jos previse skrenuli sa teme, sto se mene licno tice  :D ...glede svega ostalog se cujemo pa da mi nastavimo sa temom  ;)

Mislim da smo zaboravili ono glavno...izgleda da je nama mnogima jasno samo po sebi kada govorimo o zabacajima da prije nego pocnemo da vezbamo zabacaj/e valja da je kanap odgovarajuc kako po klasi stapu tako I za koju je upotrebu. Ako je kanap npr. skandinavska glava sa njom nije bas za vezbati Skagit...ok to je vise nego jasno ali neki kanapi su primereni za duge izbacaje neki vise za roll...neki su kao univerzalni ali I sami znamo da sve sto je univerzalno ne daje 100% rezultate kao I nesto sto je napravljeno baz za odredjenu svrhu. Onda liderji pa predvezi...pa muva na kraju ili umesto nje marker. Sve to ako nije uskladjeno nekom ko nije vest I zeli da vezba imat ce velike probleme pa makar imao I prilicno solidne bacacke pokrete. To je vrlo bitno za sve one koji su tek usli u ovaj nas musicarski svet.

Ja imam taj problem da silno ocu nesto da probam I to probavam iako ceo system nije bas za to nesto uskladjen. Nesto  I uspe ali daleko je sve lakse I bolje kada je sve na svom mestu. Na stapu njemu odgovarajuc kanap, idealno dug I tezak lider I idealno dugacak predvez I idealno teska muva za ceo taj sistem. Kada su sve te kockice poslozene onda se tek moze pravilno uciti I vezbati da bi se na kraju razumilo ono sto smo vezbali ili jos bolje naucili.

Ja nemam tu privilegiju da bi mogao cesto ici na vodu da bi vezbao zabacaje a livade mi brzo dojade jer nemam osecaj da je to to. Fali mi voda za vodene zabacaje. Ove preko glave jos nekako ali na vodi je sve drugacije.

Jos jednom, ko god pocinje tek sa ovim kako tema kaze zabacaj na kome moram raditi mora sav pribor biti uskladjen bas za taj nacin tog zabacivanja. Barem ja to tako vidim.
 
Vrh Dno